Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Αν το ελέγξω μόνο στο υπόγειο δεν ειμαι στο 20% terry. Όμως μαζί με την ανωδομή (πάλι μπετον, μόνο η στεγη στο χωρο παραγωγης μεταλλικη) το βλέπω συνολικά σαν κτίσμα, αφού εχω και ψηλοτερη λιγο θεση θεμελιωσης. ειπα οτι θα το δω συνολικά max ύψος - max ύψος αδείας. Δηλαδή κανω μία τομη με πραγματική θέση θεμελίωσης και ύψους κτιρίου πριν και μετά, και έτσι είπα ότι έχω το 20%.

Πάντως και γω πιστευω θα πιανω μά εξαίρεση, ευχαριστώ (με την παραδοχή βέβαια οτι οι διαστασεις περιγράμμτος είναι σε κάτοψη οκ και δε πειράζει το ύψος).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που τελικά απαιτείται στατικός έλεγχος και επειδή :

 

1) αυτός θα έχει κάποιο κόστος, η νομιμη για τον ελεγχο βγαινει 1500 καθαρα περιπου στο ΤΕΕ.

 

2) η εμπορική αξία για κατάστημα στην περιοχή είναι ελάχιστη και δεν μπορει ο ιδιοκτήτης να το νοικιάσει σαν τέτοιο

 

3) Εκτός του ότι έχει μειωμένο πρόστιμο (το λιγότερο είναι αυτό) από ότι ξέρω έχει μειωμένα δημοτικά τέλη, ενφια κ.τ.λ. σαν κατοικία

 

 και παρόλο που στην πράξη είναι σαν κατάστημα με τζαμαρίες στην όψη και διαμορφωμένο σαν μία ενιαία άιθουσα με ένα κουζινάκι και ένα w.c. και μία αποθήκη

 

Θα μπορούσα να το τακτοποιήσω το κατάστημα σαν κατοικία να τελειώνω ? 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τωρα αυτό που ρωτάς γνωρίζεις τη σωστή απάντηση. Τώρα να αποφασίζεις τη χρήση που θα δηλωσεις με κριτήριο τα δημοτικά τελη του πελάτη, εε τραβγηγμενο κομματακι το βρίσκω. Μερικές δουλειές απλώς ... πάνε χαμένες, εγώ έτσι το βλέπω.

 

Αλλιώς μία χάρη κάνεις σήμερα, δέκα θα προκύψουν αύριο γιατι με τα αυθαίρετα παντρεμένοι είμαστε, όπως λέει σοφά κάποιος μεγαλύτερος συνάδελφος και φίλος.

 

ΥΓ Και για τη στατική επάρκεια πάρε πραγματική εκτίμηση από καποιον που γνωρίζει να κάνει για το κόστος, η Νόμιμη δε λέει και πολλά. Τα δοκίμια παίζουν με το υλικό και το είδος κατασκευής, άρα παιζει και το ανελαστικό αυτό έξοδο.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι είναι και αυτά...Εγώ λέω κάνα 3000 θα πάει η ΜΣΕ...!

 

Αλλά εν μέρει την χρήση μπορούμε να την επιλέξουμε. Γιατί δηλαδή ? Πως ορίζεται η κατοικία ή το κατάστημα ? Φαντάσου δεν έχει νοικιαστεί ποτέ. Απλά έχει τζαμαρία στην όψη.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να βγάλει στο wc - αποθήκη μια εξωτερική είσοδο και να κλείσει την εσωτερική επικοινωνία, αφήνοντας έτσι να εννοηθεί ότι τα 10τμ αποτελούν ανεξάρτητο χώρο χωρίς ενιαία λειτουργική ενότητα με το κατάστημα, άρα δεν έχουν την ίδια χρήση με αυτό. Έτσι μένει η αναλογία κατάστημα - κατοικία 50-50 και στρίβοντας το κάλπικο νόμισμα το αποτέλεσμα βγαίνει πάντα κατοικία. Δεν είναι και ο πιο επιστημονικός τρόπος αντιμετώπισης αλλά... Εκτός αν το wc είναι το μοναδικό στο κατάστημα, οπότε η φυσική ανάγκη υπερισχύει.

 

Και μια ερώτηση από εμένα, που μάλλον ξέρω την απάντηση, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.

Αυθαίρετο πατάρι σε ισόγειο κατάστημα, το οποίο χρησιμοποιείται ως γραφείο, θεωρείται κι αυτό υποχρεωτικά κατάστημα ως προς τη χρήση του, ή μπορούμε να το αθροίσουμε στη συνολική χρήση γραφείων όλου του κτιρίου, προφανώς για να αποφύγουμε τη ΜΣΕ?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι είναι στην πραγματικότητα. Πάντως επικρατούσα χρήση του κτιρίου κοιτάς. Στο κτίριο λοιπόν πόσα μ2 έχεις κατάστημα και πόσα γραφεία ? Αν από τους από πάνω ορόφους ξεπερνάς κατά πολύ το 50% σε γραφεία, ό,τι και να το βάλεις το w.c. γλυτώνεις την ΜΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Το αυθαίρετο πατάρι μέσα στο κατάστημα, που χρησιμοποιείται σαν γραφείο κι εχει κι ένα wc, αν προστεθεί στα τμ του καταστήματος τότε η επικρατούσα χρήση του κτιρίου γίνεται κατάστημα, ενώ αν προστεθεί στα τμ των γραφείων τότε η επικρατούσα χρήση του κτιρίου γίνεται γραφεία. Μπορεί λοιπόν το πατάρι να προστεθεί στα τμ της χρήσης "γραφείο" (αφού αυτή είναι η αληθινή του χρήση) ή πρέπει υποχρεωτικά να προστεθεί στα τμ της χρήσης "κατάστημα", αφού βρίσκεται μέσα σε κατάστημα? Αν ισχύει το 'ό,τι είναι στην πραγματικότητα' τότε μπαίνει ως γραφείο και γλιτώνει ο ιδιοκτήτης τη ΜΣΕ, μπορεί όμως να γίνει αυτό από τη στιγμή που το πατάρι δεν αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία κι έχει ενιαία λειτουργική ενότητα με το κατάστημα?

Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχει ενιαία λειτουργική ενότητα με το κατάστημα, πως είναι γραφείο;;;;; Έχει είσοδο από το κατάστημα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει είσοδο από το κατάστημα δυστυχώς. Είναι όμως το "γραφείο" και το wc του αφεντικού, δεν διακινούνται δηλαδή εκεί εμπορεύματα. Μάλλον ζητάω πολλά ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.