Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Θα παρακαλούσα για τη βοήθειά σας.

 

Α. Ισόγεια κατοικία, η οποία βρίσκεται σε εκτός σχεδίου περιοχή, σε γήπεδο χωρίς αρτιότητα και άρα χωρίς οικοδομική άδεια, η οποία έχει κατασκευαστεί προ της 1.1.1983 (με τεκμηρίωση μέσω αεροφωτογραφιών), θα πρέπει να υπαχθεί κατά το άρθρο 9 στην κατηγορία 2 ή στην κατηγορία 5;

Και εάν υπαχθεί αναγκαστικά στην κατηγορία 5, υφίσταται ο μειωτικός συντελεστής, λόγω παλαιότητας (προ της 1.1.1983) ή όχι;

 

Β. Τώρα στην ίδια ιδιοκτησία υπάρχουν μικροπαραβάσεις της κατηγορίας 3 (όπως αποθήκη 4,50 μ2 και <2,50 μ, BBQ), αλλά και άλλες όπως στέγαστρα, πλακόστρωτα, πλακοστρώσεις κ.ά., οι οποίες πάνε με αναλυτικό.

Εδώ θα πρέπει να ομαδοποιηθούν όλες (αυτές της κατηγ. 3 και οι άλλες) και να πάνε με αναλυτικό; Και εάν ναι, η κατηγ., που θα υπαχθούν θα είναι η 5;

 

Γ. Μία ισόγεια αποθήκη 9,50 μ2, αλλά ύψους >2,50 μ, θα δηλωθεί ως κύριος χώρος κατηγορίας 5 με υπεύθ. δήλωση του ιδιοκτήτη όσον αφορά την ημερομηνία της κατασκευής της (προ της 28.7.2011);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Α. κατηγορία 2. Επίσης σε περιπτώσεις που έχεις έξτρα αυθαιρεσίες μετά το 1983 (δεν αφορά την δική σου περίπτωση), τότε πάνε όλα κατηγορία 5, αλλά παίρνεις συντελεστή παλαιότητας για τα παλιά.

 

Β. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωτικό να τις ενώσεις όλες και να μην έχεις κατηγορία 3, αλλά σίγουρα συμφέρει ως προς τα πρόστιμα (-1 παράβαση, συνήθως). Σε αυτή την περίπτωση η αποθήκη σου θα πάει με τ.μ. όμως και όχι κουστούμι όπως πάει η κατηγορία 3.

Εφόσον είσαι κατηγορία 2 μέχρι εδώ, δεν πας 5 για αυτά.

 

Γ. Αν η αποθήκη είναι αυτόνομη και όχι βοηθητικός χώρος άλλης χρήσης (πχ του σπιτιού δίπλα), πάει κύριος. Αλλιώς θέλει μειωτικό. Ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι είναι προ 28-7-2011, αλλά δεν σε καλύπτει αυτό. Αν την βλέπεις στο ΕΚΧΑ ή στο ΤΕΕ είναι πριν το 2009, και είσαι οκ. Αν την βλέπεις στο google-maps είναι πριν το 2012 (παλιές φωτο), οπότε ησυχάζεις "κάπως" προσωπικά, αλλά του λες να σου φέρει το Ε9 που να αναγράφει την αποθήκη με τα σωστά τ.μ. και χρονιά κατασκευής.

Πάλι αν μιλάς για το ίδιο οικόπεδο, και είναι και αυτή πριν το 1983, έχεις κατηγορία 2.

Link to comment
Share on other sites

Α. κατηγορία 2. Επίσης σε περιπτώσεις που έχεις έξτρα αυθαιρεσίες μετά το 1983 (δεν αφορά την δική σου περίπτωση), τότε πάνε όλα κατηγορία 5, αλλά παίρνεις συντελεστή παλαιότητας για τα παλιά.

 

Β. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι υποχρεωτικό να τις ενώσεις όλες και να μην έχεις κατηγορία 3, αλλά σίγουρα συμφέρει ως προς τα πρόστιμα (-1 παράβαση, συνήθως). Σε αυτή την περίπτωση η αποθήκη σου θα πάει με τ.μ. όμως και όχι κουστούμι όπως πάει η κατηγορία 3.

Εφόσον είσαι κατηγορία 2 μέχρι εδώ, δεν πας 5 για αυτά.

 

Γ. Αν η αποθήκη είναι αυτόνομη και όχι βοηθητικός χώρος άλλης χρήσης (πχ του σπιτιού δίπλα), πάει κύριος. Αλλιώς θέλει μειωτικό. Ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι είναι προ 28-7-2011, αλλά δεν σε καλύπτει αυτό. Αν την βλέπεις στο ΕΚΧΑ ή στο ΤΕΕ είναι πριν το 2009, και είσαι οκ. Αν την βλέπεις στο google-maps είναι πριν το 2012 (παλιές φωτο), οπότε ησυχάζεις "κάπως" προσωπικά, αλλά του λες να σου φέρει το Ε9 που να αναγράφει την αποθήκη με τα σωστά τ.μ. και χρονιά κατασκευής.

Πάλι αν μιλάς για το ίδιο οικόπεδο, και είναι και αυτή πριν το 1983, έχεις κατηγορία 2.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kαλησπέρα, σε οικόπεδο εντός σχεδίου σε χωριό, έχω τα εξής κτίσματα:

1) Ισόγεια κατοικία εμβαδού 180τ.μ. με αυθαίρετους στεγασμένους εξώστες που μετατράπηκαν σε οικία.

2) Αυθαίρετη Αποθήκη αυτόνομη ύψους 3,50μ εμβαδού 35,00τ.μ.

3) Αυθαίρετη Αποθήκη ύψους 3,40μ. εμβαδού 20,00τ.μ.

4) Αυθαίρετη Αποθήκη ύψους 3,00μ. εμβαδού 40,00τ.μ. κτισμένη προ του 1955.

5) Αυθαίρετα Μπάμπεκιου, υπόστεγα και σκαλοπάτια.

 

Για την ισόγεια κατοικία έχω 2 άδειες οικοδομής της παλαιάς Χωροφυλακής του 1963 και 1967 εμβαδού 32,00τ.μ. και 64,00τ.μ. αντίστοιχα, δηλαδή συνολικού εμβαδού 96,00τ.μ., χωρίς τοπογραφικό διάγραμμα κλπ..

1) Μπορώ στο σύστημα να δηλώσω ότι έχω οικοδομική άδεια και να υπολογίσω για την κατοικία αυθαίρετο εμβαδόν 180-96= 84,00τ.μ. ??

2) Μπορώ να εκδώσω από την αρμόδια Πολεοδομία άδεια νομίμου περιγράμματος προ του 1955 για την αποθήκη εμβαδού 40,00τ.μ. και μετά να τσεκάρω στο σύστημα ότι έχω οικοδομική άδεια (αυτή που εξέδωσα) και να δηλώσω

   όλα τα 180τ.μ. της κατοικίας ως αυθαίρετα?

3) Οι παλαιές άδειες χωροφυλακής λαμβάνονται ως οικοδομική άδεια??? Μήπως να τις παραβλέψω αφού δεν έχω ούτε τοπογραφικό??

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες της χωροφυλακής είναι άδειες, με μία σημείωση.... συνήθως σε αυτές είναι γραμμένη η προϋπόθεση να μην χρησιμοποιηθεί σκυρόδεμα (υποθέτω, εξαιρείται τυχόν βάση για το κτίριο). Αν έχεις πλάκα, η άδεια ακυρώνεται (το γράφει πάνω). Πάνω κάτω ίδια λογική με τα λυώμενα.

Το ίδιο ισχύει και στις κοινοτικές.

Το προ του 1955, μπορείς να το δεις και από συμβόλαια/αεροφωτογραφίες κλπ, ίσως. Δεν υπάρχει λόγος να περάσεις από την πολεοδομία για αυτά.

Επίσης όταν έχεις προ 1955, θεωρείται ότι στο οικόπεδο υπάρχει άδεια (βλέπε τροποποιημένο παράρτημα του νόμου).

 

Υ.Γ. Αν έχεις 250τ.μ. αυθαιρεσίες και το προ του '55 δεν αποδυκνείεται 100%, μπορεί και να βγαίνει πιο φτηνό να δείξεις το οικόπεδο χωρίς οικοδομική άδεια, αν φουσκώνουν πολύ οι συντελεστές υπερβάσεων δόμησης και κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Yanni μπορείς να μου στείλεις το τροποποιημένο παράρτημα του Νόμου για τα προ του 1955?

 

Γιατί σκέφτομαι να εκδώσω άδεια νομίμου περιγράμματος προ του 55 από την Πολεοδομία για την αποθήκη των 40,00τ.μ., να θεωρήσω άκυρες της δύο άδειες της Χωροφυλακής (αφού η πλάκα οροφής της κατοικίας είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα) και μετά να δηλώσω τις υπόλοιπες αυθαιρεσίες με οικοδομική άδεια.... Το πρόστιμο μου βγαίνει μικρότερο από το να δηλώσω στο σύστημα χωρίς οικοδομική άδεια.....

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Kαλημέρα συνάδελφοι

γνωρίζει κάποιος αν η εξαιρεση απο κατεδαφιση με το Ν720/77 θεωρείται οικοδομική άδεια;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Οι εξαιρέσεις 720/77 μεταφέρονταν στον 1383 στην αντίστοιχη κατηγορία. Μέχρι τώρα όμως μόνο η 3η φάση του 1383 θεωρείται άδεια. Συζητιέται να βάλουν και την β' φάση στο νέο νόμο, αλλά θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.