Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το καλό σενάριο ψάχνουμε αρκεί να γίνεται!!! Το στηρίζει κάπου αυτό; αν λαμβάνονται υπόψιν ή όχι τα τμ της άδειας;βοήθεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να το γράφει κάπου δύσκολο. Πάντως εμένα μου φαίνεται λογικό, εάν πας χωρίς ο.α., να μην λάβεις υπόψη σου τα τμ αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Σε περίπτωση ακινήτου εκτος σχεδίου, χωρίς οικοδομική άδεια, με α' όροφο ημιτελή (μόνο σκελετός)..Πιστεύετε οτι μπορώ να πάρω άδεια αποπεράτωσης μετά την υπαγωγή στον 4178? Γιατί η εγλύκλιος προβλέπει οτι θα δοθεί άδεια βάσει όρων δόμησης περιοχής ακινήτου. Υπάρχει περίπτωση να μου ρίξουν ακυρο λογω του οτι ειμαι εκτος σχεδίου? Θα ρωτησω και στην πολεοδομία αλλά αναρωτιόμουν αν έχει κανεις αντιστοιχη εμπειρία.

Edited by spyridi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, εσεις πως θα το αντιμετωπιζατε;

Υπηρχε κτιριο  προυφισταμενο του 1955 με βεβαιωση δημαρχου τοπογραφικο και φωτο, 100τμ ισογειο καταστημα και 50 τμ κατοικια στον οροφο

το 2004 με εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας για αντικατασταση στεγης, το κτιριο γκρεμιστηκε και  κατασκευαστηκε νεα οικοδομη απο μπετον

στην ιδια θεση σε εσοχη απο την προυφισταμενη τοιχοποιια 130τμ ισογειο καταστημα και 130τμ οροφος κατοικια,

Πως το λαμβανω για τακτοποιηση, ολο αυθαιρετο ή μονο τις φιαφορες μου απο το προυφισταμενο, αλλα τι γινεται και με την στατικη επάρκεια

Link to comment
Share on other sites

Έκανες σχεδόν ανακατασκευή, άρα ποια στοιχεία αποδεικνύουν πλέον ότι το κτίριο είναι προ 55 και μπορεί να εξαιρεθεί από τις διατάξεις του νόμου?

Κατά τη γνώμη μου πλήρως αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εσεις πως θα το αντιμετωπιζατε;

Υπηρχε κτιριο  προυφισταμενο του 1955 με βεβαιωση δημαρχου τοπογραφικο και φωτο, 100τμ ισογειο καταστημα και 50 τμ κατοικια στον οροφο

το 2004 με εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας για αντικατασταση στεγης, το κτιριο γκρεμιστηκε και  κατασκευαστηκε νεα οικοδομη απο μπετον

στην ιδια θεση σε εσοχη απο την προυφισταμενη τοιχοποιια 130τμ ισογειο καταστημα και 130τμ οροφος κατοικια,

Πως το λαμβανω για τακτοποιηση, ολο αυθαιρετο ή μονο τις φιαφορες μου απο το προυφισταμενο, αλλα τι γινεται και με την στατικη επάρκεια

Οι λέξεις κλειδιά στο θέμα σου είναι οι κόκκινες .... συμφωνώ με τον Παύλο.

Link to comment
Share on other sites

... με εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας ....

Βάσει αυτού όμως, μάλλον θα πρέπει να τσεκάρει το αυθαίρετο "με άδεια".

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου όχι,  διότι το κτίριο δεν αποτελεί πλέον κατασκευή του προ 55.

Προσωπικά δεν θα έβαζα ότι στο ακίνητο υπάρχει άδεια επειδή κάποιος έβγαλε μια ΕΕΜΚ για σοβάδες ή γενικότερες μικροεργασίες. Νομίζω η κ. Λεμπέση στο 4014 έλεγε να λαμβάνεται άδεια, δεν το στήριζε κάπου όμως. Ήταν προσωπική της θέση και φυσικά δική μου θέση να μην λαμβάνω μια ΕΕΜΚ ως οικοδομική άδεια με βασικό επιχείρημα ότι μια τέτοια έγκριση με την απόφαση του 2004 γινόταν καθαρά με ΥΔ ιδιοκτήτη χωρίς κανένα έλεγχο στοιχείων νομιμότητας κτιρίων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.