Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Προφανώς και επηρεάζεται το συνολικό πρόστιμο, όταν αλλάζει η ΤΖ.

Μάλλον κάτι άλλο συμβαίνει.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασικά τα τμ ήταν 70τμ και η τιμή ζώνης 600Ε, αλλά κανονικά είναι 60τμ και τιμή ζώνης 1170Ε. Ότι και να κάνω μου αφήνει το ίδιο πρόστιμο στην οριστική δήλωση...μόνο όταν βάζω περισσότερα τμ από 70τμ υπολογίζει σωστά.

Να το αφήσω έτσι αφού έχω σωστά τα στοιχεία μου?

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει επειδή η δήλωση είναι από μεταφορά απο 4014.

 

Όταν η δηλωση προέρχεται από μεταφορά τότε το πρόστιμο αλλάζει μόνο αν αλλάξεις τα τετραγωνικά ή τον αριθμό των λοιπών παραβάσεων.

Οτιδήποτε άλλους συντελεστές και να αλλάξεις σου κρατάει το παλιό πρόστιμο.

 

Οπότε εσύ κάνεις τις σωστές διορθώσεις σου και την αποθηκεύεις. Το ότι δεν σου αλλάζει το πρόστιμο είναι θέμα του συστήματος και της απόφασης του νομοθέτη ότι αν δεν αλλάζουν τα 2 παραπάνω θα διατηρείται το πρόστιμο του 4014 στην περίπτωση που αυτό είναι ευνοϊκότερο.

 

(*να σημειώσω ότι για να επανυπολογίσει πρέπει να πατήσεις υπαγωγη. Δεν αρκεί η αποθήκευση. Μηπώς τα αλλάζεις μεν αλλά δεν κάνεις αυτό)

**Τι εκτός σχεδίου περιοχή είναι αυτή με τιμή ζώνης 1170?!

Edited by danaikaterina
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει επειδή η δήλωση είναι από μεταφορά απο 4014.

 

Όταν η δηλωση προέρχεται από μεταφορά τότε το πρόστιμο αλλάζει μόνο αν αλλάξεις τα τετραγωνικά ή τον αριθμό των λοιπών παραβάσεων.

Οτιδήποτε άλλους συντελεστές και να αλλάξεις σου κρατάει το παλιό πρόστιμο.

 

Οπότε εσύ κάνεις τις σωστές διορθώσεις σου και την αποθηκεύεις. Το ότι δεν σου αλλάζει το πρόστιμο είναι θέμα του συστήματος και της απόφασης του νομοθέτη ότι αν δεν αλλάζουν τα 2 παραπάνω θα διατηρείται το πρόστιμο του 4014 στην περίπτωση που αυτό είναι ευνοϊκότερο.

 

(*να σημειώσω ότι για να επανυπολογίσει πρέπει να πατήσεις υπαγωγη. Δεν αρκεί η αποθήκευση. Μηπώς τα αλλάζεις μεν αλλά δεν κάνεις αυτό)

 

**Τι εκτός σχεδίου περιοχή είναι αυτή με τιμή ζώνης 1170?!

 

πολυ σωστα...

 

δεν υπαρχει τετοια τιμη...

Link to comment
Share on other sites

μήπως πας να χρησιμοποιήσεις τις τιμές που υπολογίζουν οι συμβολαιογράφοι; μην το κάνεις αυτό....τιμές από τους πίνακες του υπουργείου ως έχουν και πλησιέστερου δήμου/περιφέρειας ανάλογα την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

έκανα τις αλλαγές και πατούσα για οριστική υπαγωγή και μου εμφάνιζε το ίδιο πρόστιμο, άρα το αφήνω έτσι, δεν μπορώ να κάνω και κάτι άλλο βασικά, θα είναι αυτό που λες danai.

Η περιοχή είναι Ανάβυσσος και τιμή ζώνης την βρήκα από ΔΕΗ, δεν είναι σωστές?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει καμμια σχεση η "τιμη" στους λογαριασμους της ΔΕΗ,

που αφορα "τιμες" , οπως τις προσδιοριζουν οι Δημοι για να εισπραττουν τα δημοτικα τελη

 

αν εισαι ανατολικη αττικη

εχεις τιμη 600

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά..

σε κατοικία η οποία χτίστηκε σε εκτός σχεδίου περιοχή προ του 83 (50τμ)έχει τη φάση β καθώς δεν υπάρχει γ' φάση στα εκτός σχεδίου..

Πριν τον 7ο του 2011 εκανε επέκταση της κατοικίας κατά 45τμ. ακόμα βέβαια το οικόπεδο είναι όλο 230τμ. Μη άρτιο μη οικοδόμησημος αφού βρίσκεται σε περιοχή εκτός σχεδίου...

πέρυσι έγινε αποδοχή κληρονομιάς έχω τα χαρτιά κ νέο τοπογραφικό.. από την πολεοδομία έμαθα πως είναι στη ζώνη Δ στην περιαστική περιοχή του Υμηττού και πρόκειται να μπεί στο σχέδιο σε κάποιο χρόνια..

Η ερώτηση είναι αν πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο η απλά υπολογίζω το πρόστιμο του νεόδμητου τμήματος.. αν είναι εντός ή εκτός ΓΠΣ στην υπηρεσία αντιδικουσαν χωρίς να μου βρουν κάποιο διάταγμα ίσως?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν θες άλλο ψάξιμο. Έχεις ένα τμήμα με αναστολή από κατεδάφιση με 1337 και ένα τμήμα εντελώς αυθαίρετο, χωρίς να υπάρχει οικοδομική άδεια στο οικόπεδό σου. Υπολογίζεις το νεόδμητο τμήμα χωρίς άδεια.

"Θα μπει στο σχέδιο" = "τώρα είναι εκτός σχεδίου"

οπότε καλά τα λες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.