Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η ερώτησή μου αναφέρεται στον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης και ύψους σε Ο.Ι.:

Σε διώροφη οικοδομή με Ο.Α. και με σύσταση Ο.Ι., κατασκευάζεται αυθαίρετος  Β' όροφος  επιφανείας 55 μ2 , με υπέρβαση ύψους 3,50μ εντός όμως επιτρεπομένου ύψους περιοχής που είναι 11,00μ

Έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας 190χιλιοστά.

Η επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα είναι 300μ2 και έχει γίνει εξάντληση του συντελεστή

α)Πείτε μου παρακαλώ αν υπολογίζω σωστά το ποσοστό ΥΔ  :55/300*0.19

β)Επίσης αν υπολογίζω σωστά το ποσοστό ΥΥ: 3,50/11,00*100=32%>20%

Link to comment
Share on other sites

Αν προχωρήσω σε τακτοποίηση τμήματος κοινόχρηστου διαδρόμου οικοδομής που προσαρτήθηκε σε διαμέρισμα, μαζί με κάποιες άλλες αυθαιρεσίες που έχει το συγκεκριμένο διαμέρισμα, χωρίς την συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών της οικοδομής (για το κοινόχρηστο τμήμα), θα υπάρξει πρόβλημα (π.χ. κατά την σύναψη δικαιοπραξίας, παρόλο που θα υπάρχει βεβαίωση Μηχανικού) ή το πρόβλημα θα προκύψει μόνο αν κάποιος από τους συνιδιοκτήτες προσφύγει κατά της δήλωσης ένταξης στον 4178/13 ή/και επιχειρήσει την διάρρηξη της δικαιοπραξίας?

Link to comment
Share on other sites

αν η "προσαρτηση" περιλαμβανεται στην κατοψη της αγορας

δεν ζητας την συναινεση κανενος

 

αν οχι...χρειαζεται η συναινεση  του 11/1/δi

 

αν εχει επιβληθει  ηδη  προστιμο...πας με την παρ. 18 της εγκ. 4

 

αν εχουν και οι "αλλοι" παρομοια αυθαιρεσια...μαλλον θα συφωνησουν..

 

αν εισαι  μονον εσυ που κατελαβες τμημα του κοινοχρηστου

 

δες τα ΠΜ...

Link to comment
Share on other sites

Σε συγκρότημα εντός οικισμού,έχουμε σύσταση Ο.Ι με 3 ιδιοκτησίες από 33% περίπου ο καθένας επί του οικοπέδου Ο ένας ιδιοκτήτης διαμερίσματος στο ισόγειο,έχει κάνει αυθαίρετα προσθήκη κατ επέκταση στον ακάλυπτο σε χώρο αποκλειστικής του χρήσης και έχει κατασκευάσει ένα επιπλέον υπνοδωμάτιο.Επίσης έχει κάνει μιά άλλη αυθαίρετη αποθηκούλα στον ακάλυπτο,σε χώρο όμως που στο επισυναπτόμενο σχέδιο της σύστασης δεν περιγράφεται ούτε σαν αποκλειστική του χρήση,αλλά ούτε και σαν κοινόχρηστος (είναι προφανώς "ορφανός" ο έρμος ο χώρος ... :P )Από την άλλη,το κείμενο της σύστασης αναφέρει πως "ό,τι δεν έχει δωθεί με αποκλειστική χρήση είναι κοινόχρηστο,εφόσον χρησιμοποιείται από περισσότερους από έναν ιδιοκτήτες.Σκέφτομαι να το προχωρήσω με μία δήλωση,στην οποία θα δηλωθεί και η αποθηκούλα,ζητώντας όμως καλού-κακού και συναίνεση από έναν ώστε να έχω άνω του 51%,κινούμενος προς τη μεριά της "ασφάλειας" και να μην το τραβήξω από τα μαλλιά θεωρώντας οτι επειδή η αποθήκη χρησιμοποιείται μόνο από τον πελάτη μου,ο χώρος δεν είναι κοινόχρηστος.

Κάθε άποψη καλοδεχούμενη... :)

Y.Γ.Σε σημερινή συζήτηση με συνάδελφο,μου έλεγε οτι πρέπει να κάνω ξεχωριστή δήλωση για την Ο.Ι και ξεχωριστή για ΟΛΑ τα κοινόχρηστα,στην οποία θα συμπεριλάβω την αποθήκη.Εγώ επέμενα οτι γίνεται με μία δήλωση,αυτή του διαμερίσματος και οτι απλά θέλω να έχω συναίνεση για να είμαι διασφαλισμένος και νόμιμος,ενώ στη δήλωση σαν ιδιοκτήτης μπάινει μόνο ο πελάτης μου με ποσοστό 100% και ας είναι και η αποθήκη μέσα στη δήλωση.Καλά δε λέω?

Link to comment
Share on other sites

... σωστος

 

 

[για το υγ του νικ

 

ξεχωριστη δηλωση για τα κοινοχρηστα θα εκανες αν ολοι οι συνιδιοκτητες τακτοποιουσαν ενα "κοινης χρησης" αυθαιρετο  σε κοινοχρηστο χωρο]

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου αναφέρεται στον υπολογισμό του ποσοστού υπέρβασης δόμησης και ύψους σε Ο.Ι.:

Σε διώροφη οικοδομή με Ο.Α. και με σύσταση Ο.Ι., κατασκευάζεται αυθαίρετος  Β' όροφος  επιφανείας 55 μ2 , με υπέρβαση ύψους 3,50μ εντός όμως επιτρεπομένου ύψους περιοχής που είναι 11,00μ

Έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας 190χιλιοστά.

Η επιτρεπόμενη δόμηση σήμερα είναι 300μ2 και έχει γίνει εξάντληση του συντελεστή

α)Πείτε μου παρακαλώ αν υπολογίζω σωστά το ποσοστό ΥΔ  :55/300*0.19

β)Επίσης αν υπολογίζω σωστά το ποσοστό ΥΥ: 3,50/11,00*100=32%>20%

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.