Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ, φοβόμουν μην αφήσω τίποτα από υπερβάσεις υψομέτρου μέχρι που έριξα μια ματιά στους υπολογισμούς στο διάγραμμα και μπορώ να βγάλω συμπεράσματα από τους υπολογισμούς για  δόμηση, κάλυψη και όγκο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 496
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στις κατόψεις και στο διάγραμμα που θα καταθέσω στην ΥΔΟΜ σύμφωνα με την παρ. 6γ του άρθρου 11 του ν.4178 λόγω απώλειας φακέλου απαιτείται να φαίνονται και οι αυθαίρετες κατασκευές ;

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ζητήσω την βοήθειά σας στην εξής περίπτωση:

 

Καλούμε να εκδόσω βεβαίωση για Ισόγεια Οριζόντια Ιδιοκτησία η οποία έχει κτιστεί με άδεια του 56' (υπάρχει μόνο το στέλεχος). Στο ακίνητο υπάρχουν οι εξής μεταγενέστερες άδειες:

 

1) Το 61' προσθήκη καθ' ύψος Α ορόφου (υπάρχει μόνο το στέλεχος)

2) Το 73' προσθήκη κατ' επέκταση διόροφης (Ισόγειο & Α' όροφος) οικοδομής (υπάρχει το στέλεχος και τα σχέδια)

3) Το 85' προσθήκη καθ' ύψος Β' & Γ' όρόφου σε ένα τμήμα της κάτοψης (υπάρχει μόνο το στέλεχος και σχέδια του ιδιοκτήτη σφραγισμένα από την πολεοδομία εκτός από διάγραμμα κάλυψης) . Στα εγκεκριμένα σχέδια του ιδιοκτήτη φαίνεται στον ακάλυπτο 1 θέση στάθμευσης που ανήκει στην ιδιοκτησία που ελέγχω (στην προηγούμενη άδεια αναφέρεται ως αδιαμόρφωτος χώρος).

4) Το 93' προσθήκη Β' & Γ' ορόφου στο υπόλοιπο τμήμα και αλλάγη χρήσης στο ισόγειο (που δεν αφορά την οριζόντια ιδιοκτησία μου) (υπάρχει μόνο το στέλεχος και το σχέδιο της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών του 93').

 

Πως θα ελέγξω την νομιμόμητα ή μη της ιδιοκτησίας και του παρακολουθήματος της (θέση στάθμευσης)? Χρειάζεται να γίνει ανασύσταση φακέλου της τελευταίας άδειας? η οποία όμως δεν έχει σχέση με την οριζ. ιδιοκτησία μου.

 

Σημειωτέον ότι σε όλες τις μεταγενέστερες άδειες τα προηγούμενα αναφέρονται απλά ως "υπάρχοντα" (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, σε περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρεσιών κατηγορίας 2 ο νόμος λέει ότι χρειάζεται αποτύπωση των κατόψεων μόνο.

 

Στην πολεοδομία υπάρχει το στέλεχος της άδειας και το τοπογραφικό, ο υπόλοιπος φάκελος έχει χαθεί.

 

Σε πρόσφατο συμβόλαιο μεταβίβασης όμως βρέθηκε η κάτοψη του εν λόγω ορόφου η οποία φαίνεται να είναι φωτοτυπία της πρωτότυπης και ταιριάζουν και οι διαστάσεις με την σημερινή κατάσταση...

 

Με βάση τα παραπάνω υπάρχει περίπτωση να αποφευχθεί η ανασύσταση φακέλου;

Link to comment
Share on other sites

για κατηγορια 2 δεν σε αφορα το αρθρο 11.6 και αρα ουτε το 11.6.γ

Δε χρειαζεσαι ανασυσταση

 

Έχω κι εγώ μια περίπτωση κατηγορίας 2 όπου δεν βρίσκω τα σχέδια, μετά από ερώτηση στο ΤΕΕ ΤΚΜ, μου είπαν πώς στο νόμο λέει πώς δεν χρειάζεται να ανεβάσεις σχέδια παρά μόνο την αποτύπωση, αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει έχεις στη διάθεση σου τα σχέδια της αδείας, εξάλλου πως θα κάνεις τον έλεγχο των αυθαιρεσιών ;…. και λογικό μου ακούγεται.

Συνεπώς όταν δεν υπάρχουν τα σχέδια της αδείας θεωρώ πώς χρειάζεται ανασύσταση.

 

Καλησπέρα, σε περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρεσιών κατηγορίας 2 ο νόμος λέει ότι χρειάζεται αποτύπωση των κατόψεων μόνο.

 

Στην πολεοδομία υπάρχει το στέλεχος της άδειας και το τοπογραφικό, ο υπόλοιπος φάκελος έχει χαθεί.

 

Σε πρόσφατο συμβόλαιο μεταβίβασης όμως βρέθηκε η κάτοψη του εν λόγω ορόφου η οποία φαίνεται να είναι φωτοτυπία της πρωτότυπης και ταιριάζουν και οι διαστάσεις με την σημερινή κατάσταση...

 

Με βάση τα παραπάνω υπάρχει περίπτωση να αποφευχθεί η ανασύσταση φακέλου;

 

@akis 73 Απ την στιγμή που έχει σχέδιο συμβολαίου σύμφωνα με την παρ. 6 του αρθρου 11, θεωρώ πως είσαι Οκ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μου έχει τύχει μια δύσκολη περίπτωση.... έχει χαθεί η οικοδομική άδεια, βασικά η περιοχή Ανατολική Άττική χτίστηκε το 70 περίπου με νόμο επταετίας ενώ είναι εκτός σχεδίου, εκτός ζώνης.

Η άδεια παλιά, περίπου το 74, δεν είναι δυνατόν να βρεθεί. Εψαξα πολεοδομία, έψαξα αρχείο. Τίποτα.

Σκέφτομαι οτι έχω βρει χαρτί που πλήρωνε ΙΚΑ και χαρτί που η αρχαιολόγία επέτρεπε εργασίες σύμφωνα με άδεια που είχε εκδοθεί που δεν την αναφέρει. Ούτε οι τίτλοι την αναφέρουν.

Σκέφτομαι οτι Οικοδομική άδεια (στέλεχος κλπ) να ανεβάσω τα δύο έγγραφα που σας ανάφερα.

Και κατόψεις να ανεβάσω την σημερινή αποτύπωση που έκανα. Βρήκα σκίτσο παλιό γραμμικό που δείχνει την προκατασκευασμένη οικία που θα χτιζόταν 70τμ. Χτίστηκε 87, τακτοποίησα τα 17. Και τα 40 υπόγειο που φτιάχτηκε, καθώς τα έγγραφα πουθενά δεν λένε να υπήρχε υπόγειο. Επίσης οι ιδιοκτήτες μαρτυρούν οτι δεν υπήρχε.

Τώρα σκέφτομαι να ανεβάσω τα 2 έγγραφα που είπα, αρ. οικοδομικής άδειας να γράψω 001 / 75 και να γράψω βέβαια την τεχν. έκθεση και να περιγράψω τα χαρτιά που αποδυκνύουν, ότι επίσης ήταν αδύνατο να βρεθεί. Για ανασύσταση δεν το συζητώ, γιατί είναι προαιρετικό, επίσης όμως δεν εγκρίνουν οι ιδιοκτήτες οι οποίοι λένε οτι δεν μπορούν αφού το σπίτι είχε κτιστεί με άδεια.

Επίσης βρήκα αεροφωτογραφία, που δείχνει 9/75 το σπίτι ως σήμερα κτισμένο, βέβαια η προθεσμία αν την θυμάμαι καλά είναι ως 6/75.
6/75. Συμφωνείτε οτι να πράξω ως παραπάνω και είμαι καλυμένος, δεν υπάρχει πρόβλημα που δεν λέω ακριβώς τον αριθμό και τα δικαιολογητικά που ανεβάζω επαρκούν?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και Χρόνια Πολλά. Μια γρήγορη απάντηση ήθελα αν σας είναι εύκολο. Έψαξα στο forum και δεν βρήκα να έχει απαντηθεί το συγκεκριμένο.

 

Αφορά εκδοση βεβαίωσης Ν 4178 για  διαμερισμα απο πολυκατοικια του 1972. Απο αιτηση στο αρχειο Πολεοδομιας, μου εχουν πει αριθμο αδειας, ο υπάλληλος μου δίνει το φάκελο αδειας, ο οποίος περιέχει όλα τα σχεδια (κατοψη οροφου, τομες, κλπ) αλλα δεν περιεχει το στελεχος αδειας (την θεωρημενη αδεια οικοδομης - το διφυλλο- δηλαδη που θα ανεφερε και τα τετραγωνικα του καθε οροφου-). Δυο ερωτησεις:

1) Αν δεν βρω το φυλλο αδειας (με σφραγιδες του 1972 για αδεια οικοδομης), καλυπτομαι απο τα σχεδια μονο? Το ελεγξα το σπιτι και συμφωνει απολυτα με την κατοψη (μικρη διαφορα μονο στο μπανιο που ειναι αμελητεα). Επισης ολα τα σχεδια φερουν σφραγιδα πολεοδομιας "εθεωρηθη..." και χαρτοσημα της εποχης τοτε

2) Το εμβαδο του διαμερισματος , σαν σημειο αναφορας, το παιρνω απο το συμβολαιο 1972 στο οποιο εγινε "τροποποιηση συστασεως οριζοντιου ιδιοκτησιας" και συνταχθηκε πινακας αναλογιων οριζοντιων ιδιοκτησιων. Εϊναι εντάξει αυτο?

Ευχαριστω

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
akius

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο περισσότερο :)

από τον ιδιοκτήτη και όποιον μπορεί να έχει κρατήσει κάποιο αντίγραφο, επειδή η βεβαίωση το λέει καθαρά "μου επιδόθει φύλλο αδειας" καλύτερα να το ψάξεις λίγο περισσότερο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα στελέχη συνήθως δεν βρίσκονται μέσα στο φάκελο της αδείας. Πρέπει να τα ζητήσεις ξεχωριστά από τον υπάλληλο του αρχείου. Αν αυτό το έκανες ήδη χωρίς αποτέλεσμα και βεβαιώθηκες από τον υπάλληλο ότι δεν έχει γίνει κάποια αναθεώρηση που να επηρεάζει τα αρχιτεκτονικά σχέδια και εννοείται έψαξες και από αλλού για αντίγραφο (όπως ανέφερε και ο συνάδελφος παραπάνω) πάλι χωρίς αποτέλεσμα τότε εγώ στη θέση σου θα προχωρούσα με τα εγκεκριμένα σχέδια μόνο και εννοείται θα έκανα έλεγχο αν το εμβαδόν που αναφέρεται στην τροποποίηση συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας (το σωστό είναι να βρεις την κάτοψη που προσαρτήθηκε στο συμβόλαιο από το αρχείο του συμβολαιογράφου) είναι το ίδιο με αυτό των εγκεκριμένων σχεδίων (αν δεν αναγράφεται κάπου ξεκάθαρα μπορεί να υπολογιστεί από τις διαστάσεις της κάτοψης ή του ΔΚ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.