Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

αν σύμφωνα με τη σύσταση η αυθαίρετη κατασκευή βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο τότε: αν είσαι σίγουρος ότι θα τη δώσει ζήτησε την, αν όχι άσ'το καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά, αυτή η pilotis, που έκλεισε και μάλλον έγινε διαμέρισμα, έχει χιλιοστά από τη σύσταση;;;;;;

Έχεις υπολογίσει και του το 'χεις πει, πόσο θα του βγει το "ρημάδι" το πρόστιμο;;;;;;

Έχεις αναρωτηθεί το πως θα λύσει το "ιδιοκτησιακό" στη συνέχεια;;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, αυτή η pilotis, που έκλεισε και μάλλον έγινε διαμέρισμα, έχει χιλιοστά από τη σύσταση;;;;;;  oxi

Έχεις υπολογίσει και του το 'χεις πει, πόσο θα του βγει το "ρημάδι" το πρόστιμο;;;;;;   ναι

Έχεις αναρωτηθεί το πως θα λύσει το "ιδιοκτησιακό" στη συνέχεια;;;;  αυτο γιατι ειναι δικο μου προβλημα? πιθανον να μεταφερει χιλιοστα απο τα διαμερισματα του, εφοσον αυτο επιτρεπεται συμβολαιογραφικα. Αλλιως θα ειναι ο ΄φερομενος΄ ιδιοκτητης που θα νεμεται το διαμερισμα της πυλωτης εσαει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Διάβασα περίπου τις 20 από τις 60+ σελίδες του θέματος (ξέρω ότι είναι απαράδεκτο, αλλά δεν αντέχω να διαβάσω ΟΛΕΣ τις σελίδες :mrgreen:) και δεν βρήκα κάτι για την απορία μου... Όταν έχω πολλούς ιδιοκτήτες με ίδιο ποσοστό -στην περίπτωσή μου 5 συνιδιοκτήτες με 20% έκαστος- με ποιον από όλους συνάπτω την σύμβαση; Και ποιος μου συμπληρώνει Υπεύθυνη Δήλωση; Πρέπει ο καθένας ξεχωριστά ή αρκεί ένας, αυτός π.χ. του οποίου φαίνεται πρώτο το όνομα στην δήλωση;

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακριβως την ιδια απορια με τον desptsouk

Να προσθεσω οτι οι αυθαιρεσιες που εχω δεν ειναι σε κοινοχτηστους χωρους, ουτε αφορουν χωρους αποκλειστικης χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Διάβασα περίπου τις 20 από τις 60+ σελίδες του θέματος (ξέρω ότι είναι απαράδεκτο, αλλά δεν αντέχω να διαβάσω ΟΛΕΣ τις σελίδες :mrgreen:) και δεν βρήκα κάτι για την απορία μου... Όταν έχω πολλούς ιδιοκτήτες με ίδιο ποσοστό -στην περίπτωσή μου 5 συνιδιοκτήτες με 20% έκαστος- με ποιον από όλους συνάπτω την σύμβαση; Και ποιος μου συμπληρώνει Υπεύθυνη Δήλωση; Πρέπει ο καθένας ξεχωριστά ή αρκεί ένας, αυτός π.χ. του οποίου φαίνεται πρώτο το όνομα στην δήλωση;

Ευχαριστώ 

 

 

Εχω ακριβως την ιδια απορια με τον desptsouk

Να προσθεσω οτι οι αυθαιρεσιες που εχω δεν ειναι σε κοινοχρηστους χωρους, ουτε αφορουν χωρους αποκλειστικης χρησης.

 

[αρα  ειναι εντος ιδιοκτησιας...???...]

 

[αφορα και τις δυο....αποριες.....] :smile:

 

τι αυθαιρεσια υπαρχει???  εντος σχεδιου...???  εκτος???    εχει συσταση???   ειναι εξ αδιαιρετου"????   ειναι κληρονομοι???  εγινε αποδοχη???

 

αρα...

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στην δική μου περίπτωση, είναι κτίριο εντός σχεδίου με υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης, το οποίο έχουν εξ' αδιαιρέτου οι 5 συνιδιοκτήτες μετά από αποδοχή κληρονομιάς. Τέλος πάντων, είπα και στους πέντε να υπογράψουν υπεύθυνη δήλωση για να είμαι καλυμμένη. Την σύμβαση την έχει υπογράψει ένας εξ'αυτών με μνεία στους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.