Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α07] Αεροφωτογραφίες (α/φ) για απόδειξη παλαιότητας αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Δεν ρίχνεις μια ματιά και στο terraserver.com που είναι φθηνό, έχει συνήθως αεροφωτογραφίες κοντά στην κρίσιμη ημερομηνία (2011) τις οποίες βλέπεις σε χαμηλή ανάλυση σε προεπισκόπηση και είναι και ταχύτατο (πληρώνεις και κατεβάζεις άμεσα με υψηλή ανάλυση)...

Edited by armenopoulos
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!!

Δεν τ γνώριζα αυτό το site

και έχει πράγματι αεροφωτογραφία που με βολεύει!

Εσύ έχεις πάρει ποτέ?

Και δηλαδή δεν περιμένω να μου στείλουν τίποτα, με το που θα κάνω την πληρωμή θα μου δώσουν λινκ για να την κατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

Για τί τιμές μιλάμε στο terraserver.com για έγχρωμη / ασπρόμαυρη?

 

εγώ πλέον παίρνω από ΓΥΣ με πιστωτική (ταχύτερη), και παραγγέλνω σε cd όχι εκτύπωση που αργεί, οπότε οι χρόνοι παράδοσης έχουν μειωθεί εντυπωσιακά, σε 1-2 εβδομάδες την έχω Θεσσαλονίκη! Δε το είχα καταλάβει εξ αρχής που πάλευα με τις μεγεθύνσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο terraserver πληρώνεις και παίρνεις απόδειξη στο mail σου (μόνο εκεί φαίνεται η ημερομηνία λήψης) και κατεβάζεις άμεσα. Με 30 ευρώ είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω να παραγγείλω μία αεροφωτογραφία του 1980 ασπρόμαυρη απο τη ΓΥΣ που είναι σε κλίμακα 1:4000..Είναι η πρώτη φορά που θα παραγγείλω και δεν ξέρω αν είναι αρκετά ευκρινής ώστε να διακρίνεται η αυθαίρετη κατασκευή που με ενδιαφέρει..Στο τηλέφωνο με ρώτησαν αν ασχολούμαι με φωτοερμηνία ώστε να την επεξεργαστώ.Εγώ θεωρούσα ότι κάνουν κάποια ανάλυση με κέντρο το σημείο που με ενδιαφέρει.Αν ζητήσω σάρωση μέχρι 2000 dpi είναι καλύτερα;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την ποοοτητα της Α/φ - σε παλιές πχ 1960, 1975 μη περιμένεις πολλά είτε σε σάρωση είτε σε μεγέθυνση.

Απλά με τη σάρωση zoom άρεις όσο θες στο pc αλλιως πρώτα πρέπει να τη σκαναρεις εσυ. Απο την άλλη η τυπωμένη έχει σφραγίδα για τους τυπολατρείς. Η κλίμακα 4000 ειναι με τη μεγέθυνση; δηλαδή η αρχική σου 1:15000;;; (πχ σε 1:8000 με μεγέθυνση 4 φορες πάει τελικά 1:2000 χοντρικά μιλάω). γενικά πάντως αν δε ψάχνεις κανένα wc 1,5*1,5 θα καλυφθείς πιστεύω.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προκειμένου να κλείσω δήλωση με αυθαιρεσιες ολοκληρωμένες μεταξύ 2004-2011 και συγκεκριμένα μεταξύ 2009-11 το μόνο αρχείο που μου απομένει

είναι το αποδεικτικό παλαιότητας. Δε βρίσκω αεροφωτογραφία για τις παραπάνω ημερομηνίες και τη συγκεκριμένη περιοχή, ούτε στο earth ούτε στο κτηματολόγιο.

Το μόνο που βρίσκω είναι εικόνα απο το street view στην οποία φαίνεται ολοκληρωμένη η οικοδομή (νομιμο και αυθαιρετο) με ημερομηνία 10/11. Απλά δεν 

φαίνεται η πίσω όψη οπου έχω επιπλέον αυθαίρετα τμήματα.  Αρχικά με βάση το αρθρο 7 προσανατολιζόμουν να ανεβάσω ενα σημείωμα οτι η παλαιότητα

θα αποδειχθεί όταν (?) ανέβουν οι α/φ της 28/07/2011 για την επικράτεια. Επειτα, μήπως ανέβαζα την φωτο απο το street view με καποια σχετική τεκμηρίωση. 

Εχει αντιμετωπίσει κανείς ανάλογη περίπτωση.?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ βλεπεις,  απο τον τροπο κατασκευης, οτι  εισαι  "εξ αρχης"  ή οτι εχει γινει πριν τον Ιουλιο του 2011??

 

Εχεις σωστα Ε1/Ε2  ή Ε9?

 

Τοτε πας με το 7 παρ.2

 

κι αν δεις το αρθρο 7 παρ. 4, αυτο οριζει οτι,

 

οι α/φ ειναι  "απαραιτητες" μονον αν επικαλεισαι συντελεστη παλαιοτητας

 

[τον οποιο εσυ δεν επικαλεισαι....]

Link to comment
Share on other sites

Είναι σίγουρα πριν το 2011. Έχει διορθωθεί το Ε9 κατόπιν της ρύθμισης. Το ξέρω ότι δεν είναι απαίτητη η α/φ απλά επειδή μου ζητάει στην παλαιοτητα αρχείο σχετικό και δεδομένου ότι δεν έχουν αναρτηθεί οι α/φ της 28/07/11 έλεγα να το ελυνα εμμέσως έστω. Εν τέλει όπως το βλέπω δεν ανεβάζω τίποτα στο αντίστοιχο πεδίο...και αναμένω την ανάρτηση των αεροφωτογραφιων 28/07/11........

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.