Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α10] Ηλεκτρονική διαδικασία ένταξης στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

Ακίνητο που ανήκει σε ιδιώτες αλλά μισθώνεται από εταιρία.

Η δήλωση γίνεται από τον μισθωτή κατόπιν συμφωνίας και του μισθωτηρίου, σύμφωνα με το αρθρο 11, παρ 1 εδ. α

Ποιος δηλώνει?

Δεν πρέπει να φαίνεται το ΑΦΜ της εταιρίας? Γιατί έχω δυνατότητα για καταχώρηση μόνο των ιδιοκτητών?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πελάτης μου έχει πληρώσει το ανταποδοτικο από τη Δευτέρα 28 Απριλίου και μέχρι σήμερα φαίνεται ανεξόφλητο. Στην τράπεζα που πήγε σήμερα του είπαν πως όλα έχουν γίνει σωστά και να κάνει υπομονή γιατί κάποιο πρόβλημα έχουν τα ''συστήματα''.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Δικές σας πληρωμές πελατών έχουν περαστεί;

Link to comment
Share on other sites

@dstyl, σε ποια τράπεζα πήγε; Από τη δική μου εμπειρία, σε όλες πλην της Alpha bank, υπήρξε πρόβλημα. Θα σου εμφανιστεί, απλά ο πελάτης να κρατήσει το αποδεικτικό.

 

Ερώτηση: Πελάτης μου είχε πληρώσει 8029 € σε πρόστιμο βάσει 3843/10, χωρίς να εξοφλήσει. 

Το επανεντάξαμε στον 4178/13, το πρόστιμο βγαίνει μικρότερο οφείλει μόνο παράβολο 1000 €.

Κάνω υπαγωγή και πριν συμπληρώσω το πεδίο "προηγούμενες πληρωμές" μου βγάζει ότι χρωστάει (ορθώς)1000 € +ανταποδοτικό ΤΕΕ.

Καλά πώς ήξερε το σύστημα ότι είχε πληρώσει βάσει 3843; Προχώρησε τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι δεν το ήξερες;;;; 'Εχουν αποκτήσει δεξιότητες Πυθίας!!!!

 

 

 

P.S. To παράβολο σου έβγαλε απλώς με βάση τα τ.μ. που δήλωσες.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως η συναλλαγη έγινε στην Alpha και έχει περασει πάνω από εβδομαδα. Πήγα στο ΤΕΕ σημερα και η υπευθυνη υπάλληλος έλειπε. Μου είπαν πως μάλλον απο την τράπεζα έχει γίνει το λάθος και να πάρω τηλ. αύριο για να μπει στο σύστημα να το δει.

Τρέχουμε για όλα τα άλλα, τρέχουμε και για τα αυτονόητα ...

Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι δεν το ήξερες;;;; 'Εχουν αποκτήσει δεξιότητες Πυθίας!!!!

 

 

 

P.S. To παράβολο σου έβγαλε απλώς με βάση τα τ.μ. που δήλωσες.

Δεν έγινα σαφής. Μου έβγαλε ότι χρωστάει ΜΟΝΟ το παράβολο.

 

@dstyl

χάλασε και η Άλφα; Τι να πω...

επειδή πρέπει πλέον να μυρίζουμε και τις παρωνυχίδες μας, είσαι σίγουρη ότι ο πελάτης πήγε και πλήρωσε;

Αν ναι, πλήρωσε σωστά; Είδες το αποδεικτικό πληρωμής; Του έδωσες αυτοπροσώπως την εντολή πληρωμής ή του είπες τον αριθμό μέσω τηλεφώνου; 

Όντως 1 εβδ. είναι πολύ.

Θα φανεί αστείο αλλά εγώ κάνω τέτοιες διαδικασίες μόνο αν έχω συμπληρώσει 8 ώρες συνεχόμενου ύπνου κι έχω πιει κι έναν καφέ.

Ενημέρωσέ μας παρακαλώ τι έγινε.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως όλα έχουν γίνει σωστά και τα έχω δει με τα μάτια μου, αλλιώς δεν θα έτρεχα σήμερα στη Νίκης.

Θα ενημερώσω αύριο, αν και φοβάμαι πως η τηλεφωνική μου επικοινωνία αυριο με το τεε δεν θα είναι και τόσο ''εύκολη''.

Link to comment
Share on other sites

Παταω υποβολη δηλωσης.

Μου βγαζει:

 

Σφάλμα

ο περιορισμός ακεραιότητας (AUTH.DILOSI2_DOSI_TYPE_LUT2FK) παραβιάσθηκε - δεν βρέθηκε κλειδί γονέα -

 

....και μου κανει μπαχαλο 2 πανω πανω δηλωσεις!!!!!!

Το εκανε χθες, περιμενα να το διορθωσει απο μονο του, αλλα τιποτα! Παλι τα ιδια σημερα!!

Δεν έχεις επιλέξει τρόπο πληρωμής (εφάπαξ ή δόσεις) 

Link to comment
Share on other sites

ίδιος ιδιοκτήτης 3 ξεχωριστών διαμερισμάτων σε πολυκατοικία με 15 διαμερίσματα , όλες οι ΘΣ (είναι αποκλ. χρ)στην πιλωτή είναι σε διαφορετική θέση απο αυτή της άδειας αλλά ευτυχώς συμφωνούν με τη σύσταση, μπορώ να κάνω 1 δήλωση να επισυνάψω κάτοψη πιλωτής και να τακτοποιήσω όλες τις εκκρεμότητες; (κάτι σαν διαμερισμάτωση) , στο τίτλο της δήλωσης θα γράψω πχ για το ένα διαμέρισμα και στην τεχνική έκθεση θα αναφέρω και τα άλλα 2 ή θα πρέπει να πληρώσει 3 * 500 για κάθε ΘΣ με 3 ξεχωριστά ΦΚ;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο λινκ μπορει καποιος, εισαγωντας τον ηλ. κωδικο, να δει την πορεια της δηλωσης του?

 

Υπηρχε στον Ν4014, υπαρχει και στον Ν4178?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.