Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

 

......

Η παρέμβαση του ΤΕΕ έρχεται σε μια εποχή όπου αναμένονται εξελίξεις για το μέλλον της ρύθμισης. Κατ αρχήν, μέσα στις επόμενες δύο εβδομάδες αναμένεται η δημοσίευση της απόφασης της Ολομέλειας του ΣτΕ, που σύμφωνα με πληροφορίες θα απορρίψει τις εναντίον του προσφυγές (το ακριβές σκεπτικό, ωστόσο, θα παρουσιάζει ενδιαφέρον). Επίσης, όπως αποκάλυψε η «Κ» στις 15 Μαρτίου, ο αναπλ. υπουργός Περιβάλλοντος Γιάννης Τσιρώνης έχει ανακοινώσει την επανεξέταση της ρύθμισης από μια επιστημονική επιτροπή. Η ανακοίνωση της σύνθεσης της επιτροπής και του ρόλου της αναμένεται μέχρι το τέλος του μήνα.

 

Kι αυτή με τη σειρά της θ' αποφανθεί κάπου εκεί γύρω στη λήξη του νόμου!!!!  :grin:  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

οπως προεκυψε απο καλα πληροφορημενη πηγη....

ζητηθηκε απο τους μοντς  να υποδειξουν  τρια ατομα απο το φορουμ

για να πλαισιωσουν  την επιτροπή....αμισθί... :smile:

1/4/2015

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

άντε να γίνει επιτέλους αυτή η επιτροπή, γιατί τόσο καιρό που έχουμε μείνει χωρίς καθοδήγηση δεν ξέρουμε τι να κάνουμε

και έχουμε μείνει πίσω στις δηλώσεις και περιμένουν οι πελάτες ουρά απ' έξω. 

Όλα κι όλα! Εγώ χωρίς αριστερό Καρατσώλη στη θέση του Καρατσώλη δεν μπορώ να ζήσω και να δουλέψω.

Και περιμένω με αγωνία τις νέες πολεοδομικές παραβάσεις και αυτής της επιτροπής,

μετά την "υπέρβαση ύψους ενδιάμεσης στάθμης" και την παραβίαση Δ χωρίς καμία παράβαση.

Τσιρώνη φτιάξε κι εσύ μία επιτροπή κι ένα καινούριο νόμο, μπορείς!

Εδώ έχει νόμο ο Καλαφάτης, δεν θα έχεις εσύ που είσαι και οικολόγος πράσινο-κόκκινος; όχι ρε φίλε, δεν αντέχεται η αδικία 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε τακτοποίηση περίφραξης για μεταβιβαση οικοπέδου (ο ιδιοκτήτης δεν θυμάται πότε την τοποθέτησε, αλλά είναι εμφανώς πολύ παλιά) βλέποντας τις φωτο από google earth δεν είναι εμφανής ο φρακτης (4 πάσσαλοι απο οπλισμένο σκυρόδεμα ύψους 1,75 μ +σιδεροπασσαλοι με συρματοπλεγμα).  Ο φράκτης είναι σίγουρα πριν τον Ιούλιο του 2011, ενώ το streetview που τον εμφανίζει πεντακάθαρα έχει φωτο από το Σεπέμβριο του 2011. Απο Γ.Υ.Σ βρίσκω φωτο του 1993 από 30.000 πόδια, που ακόμα και να υπήρχε η περίφραξη πάλι δεν θα φαίνεται. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, καθώς ο πελάτης βιάζεται για την μεταβίβαση?

Link to comment
Share on other sites

Από ktimanet.gr δοκίμασες να δεις αν φαίνεται ο φράχτης; Φημολογείται ότι αυτές θα βαφτιστούν ως ημ/νίας 28.7.2011 για υπαγωγή στο νόμο...

 

Επίσης αν σε αυτή του google earth φαίνεται έστω και κάποιο ίχνος της περίφραξης θα χρησιμοποιούσα αυτή. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει χρήση της χρονοιστορίας του google earth μήπως φαίνεται κάτι σε άλλες χρονολογίες...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει όλα, όπως και τους χάρτες του Bing. Δε θα μπορούσα εύκολα να επικαλεστώ πως φαίνεται ο φράκτης αλλά μια ελαφριά διαφοροποίηση με τα υπόλοιπα οικοπεδα που δεν έχουν περιφραξη υπάρχει.

Σ' ευχαριστώ πολύ akis73 για την άμεση απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπερβολικό να κολλάει βεβαίωση μεταβίβασης για έναν τέτοιο φράχτη; Δεν είναι μαντρότοιχος.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει όλα, όπως και τους χάρτες του Bing. Δε θα μπορούσα εύκολα να επικαλεστώ πως φαίνεται ο φράκτης αλλά μια ελαφριά διαφοροποίηση με τα υπόλοιπα οικοπεδα που δεν έχουν περιφραξη υπάρχει.

Σ' ευχαριστώ πολύ akis73 για την άμεση απάντησή σου.

Αυτή η διαφοροποίηση που λες είναι ο φράχτης. Μια χαρά τον βλέπεις.
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται τοπογραφικό ΕΓΣΑ γαι τη μεταβιβαση και η περίφραξη είναι αποτυπωμένη και στο τοπογραφικό. Όπως και να είχε πάντως η περίφραξη έχει και στοιχεία οπλισμένου σκυροδέματος και βρισκεται εντος οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

πάντως να σου πω την αποψη μου, εχω έχω δώσει βεβαίωση αδόμητου όταν υπήρχε περίφραξη. Παράνομο μεν, αλλά υπερβολή το βρίσκω.

 

Δε λεω φυσικα να κάνεις το ιδιο, αυτό θα το κρίνεις εσύ. Αλλά να νομιμοποιήσει ο άλλος μια περίφραξη; καλύτερα να τη γκρεμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.