Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω... εάν έχεις παντελώς αυθαίρετο, το οποίο έχει στέγη, τα τμ που δηλώσεις ως αυθαίρετα, περιλαμβάνουν και τη στέγασή τους, είτε δώμα είτε στέγη. Είναι υπερβολή να βάλεις και τη στέγαση! Τώρα για περιφράξεις κλπ... Εάν είναι σύννομη (πχ σε όρια οικοπέδου κλπ), εγώ δεν τις βάζω, όπως και δεν βάζω πλακοστρώσεις (εκτός σχεδίου) κλπ. Επίσης είναι υπερβολή!!! Νομίζω έτσι το αντιμετώπιζε και στον 4014 η Λεμπέση.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό κανω. Αλλιώς πρέπει να μπει και ο βόθρος αφού ούτε αυτος έχει άδεια...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα ήθελα να ρωτήσω σε αυθαίρετο εκτός σχεδίου χωρίς Ο.Α. με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων για τον υπολογισμό των υπερβάσεων θα χρησιμοποιήσω την 270/Δ/85? επειδή μετά θα πάω για νομιμοποίηση των κτιρίων μου είπε η ΥΔΟΜ ότι θα χρησιμοποιηθεί η νομοθεσία για την έκδοση αδείας σύμφωνα με την ημερομηνία ανέγερσης των κτιρίων (χρονολογία αυθαιρεσιών) ή με την σημερινή (270/Δ?85).Το ερώτημα είναι μπορώ να υπολογίζω αυθαιρεσίες με σημερινά δεδομένα (270/Δ?85) και να βγαίνει άδεια νομιμοποίησης με παλιά δεδομένα?Αν σε κάποιον έχει προκύψει παρακαλώ για την βοηθεια σας.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ έχει δίκιο διότι αναφέρεσαι σε νομιμοποίηση αυθαιρέτου σύμφωνα με το άρθρο 23 ν 4178.

Η άδεια νομιμοποίησης θα βασιστεί στο σύνολό της στη νομοθεσία τη σημερινή ή της εποχής αποδεδειγμένης κατασκευής του κτιρίου. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις διατάξεις κατ' επιλογήν από τη νομοθεσία του τότε και του σήμερα.

Συνεπώς εξετάζεις σχολαστικά αν μπορεί να εκδοθεί η άδεια και μετά κάνεις την υπαγωγή σύμφωνα με το άρθρο 23.

Άρθρο 23
Ειδικές διατάξεις
1.α. Στην περίπτωση αυθαιρέτων κατασκευών ή χρή−
σεων για τις οποίες δύναται να εκδοθεί άδεια νομιμο−
ποίησης ή κατεδάφισης, με βάση την κείμενη νομοθεσία, 
εφόσον καταβληθεί το παράβολο της παραγράφου 10 
του άρθρου 11 και εκδοθεί η σχετική οικοδομική άδεια 
νομιμοποίησης εντός τριών (3) ετών ή άδεια κατεδάφι−
σης εντός έξι (6) μηνών από την καταβολή του και δεν 
οφείλεται άλλο πρόστιμο. 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση pavlos.Ναι είναι δυνατή η έκδοση της άδεια αφού πρόκειται για έκταση 20στρ. και συνολικό εμβαδό κτιρίων 700μ2.

Άρα καταλαβαίνω ότι με όποιες διατάξεις υπολογίσω τις υπερβάσεις των πλαγιών αποστάσεων με αυτές θα βγει και η άδεια νομιμοποίησης.Σωστά?

Επειδή όμως οι επιτρεπόμενες αποστάσεις από τα όρια στα εκτός σχεδίου έχουν αλλάξει κατά καιρούς.Τα κτίρια κατά την δήλωση του ιδιοκτήτη είναι χρονολογίας πριν το 1975.Άρα θα πρέπει να ανατρέξω σε ΓΟΚ73 για τις υπερβάσεις?αυτό δεν αντικρούει το γεγονός ότι ο υπολογισμός των υπερβάσεων γίνεται με την σημερινή νομοθεσία δηλαδή  την 270/Δ/85?

 

Αφού έχω αυθαιρεσίες δεν θα πληρωθεί εκτός του παραβόλου και ότι προκύψει από τις παραβιάσεις των πλάγιων αποστάσεων??Σκέφτομαι ότι θα κάνω 4 ΦΚ.

- 3 ΦΚ με τις υπερβάσεις των πλαγιών ορίων,κατηγ.5 (πρόκειται για 3 κτίρια που παραβιάζουν τις αποστάσεις από τα όρια)

- 1 ΦΚ με συνολικά τετραγωνικά κτιρίων ,κατηγ.5 και προς εκδοση αδείας

Σωστά τα υπολογίζω?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρη ότι υπάγοντας στη ρύθμιση την παραβίαση Δ η ΥΔΟΜ εκδίδει μετά την ολοκλήρωση υπαγωγής άδεια νομιμοποίησης;

Πριν συζητούσαμε για νομιμοποίηση και όχι για ρύθμιση.

Η νομιμοποίηση προϋποθέτει να πληρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις στο σύνολό τους, είτε οι σημερινές είτε αυτές της αποδεδειγμένης εποχής τέλεσης της αυθαιρεσίας.

Εφόσον υπάρχει παράβαση Δ σήμερα, εξετάζεις με βάση τις παλιές διατάξεις μήπως ήταν ευμενέστερη η απόσταση.

Αν και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει παράβαση Δ, δεν είμαι σίγουρος αν μετά τη ρύθμιση της μπορείς να προβείς σε νομιμοποίηση του κτιρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μίλησα με την ΥΔΟΜ και μου είπε ότι γίνεται και με μπέρδεψε το γεγονός ότι μπορώ να χρησιμοποιήσω διατάξεις σημερινές ή της χρονολογίας κατασκευής των κτιρίων για την νομιμοποίηση.Και κατά συνέπεια δεν γνωρίζω τι διατάξεις να χρησιμοποιήσω για τον υπολογισμό των υπερβάσεων.Το λογικό πάντως είναι να συμφωνούν οι διατάξεις τόσο του 4178 όσο και της νομιμοποίησης.Και φυσικά να χρησιμοποιηθούν παλαιότερες ευμενέστερες διατάξεις όπως είπες.Για το 2ο ερώτημα και την πληρωμή του παραβόλου τι άποψη έχεις?μήπως δηλώνω μόνο τις υπερβάσεις των πλάγιων ορίων σε 3 ΦΚ προς έκδοση οικοδομικής άδειας και ασχέτων τι πρόστιμο θα βγει πληρώνουν μόνο το παράβολο?

 

Λάθος μου δεν είχα προσέξει ότι αν δεν υπάρχει Ο.Α δεν μπορούν να συμπληρωθεί η υπέρβαση των πλάγιων αποστάσεων. (δεν επιλέγεται τα 5,7,8,9).Άρα πάει εξ'ολοκλήρου αυθαίρετο χωρίς να δηλώσω τις παραβάσεις των πλάγιων αποστάσεων??

Edited by ΜΑΡΙΑ
Link to comment
Share on other sites

χωρίς Ο.Α κάνεις έλεγχο μόνο για το ύψος. Δηλαδή αν το ύψος του κτιρίου υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής. Αν δεν το υπερβαίνει δεν βάζεις καθόλου συντελεστή προσαύξησης ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται.Δεν έχω υπερβάσεις στο ύψος όλα τα κτίρια είναι ισόγεια.Αφού έχω παραβιάσεις στα όρια δεν θα τις δηλώσω?και μπορώ να συμπληρώσω προς έκδοση άδειας?θα επιχειρήσω να το περάσω στο σύστημα του ΤΕΕ να δω αν το επιτρέπει και θα επανέλθω.

 

Να σαι καλά pavlos τελικά δεν έχει τύχει σε άλλους τέτοια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.