Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Όταν εννοεί μελέτη στατικής επάρκειας πρέπει να κάνω και να ανεβάσω στο σύστημα:

1) Αποτύπωση του στατικού φορέα

2) Στατική επίλυση μέσω προγράμματος

3) Τεύχος επίλυσης

4) Τεχνική έκθεση 

5) Φωτογραφίες στατικού φορέα.

Ξεχνάω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όλα τα παραπάνω.

Εγώ σε μελέτες με ΚΑΝΕΠΕ ανεβάζω και τις εργαστηριακές δοκιμές για τη ποιότητα των υλικών 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, 

υπολογίζω αμοιβές για ενα επαγγελματικό χώρο που απαιτειται μεέλτη στατικής επάρκειας.

Το ποσό των αμοιβών ειναι υπέρογκο και δεν πρόκειται να πληρωθεί.....

Πόσο κάνει τελοςσπαντων αυτή η πολυσυζητημένη μελέτη στατικής επάρκειας για ένα κτήριο  1000τμ ..???

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το "υπερογκο" είναι κάτι το σχετικό.

Όπως επίσης και το "πόσο κάνει".

 

Υπολόγισε όλα όσα απαιτούνται (αποτύπωση γεωμετρίας, διατομών, θέσεων και διαμέτρου οπλισμού, καταστρεπτικους και μη καταστρεπτικους ελέγχους, τα έξοδα για το εργαστήριο, αξιολόγηση - συσχέτιση αποτελεσματων, το στήσιμο και η ανάλυση του μοντέλου, τυχόν εδαφοτεχνικά, διαστασιολόγηση τυχόν ενισχύσεων κλπ)

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην στατική μελέτη (όχι για την επιδότηση του 50% για ενίσχυση του κτιρίου) απαιτείται και καταστρεπτικοί και μη καταστρεπτικοί έλεγχοι;  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι διαβάζοντας την κουβέντα στο παρόν θέμα καταλήγω σε κάποια συμπεράσματα. Θα ήθελα τη γνώμη-συμφωνία-διαφωνία σας.

 

1. Για προ του 1983 (ασχέτως τη χρήση) δεν ανεβάζουμε στο σύστημα ούτε μελέτη στατικής επάρκειας, ούτε ΔΕΔΟΤΑ. Αυτό προκύπτει από τον 4178 και το ότι είναι κατηγορία 2. Από το ΦΕΚ 405/20-02-2014 όμως προκύπτει ότι απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας, αν η χρήση είναι μια από αυτές της κατηγορίας ΙΙ. Δηλαδή συντάσσω μελέτη στατικής επάρκειας και την δίνω στον ιδιοκτήτη, όχι όμως στο σύστημα?

 

2. Έστω ότι για ένα κτήριο απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας. Στο ΦΕΚ 405/20-02-2014 αναφέρει ότι εκπονείται μελέτη σύμφωνα με τη νομοθεσία που ίσχυε κατά το χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου. Ωραία, θα πάω με τα τότε. Τι κάνω όμως με τα υλικά? Τότε δεν υπήρχε ΚΑΝΕΠΕ. Μπορώ να πάρω κάποιες αντιπροσωπευτικές συντηρητικές τιμές? Αν ναι, προκύπτει αυτό από κάπου? Είμαι υποχρεωμένος να πάρω δοκίμια κτλ? Πώς διαπιστώνω τα σίδερα π.χ. στα υποστυλώματα ή στη θεμελίωση? Ή ακόμα ακόμα πως διαπιστώνω το είδος της θεμελίωσης? Φανταστείτε περίπτωση καταστημάτων σε επαφή με το εξεταζόμενο με πρόσωπο σε πεζόδρομο. Δεν μπορώ να σκάψω τον πεζόδρομο, ή μάλλον μπορώ αλλά η αποκατάσταση θα κοστίσει μια περιουσία.

 

3. Σε κτήριο  με χρήση κατάστημα έκθεσης-πώλησης, κατά τα άλλα νόμιμο, έχω τις εξής δύο παραβάσεις: α) Δύο υποστυλώματα κατασκευάστηκαν κυκλικά αντί για ορθογώνια και β) Έχουν κατασκευαστεί επιπλέον δύο μπαλκόνια. Κατά τη γνώμη μου απαλλάσσομαι από μελέτη στατικής επάρκειας αφού τόσο τα οριζόντια όσο και τα κατακόρυφα φορτία δεν υπερβαίνουν το 10% της αρχικής μελέτης. Προφανώς αυτό θα πρέπει να το αποδείξω με κάποιο τεύχος. Υπάρχει λέτε περίπτωση να μην πρέπει να γίνει ούτε αυτό?

 

4. Σε 3όροφο κτήριο με χρήση καταστημάτων έχει κατασκευαστεί εν επαφή ισόγεια αποθήκη. Η αποθήκη προφανώς εξυπηρετεί τα καταστήματα αλλά είναι αποθήκη. Θεωρώ ότι πάω για ΔΕΔΟΤΑ αφού είναι ανεξάρτητο κτήριο και η χρήση δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτές της κατηγορίας ΙΙ. Η ίδια ερώτηση για ανεξάρτητο αυθαίρετο κτήριο γραφείων σε κατά τα άλλα σε οικόπεδο με βιομηχανία.

 

5. Γενικά οι αποθήκες θέλουν ΔΕΔΟΤΑ, αν είναι ανεξάρτητα κτήρια

 

6. Κτήριο με χρήση καταστήματος έχει μεγαλύτερο ύψος σε έναν όροφο. Αποφεύγω μελέτη στατικής επάρκειας με το 10% των κατακόρυφων φορτίων? Άσχετα αν έχει ξεμπαζωθεί το υπόγειο από δύο πλευρές (Γάμμα) και ίσως έχω μεγαλύτερη τέμνουσα βάσης. Ίσως και να μην έχω αν το κτήριο μελετήθηκε όλο πάνω από το μηδέν.

Σημαντική παρατήρηση: Για το γ iii) δηλ. Το σύνολο των αυθαιρέτων κατασκευών ανά διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτήριο δεν επιφέρει αύξηση των κατακόρυφων φορτίων άνω του 10% για τη διηρημένη ιδιοκτησία ή ανεξάρτητο κτήριο. Τι εννοεί κατακόρυφα φορτία? Μόνιμα + ψ2 Κινητά? Μόνιμα + κινητά, μόνο μόνιμα? Άποψή μου είναι ότι πρέπει να λαμβάνεται το G+ψ2Q αφού αν π.χ. σε μια ταράτσα γίνει χώρος συνάθροισης κοινού τότε αυτό πρέπει να αποτυπωθεί και για το κινητό φορτίο με το ανάλογο ψ2 λόγω χρήσης.

 

Ευχαριστώ, πιστεύω ότι μαζί με εμένα θα βοηθηθούν και άλλοι συνάδελφοι.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε charlie:

1. για το 1) δεν υπαρχει λόγος ούτε για τον ιδιοκτήτη ούτε για το σύστημα να κάνεις κάτι για κατηγ. 1 ή 2.

2. αυτή η παράγραφος που έγραψες μπορεί να συζητείται επί ένα μήνα. ταπεινή άποψή μου είναι ότι τέτοιες μελέτες πρέπει να συντάσσονται από αυτούς που έχουν τη σχετική κατάρτιση, εμπειρία, αλλά και το απαραίτητο λογισμικό. αυτό ακολουθώ και γω παρότι ασχολούμαι με στατικά νέων κτιριων.

3. Για να απαλλαγεις πρέπει να ισχύει πρώτα ότι "εχει εφαρμοστεί, ως προς τις διαστασεις το φορέα του φ/ο η στατική μελέτη για το νόμιμο τμήμα του κτιρίου", και μετά μία από τις άλλες προυποθέσεις. αυτό όπως καταλαβαίνεις σηκωνει διαφορετικές ερμηνείες αναλογα με την.... τυπικότητα και την παρατηρητικότητα του καθενός.

4. Εάν τη θεωρείς ανεξάρτητο κτίριο στατικώς, τότε καλώς κάνεις.

5. συμφωνώ, αφού δεν αναφέρονται στην κατηγορια ΙΙ της στατικης επάρκειας οι αποθήκες.

6. σε παραπέμπω πάλι στο 3. Εάν στις "διαστασεις" εννοείται και το ύψος (που πρεπει κανονικα), αυτό δε το ξερει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

τώρα να ρωτήσω και γω κάτι : βιομηχανικό ισόγειο με μικρή "λοξάδα" - κατηγορίας 3 (εντός ορίων ανοχης εκως η διαφορά διαστασεων), και υπερβαση ύψους κατηγοριας 3, αλλά 1,00μ (15%), και άλλη παραβάση πχ προσθηκη μικρη κατ επεκταση 20 τμ.

-εαν δεν είχα την προσθήκη, θα μπορούσα να πω ότι απαλλάσεται απο στατική επάρκεια λόγω κατηγορίας 3 ? 

- τώρα με την προσθήκη, μπορώ να πώ ότι "τηρήθηκαν οι διαστάσεις του φορέα του φ/ο στο νόμιμο τμήμα" όταν έχω μεταβολή στο ύψος των κατακ. στοιχείων ?

και

καμια ...γνώμη για την παρακατω πονηρή ερώτηση: σε τί επίπεδο ακρίβειας κυμαίνονται οι έλεγχοί σας σε τέτοια κτίρια?? πχ βλέπω βιομηχανικό κτιριο γενικώς εντάξει, με μετατοπιση και Δ σε ενα μικρό τμήμα, αλλά και με υπερβαση ύψους 20 εκ, μετατοπιση στυλων σε 2 πλαισια κατα 40 εκ, και αλλαγή διατομής από 50χ60 σε 40χ60. Απαιτείται κανονικά στατική επάρκεια. Αλλά πώς το αιτιολογείς όταν ο άλλος που έδωσε προσφορά δεν τα είδε καν όλα αυτά???

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sarcs καταρχάς καλημέρα και ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

Σχετικά με το ερώτημά σου προσωπικά θεωρώ ότι ο έλεγχος των διαστάσεων του φ/ο, τουλάχιστον στην κάτοψη, έχει να κάνει μόνο με τις εξωτερικές διαστάσεις του κτηρίου, άσχετα αν εφαρμόστηκε πλήρως η στατική μελέτη στο εσωτερικό του κτηρίου.

Τώρα, αν πρέπει να ελέγχουμε και το ύψος θεωρώ ότι μάλλον δεν πρέπει, υπό την έννοια ότι αν πρέπει να τηρήσουμε τις διαστάσεις σε κάτοψη και ύψος, ε τότε δεν έχουμε αυθαιρεσία, παρά μόνον αν έχουμε αλλαγή χρήσης. Φυσικά αυτό σηκώνει πολύ ερμηνεία, και να σου πω την αλήθεια, μέχρι να το αναφέρεις ούτε καν είχε περάσει από το μυαλό μου.

Καλό είναι να τοποθετηθούν σε αυτό και άλλοι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.