Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορία 4 αυθαίρετων κατασκευών


Recommended Posts

Η ορθότητα των ορίων είναι άλλο (πολύ σημαντικό) θέμα συνάδελφε..

Απλά τώρα συζητάμε για την ένταξη στο νόμο των αυθαιρέτων..και μας ενδιαφέρει και το υλικό κατασκευής κατ' εμέ..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να μην προβληματίζεσαι, άδεια χωρίς αυθαιρεσίες δεν υπάρχει. Πάντα θα υπάρχει διαθέσιμος ένας αναλυτικός (μεταβολές όψεων, περιφράξεις, περιτοιχίσεις, και δεκάδες άλλες παραβάσεις). 

Τεχνικά περίεργη η περίπτωσή σου και εγείρει εύλογα ερωτήματα γιατί να περιφράξει κάποιος σε τόσο χαμηλό ύψος και μάλιστα 400 μέτρα. Αν έβαζε 1.5 μ ύψος έχει νόημα και το συναντάς συχνά, αλλά περίφραξη ενός μέτρου μόνο για απομόνωση τμήματος κτημάτων βλέπεις (π.χ για καλλιέργεια). Ενδεχομένως να ήθελε απλά να οριοθετήσει όσο πιο οικονομικά γινόταν το ακίνητο του.

Link to comment
Share on other sites

Η ορθότητα των ορίων είναι άλλο (πολύ σημαντικό) θέμα συνάδελφε..

Απλά τώρα συζητάμε για την ένταξη στο νόμο των αυθαιρέτων..και μας ενδιαφέρει και το υλικό κατασκευής κατ' εμέ..

 

Δεν είπα ότι δεν μας ενδιαφέρει και το υλικό κατασκευής.

 

 

Για να μην προβληματίζεσαι, άδεια χωρίς αυθαιρεσίες δεν υπάρχει. Πάντα θα υπάρχει διαθέσιμος ένας αναλυτικός (μεταβολές όψεων, περιφράξεις, περιτοιχίσεις, και δεκάδες άλλες παραβάσεις). 

Τεχνικά περίεργη η περίπτωσή σου και εγείρει εύλογα ερωτήματα γιατί να περιφράξει κάποιος σε τόσο χαμηλό ύψος και μάλιστα 400 μέτρα. Αν έβαζε 1.5 μ ύψος έχει νόημα και το συναντάς συχνά, αλλά περίφραξη ενός μέτρου μόνο για απομόνωση τμήματος κτημάτων βλέπεις (π.χ για καλλιέργεια). Ενδεχομένως να ήθελε απλά να οριοθετήσει όσο πιο οικονομικά γινόταν το ακίνητο του.

 

Συνάδελφε συμφωνώ μαζί σου και δεν προβληματίζομαι καθόλου. Η παρέμβαση μου ήταν για να βοηθήσω και μόνο στον προβληματισμό του συναδέλφου.  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διώροφο κτίριο σε οικισμό προ του 1923, (καταργημένο σήμερα) με άδεια 1972 συνολικού εμβαδού 300 μ2 και έχει γίνει σωστά η εφαρμογή του. Καταργήθηκε αργότερα ο οικισμός και τώρα έχει όρους δόμησης βάσει του ΦΕΚ 539 Δ/89.

Ο Σ.Δ. σήμερα είναι 160 μ2 και κάλυψη 450 μ2 (Λόγω καταργημένου οικισμού διατηρεί το 70% της αρχικής κάλυψης). 

Έχει κατασκευάσει μεταγενέστερα (1993) σε απόσταση ένα ισόγειο κατοικία  Εμβ. 40 μ2  .

Το βάζω σαν ΥΔΚΧ. θα πρέπει να χρεώσω και Υ.Κ. στο αυθαίρετο των 40 μ2? Αφού έχω υπόλοιπο Σ.Κ?  Είναι υποχρεωτικό να βάλω και Υ.Κ. ασχέτως αν έχω υπόλοιπο?

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια και υπέρβαση κάλυψης. Τα αυθαίρετα τα συγκρίνεις με τα προβλεπόμενα της οικοδομικής άδειας και όχι με το τι θα επιτρεπόταν να κάνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μία περίεργη περίπτωση που αντιμετωπίζω τώρα...

 

Σε οικισμό έχω 3 κτίσματα με οικοδομικές άδειες μεταξύ 70-77 αλλά το εμβαδόν τους προκύπτει μεγαλύτερο από αυτό της οικοδομικής άδειας.

Ο ιδιοκτήτης μου προσκόμισε χαρτί από την πολεοδομία στο οποίο σύμφωνα με τον Α.Ν. 410/68 έχει πάρει εξαίρεση απο κατεδάφιση για κάποια από αυτά τα επιπλέον τετραγωνικά.

 

Το ερώτημα είναι επειδή κάποια από τα μετρηθέντα τετραγωνικά των κτισμάτων προκύπτουν παραπάνω και κάποια λιγότερα από το άθροισμα των τετραγωνικών της Ο.Α. και της εξαιρέσεως πως το χειριζόμαστε αυτό;

Προσωπικά μου φαίνεται λογικό να θεωρήσω νομίμως υφιστάμενα τα κτίσματα με τα "μικτά" (Ο.Α.+Εξαίρεσης) τετραγωνικά που υπερκαλύπτουν τα μετρηθέντα και

να κάνω υπαγωγή τα επιπλέον τετραγωνικά των κτισμάτων όπου τα μικτά νόμιμα βγαίνουν μικρότερα απο τα μετρηθέντα.

Εκεί όμως τσεκάρω Υπέρβαση κάλυψης και αποστάσεις Δ;

Τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεγχος για τις υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κλπ δεν είναι σωστό να γίνεται με τα απόλυτα αριθμητικά μεγέθη αλλά σε συνδυασμό και με τη θέση.

Δεν είναι σωστός δηλαδή ο έλεγχος απλά μετράω πόσα τετραγωνικά έχω, αφαιρώ το νούμερο που γράφει η άδεια (και η εξαίρεση αν θέλεις) και ότι περισσεύει το βάζω υπέρβαση δόμησης.

Αυτό που εγώ θεωρώ ότι πρέπει να γίνεται όπως έχω ξαναπεί είναι να βάζω τα περιγράμματα της άδειας και της αποτύπωσης το ένα πάνω στο άλλο και από ότι περισσεύει από εκεί να προκύπτουν οι υπερβάσεις. Και φυσικά αφού καταλήξω στο ποιά είναι τα αυθαίρετα τμήματα που έχω, ελέγχω και αν βρίσκονται εντός Δ.

 

Για να το κάνω πιο κατανοητό, ένα παράδειγμα που έχω ξανααναφέρει: Αν έχω στην άδεια ένα κτίριο 10x10 και στην πραγματικότητα έφτιαξα ένα κτίριο 5x20 δεν θα πω είχα 100τμ έχω 100τμ άρα δεν υπάρχει αυθαιρεσία.

 

 

Link to comment
Share on other sites

danaikaterina ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Συμφωνώ απόλυτα με την περιγραφή σου και την ακολουθώ κατα κανόνα, αλλά όπως περιγράφω παραπάνω ο ιδιοκτήτης έχει πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση την οποία την πήρε προφανώς όταν το κτίριο είχε περατωθεί. Επομένως ακόμα και λάθος θέση να είχε τακτοποιήθηκαν οι αυθαιρεσίες του. Επιπλέον η εξαίρεση δεν συνοδεύεται από σχέδια για την τελική θέση και μορφή του κτιρίου και πάω ήδη στα τυφλά. Οπότε δεν μπορώ να εντοπίσω που ωφείλεται η διαφορά των τετραγωνικών.

Έψαξα και στην εδώ πολεοδομία αλλά δεδομένου του έτους που έγιναν όλες αυτές οι αλλαγές δεν μπόρεσα να βρω κάτι παραπάνω.

Edited by Triantafyllos_
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.