Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Largy

 

 

σε οικία χωρίς οα, παραβάσεις όπως περίφραξη, πλακόστρωση κλπ τις βάζετε?

Επίσης, να υποθέσω, ότι αφοί δεν κοιτάμε υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κλπ

δεν κοιτάμε κ άλλες πολεοδομικές παραβάσεις

πχ έχω μια εσοχή στο κτίριο που όμως δεν είναι ηχ, ούτε έχει απόσταση Δ από τις πλευρές του κτιρίου

το αγνοώ?

 

Μετέφερα το μήνυμά σου για ευκολία στη συζήτηση. Καλό θα είναι όταν κάνουμε παραπομπή σε προηγούμενο μήνυμα να  το παραθέτουμε

 

Στο θέμα μας τώρα...

Προσωπική γνώμη εκφράζοντας, θα πω ότι τις παραβάσεις όπως περίφραξη κλπ θα τις υπολόγιζα με αναλυτικό. Ο νόμος δε μου δίνει κάποιο πάτημα να ισχυριστώ ότι, αν έχω πλήρως αυθαίρετο, τις άλλες αυθαίρετες κατασκευές δεν θα τις υπολογίζω. 

Φυσικά υπάρχει η λογική, ότι αυτές οι κατασκευές εξυπηρετούν το κτίριο και σε οικοδομική άδεια θεωρείται ότι περιλαμβάνονται. Όμως, η τακτοποίηση αυθαιρέτου δεν είναι οικοδομική άδεια. Ίσως σε εγκύκλιο να διατυπωθεί κάτι και γι αυτό, να υπάρχει, έστω γραπτώς κάπου, ώστε να μην τις περιλαμβάνουμε.

Φυσικά η επιλογή και η τελική απόφαση για το θέμα είναι δική σου. 

Η εσοχή που αναφέρεις, υποθέτω ότι σε απασχολεί, διότι είναι στεγασμένη. Ίσως κάποιος φωταγωγός σκεπασμένος με πλεξι γκλας.

Αν θα βάλεις περιφράξεις θα έχεις αναλυτικό. Μέσα στον ίδιο αναλυτικό βάλε και την επικάλυψη της εσοχής. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν είναι ανοιχτός ως προς μια πλευρά υπολόγισε τον με αναλυτικό σαν να ήταν Η.Χ (Ανεξάρτητα από  τις διαστάσεις που έχει, με τις οποίες θα μετρούσε στη δόμηση). Αφού θα βάλεις και αναλυτικό σε συμφέρει να τον υπολογίσεις μέσα στον ίδιο προυπολογισμό. 1 λοιπή παράβαση θα τα περιλαμβάνει όλα. 

Link to comment
Share on other sites

Auτο θα κανω, σε ευχαριστω

 

οφφ τοπικ : εχει σημασια σε ποιο φκ θα βαλω τη λοιπη παραβαση?

                    θελω να τη βαλω εκει που θα εχει μεγαλυτερη εκπτωση (λογω μονογονεικοτητας)

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

σε οικια χωρις οα, παραβασεις οπως περιφραξη, πλακοστρωση κλπ τις βαζετε?

 

Περίφραξη με συρματόπλεγμα δεν βάζω. Τα υπόλοιπα ναι με αναλυτικό και προσέχω να κάνω  σωστή αποτύπωσή τους στα σχέδια 

 

Επισης, να υποθεσω, οτι αφου δεν κοιταμε υπερβασεις δομησης, καλυψης κλπ

δεν κοιταμε κ αλλες πολεοδομικες παραβασεις

πχ εχω μια εσοχη στο κτιριο που ομως δεν ειναι ηχ, ουτε εχει αποσταση Δ απο τις πλευρες του κτιριου

το αγνοω?

 

Εγώ το  αγνοώ αν είναι ασκεπής. Αλλιώς με αναλυτικό.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Largy

 

 

σε οικία χωρίς οα, παραβάσεις όπως περίφραξη, πλακόστρωση κλπ τις βάζετε?

Επίσης, να υποθέσω, ότι αφοί δεν κοιτάμε υπερβάσεις δόμησης, κάλυψης κλπ

δεν κοιτάμε κ άλλες πολεοδομικές παραβάσεις

πχ έχω μια εσοχή στο κτίριο που όμως δεν είναι ηχ, ούτε έχει απόσταση Δ από τις πλευρές του κτιρίου

το αγνοώ?

 

Μετέφερα το μήνυμά σου για ευκολία στη συζήτηση. Καλό θα είναι όταν κάνουμε παραπομπή σε προηγούμενο μήνυμα να  το παραθέτουμε

 

Στο θέμα μας τώρα...

Προσωπική γνώμη εκφράζοντας, θα πω ότι τις παραβάσεις όπως περίφραξη κλπ θα τις υπολόγιζα με αναλυτικό. Ο νόμος δε μου δίνει κάποιο πάτημα να ισχυριστώ ότι, αν έχω πλήρως αυθαίρετο, τις άλλες αυθαίρετες κατασκευές δεν θα τις υπολογίζω. 

Φυσικά υπάρχει η λογική, ότι αυτές οι κατασκευές εξυπηρετούν το κτίριο και σε οικοδομική άδεια θεωρείται ότι περιλαμβάνονται. Όμως, η τακτοποίηση αυθαιρέτου δεν είναι οικοδομική άδεια. Ίσως σε εγκύκλιο να διατυπωθεί κάτι και γι αυτό, να υπάρχει, έστω γραπτώς κάπου, ώστε να μην τις περιλαμβάνουμε.

Φυσικά η επιλογή και η τελική απόφαση για το θέμα είναι δική σου. 

Η εσοχή που αναφέρεις, υποθέτω ότι σε απασχολεί, διότι είναι στεγασμένη. Ίσως κάποιος φωταγωγός σκεπασμένος με πλεξι γκλας.

Αν θα βάλεις περιφράξεις θα έχεις αναλυτικό. Μέσα στον ίδιο αναλυτικό βάλε και την επικάλυψη της εσοχής. 

διαβαζοντας τα πιο πανω μου δημιουργειται το εξης ερωτημα

σε ΟΑ ανεγερσης που λογω ψευδους τοπογραφικου το βαζουμε χωρις ΟΑ  υπολογιζουμε πλακοστρωσεις,περιφραγματα κλπ?

Παντως εγω προσωπικα οταν ειναι χωρις ΟΑ δεν εξεταζω περιβαλλοντα χωρο διοτι θεωρω οτι με την δηλωση περιλαμβανω τα παντα οπως αν εβγαζα ΟΑ.Θα πρεπει να διευκρινιστει απο το ΥΠΕΚΑ αν κ αφορμη γυρευουν να χρεωνουμε παραβασεις

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Νίκο συμφωνώ  με το σκεπτικό αυτό, αλλά δεν βρίσκω κάποιο πάτημα στο νόμο για να μην βάζω παραβάσεις που αφορούν περίφραξη, πλακόστρωση κλπ. Είναι και αυτές αυθαίρετες κατασκευές, όπως και το κτίριο.

Οπότε, αναγκαστικά, βάζω και ένα 500 ευρώ ακόμη και θα τις σουμάρω όλες μαζί σαν μια λοιπή παράβαση. 

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντας τα πιο πανω μου δημιουργειται το εξης ερωτημα


σε ΟΑ ανεγερσης που λογω ψευδους τοπογραφικου το βαζουμε χωρις ΟΑ  υπολογιζουμε πλακοστρωσεις,περιφραγματα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Την στέγη που υπαρχει την βάζετε; και αν όχι γιατί, δεν είναι το ίδιο με την περίφραξη, τον βόθρο ή και τον εξώστη ακομα; Αλήθεια δεν υπήρχε και μια σχετική Ε/Α;

 

υγ. Παρακαλώ μην με θεωρήσετε επιθετικό, δεν μπορώ να σκφτω άλλον τρόπο γραφής αυτή τη στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να μπει κ η στεγη.

Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις εχω στο νου μου πιθανη καταγγελια κ τι πρεπει να κανουμε για να ειμαστε οσο το δυνατον περισσοτερο καλυμμενοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.