Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Συνιδιοκτησία ακινήτου και ένταξη στο Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάλε την εταιρία στη θέση του "ιδιοκτήτη" με ποσοστό 100% και στα σχόλια της δήλωσης αιτιολόγησε ότι, αναφέρεσαι σε μισθωτή του ακινήτου κ.λπ. βάσει της συγκεκριμένης αναφοράς του νόμου.... Προφανώς καταθέτεις και το μισθωτήριο και το καταστατικό κ.λπ.

σωστα..

 

Η εταιρια εχει δικαιωμα "απ' ευθειας" να δηλωσει η ίδια,  με βαση  ρητη διαταξη στον νομο

 

ο δε ιδιοκτητης θα πρεπει να διορθωσει το δικο του Ε9... συμπληρωνοντας αυτα τα επι πλεον τμ...

 

τα οποια ειναι ιδιοκτησια "του"  και,   μετα απο τα όσα χρονια αναφερει το μισθωτηριο σαν διαρκεια της μίσθωσης, ..."παραμεινουν" μεσα  στο μισθιο γηπεδο ..

 

[ η αλλη "προταση" θα ηταν να δηλωσει σαν ιδιοκτητη τον μισθωτη και να γραψει οτι ενεργει για λογαριασμο του, δυναμει του μισθωτηριου και του νομου...

το αποτελεσμα ειναι το ιδιο..]

 

 

καλημερα...καλη εβδομαδα και καλο μηνα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Α μπα!!!! Οφείλεται στον "τρόπο" που έφτιαξε το ΤΕΕ την εφαρμογή..... Δεν προλάβαιναν να εξαντλήσουν όλες τις λεπτομέρειες και γι' αυτό ακολούθησαν την πολιτική της ...."σαλαμοποίησης"!!!!

 

Αν υπάρχει τεκμηρίωση και πλήρης αναφορά στα σχόλια της δήλωσης (με παραπομπές στο νόμο όπου χρειάζονται) δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.

 

 

Την καλημέρα μου στο φίλτατο dimitris GM...

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει τεκμηρίωση και πλήρης αναφορά στα σχόλια της δήλωσης (με παραπομπές στο νόμο όπου χρειάζονται) δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.

 

 

Εστι σωνεται το πραγμα.

Απλα ειναι 4 συνιδιοκτητες (οι οποιοι ειναι ενημεροι και δινουν τη συναινεση τους) και η ΑΕ.

Ως λογικοτερο βρισκω και γω να μπει ΜΟΝΟ η ΑΕ, να ανεβει το μισθωτηριο, να τονιστει η διαταξη του Ν4178 και να ανεβουν και οι συναινεσεις των ιδιοκτητων, ωστε να ειμαι και γω 100% καλυμμενος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα συνάδελφοι, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει

σε οικόπεδου εξ αδιαιρέτου με δυο ιδιοκτήτες

τακτοποιεί ο ένας με τη συναίνεση του άλλου.σωστά?

έχουν και οι δύο οικοδομικές άδειες, και οι δύο αυθαιρεσίες

Έχω μπερδευτεί όσον αφορά τον τρόπο υπολογισμού κατηγορίας και των συντελεστών.

Λαμβάνονται υπόψιν και τα του διπλανού ή βαζω τα αυθαίρετα δικά μου προς νόμιμα επι το ποσοστό ιδιοκτησίας?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aποσαφήνισε τι εννοείς λέγοντας ότι έχουν και οι δυο οικοδομικές άδειες.

Εξεδόθη κάποτε οικοδομική άδεια στο όνομα και των δυο συνιδιοκτητών?

Επίσης δεν μας αναφέρεις αν το ακίνητο ευρίσκεται εντός ή εκτός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

για να εχει εκδοσει ο καθε  ενας την δικη του ΟΑ...

πρωτα θα δεις αν εχει γινει καποια συσταση, οπότε,  στην περίπτωση καθε ενας τακτοποιει τα δικα του...

 

αν δεν εχει γινει συσταση, ειναι και οι δυο "εξ αδιαιρετου"

και,

  αφου μιλας για "οικοπεδο"

 

 

θα το πας με το  προσύμφωνο  του αρθρου  11/ iv

 

 

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχεις πάρει τα διαγράμματα κάλυψης των αδειών?

Κάθε άδεια δείχνει το οικόπεδο ενιαίο και το μεταγενέστερο διάγραμμα κάλυψης αποκρύπτει τα κτίσματα και την άδεια του άλλου συνιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

διάγραμμα κάλυψης δεν έχει, έχω μόνο το τοπογραφικό της δικιάς μου άδειας, που δειχνει όλο το οικόπεδο και το υπάρχον κτίσμα του συνιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.