Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Πάντως υπάρχει κάποια ενημέρωση για τις Α/Φ του υπουργείου που δημοσιεύονται από το 1ο εξάμηνο του νόμου;

Edited by Urehit
Link to comment
Share on other sites

αμα μπείς ΕΚΧΑ, στο ktimanet, βλέπεις α/φ 2007-2009 όπως σε ενημερώνει το σύστημα. Πώς μπορώ να πάρω την ακριβή ημερομηνία μέσα σε αυτή την διετία που είναι η α/φ που φαίνεται στο site?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα απ' όσο ξέρω...είναι μεταξύ 2007-09 χωρίς περαιτέρω πληροφορίες.

 

Εναλλακτικά είτε ψάχνεις μέσω google earth με την χρονολογική μπάρα, είτε περιμένεις (υποτίθεται ότι...έρχονται) αυτές του ΤΕΕ που είναι τις 28/7/11.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

ακις

σωστα

στο κτιμανετ σου βγαζει στη μεση δεξια μια.... εκτύπωση με  "μία" αποχρωση..."γκρι" ..............

οτι ειναι μεταξυ των  ετων 2007-2009

 

στο στριιτ εχει την γνωστη μπαρα :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αν κάνω αίτηση στο ΕΚΧΑ (δεν ξέρω μπορώ να αγοράσω την Α/Φ), γιατί θέλω την συγκεκριμένη του ΕΚΧΑ, δεν θα μου δώσουν ακριβή ημερομηνία?

Μου φαίνεται λίγο παράλογο. Αφού στο αρχείο τους πρέπει να το έχουν.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο εως αδύνατο να πάρεις συγκεκριμένη ημερομηνία για τους ορθοφωτοχάρτες του Κτηματολογίου, λόγω μεθοδολογίας: έχει προκύψει από σύνθεση (μωσαικό)"κομματιών" διάφορων α/φ.

Αντίθετα, στο Google earth και τις αντίστοιχες εφαρμογές (Bing, ESRI World Image) έχουν κάποιες μεγάλες εικόνες (δορυφορικές) διαστάσεων αρκετών χιλιομέτρων στις οποίες έχουνε κάνει μια χονδροειδή διορθωση ώστε να πλησιάζει (αλλά όχι τόσο ωστε να θεωρείται ακριβές) τον ορθοφωτοχάρτη. Για αυτό και σε ορεινές περιοχές και σε έντονο ανάγλυφο το Google Earth χάνει αρκετά σε ακρίβεια ώστε να είναι επισφαλής η οποιαδήποτε ακριβής τοποθέτηση στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει όμως η δυνατότητα να κάνω αίτηση και να μου απαντήσουν έστω και με μιά ανοχή π.χ εξαμήνου μέσα στο οποιο έχουν τραβηχτεί? ή δεν γίνεται να πάς κάπου να κάνεις αίτηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και σχετικά με τα παραπάνω :

συναδελφοι φιλος συναδελφος με ενημέρωσε ότι πελάτης του πρόσφατα αγόρασε από Αθήνα ΕΚΧΑ αεροφωτογραφία για ακίνητο στη Θεσνικη , της 24-6-2011!!

Μπορει κάποιος πιο ... κοντινός στην Αθήνα να το επιβεβαιωσει από κοντά ότι δίνει η ΕΚΧΑ τέτοια ημερομηνία,  και κυριως να ρωτήσει έχει καλυφθεί η χώρα ή τελος πάντων μεγάλο μέρος της, ή μόνο συγκεκριμένες περιοχές?

 

Γιατι από τηλεφώνου την ξέρουμε την απάντηση οι μακρινοί "έρευνα εξ αποστάσεως δε γίνεται πλέον κλπ κλπ κλπ".

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει όμως η δυνατότητα να κάνω αίτηση και να μου απαντήσουν έστω και με μιά ανοχή π.χ εξαμήνου μέσα στο οποιο έχουν τραβηχτεί? ή δεν γίνεται να πάς κάπου να κάνεις αίτηση?

που πρέπει να πάω να κάνω αίτηση?

θα έχω αποτέλεσμα, έστω να μου πούν στην διετία 2007-2009 στην περιοχή που με ενδιαφέρει από πότε και μετά είναι π.χ από Ιούλιο 2007 και μετά?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.