Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Τελικά το ξαναείδα και βρήκα την ε/α 424 από το τεε η οποία θίγει ακριβώς αυτό το θέμα. Δηλαδή αν θα πρέπει να γίνεται ΔΕΔΟΤΑ και για κατασκευές ήσσονος σημασίας...

 

Επειδή μέσα στο ΦΕΚ λέει ότι ΔΕΔΟΤΑ πρέπει να γίνεται για κάθε στατικά ανεξάρτητο κτίριο ανεξαρτήτως μεγέθους και βαθμού επιρροής, καταλήγει στο ότι καλό είναι να γίνεται και για κατασκευές οι οποίες εκ της φύσης τους δεν

μπορούν να αντιστοιχηθούν σε εμβαδό είτε πρόκεται για μικρές ανεξάρτητες κατασκευές.

 

Προσωπικά έχω 2-3 περιπτώσεις με στέγαστρα, φούρνους, κλπ με τα οποία θα δω τι θα κάνω όταν έρθει η ώρα. Απλά αν είναι κατ. 1,2 ή 3 αν θυμάμαι καλά δεν θέλει καθόλου ΔΕΔΟΤΑ ούτως ή άλλως.

 

Θα κοιτάξω να πάρω και το helpdesk από βδομάδα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

:Ε όχι και δεδοτα για φούρνο!!!!

 

Δεδοτα θελει κάθε κτήριο.

Όχι απλά κάθε κατασκευή...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που ο φούρνος κ.λπ. "ανήκει" σε κάποιο ακίνητο. Οπότε, μάλλον θέλει ΔΕΔΟΤΑ για το ακίνητο που δηλώνεται με τη συγκεκριμένη δήλωση κι ο φούρνος μια μικρή αναφορά στην τεχνική έκθεση που συνοδεύει το ΔΕΔΟΤΑ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καμία σκέψη για το #202 ? (ΔΕΔΟΤΑ έχω κάνει, το θέμα είναι αν χρειάζεται και έλεγχος στατικής επάρκειας  :confused: )

κανείς?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι λίγο τα φώτα σας παρακαλώ

 

1α. έχω κτίριο με κατάστημα στο ισόγειο και καφετέρια-bar στον όροφο. Είμαι στην κατηγορία που θεωρητικά χρειάζεται έλεγχος στατικών εκτός και αν είμαι στις εξαιρέσεις του ΦΕΚ 405Β. Βασική προϋπόθεση λέει το ΦΕΚ για να εξαιρεθεί από στατικά είναι να έχει εφαρμοστεί η αρχική στατική μελέτη. Στο ισόγειο έχει εφαρμοστεί 100%. Στον όροφο η διάταξη και οι διαστάσεις των στοιχείων έχουν τηρηθεί αλλά εντόπισα είναι κάποιες δοκοί κατασκευάστηκαν ανεστραμμένες αντί για κανονικές. Επισημαίνω ότι το κτίριο είναι διώροφο και το δώμα (οροφή ορόφου) δεν είναι βατό. Θεωρώ ή όχι ότι έχει εφαρμοστεί η μελέτη? (είμαι στην περίπτωση αύξηση στα φορτία<10%). Το κτίριο είναι του 1958.

 

2. σε άλλη περίπτωση έχω βενζινάδικο με νόμιμο κτίσμα αλλά αυθαίρετο μεταλλικό  στέγαστρο (το μεγάλο στέγαστρο πάνω από τις αντλίες που έχουν όλα τα βενζινάδικα). Χρειάζεται στατικά ή όχι ? Αν θεωρηθεί στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι, και ισόγεια δεν χρειάζεται, αλλά δεν ξέρω αν εννοούσε αυτό ο νομοθέτης του ΦΕΚ405Β. Το στέγαστρο έχει κατασκευαστεί βάσει μελέτης μη διαθέσιμη όμως. Η χρήση του κτιρίου είναι συνάθροιση κοινού.

Για το 1α Στο άρθρο 2 της απόφασης υπάρχουν κατηγορία ΙΙ υπάρχουν 4 εξαιρέσεις. Η απαλλαγή ισχύει με την κύρια προυπόθεση να έχει εφαρμοστεί η μελέτη ως προς τις διαστάσεις του φορέα του Φ.Ο και για το νόμιμο τμήμα του και αρκεί να επαληθευτεί μια από τις τέσσερις

Οπότε το βλέπεις αν έχουν τηρηθεί τα παραπάνω.

Για το δεύτερο ερώτημα σου, η χρήση που αναφέρεις γιατί είναι συνάθροιση κοινού?

Από τον κτιριοδομικό τα βενζινάδικα ανήκουν στην κατηγορία Λ (ξεχωριστή κατηγορία). Με βάση την απόφαση,  ΔΕΔΟΤΑ απαιτείται σε κάθε αυθαίρετη κατασκευή που έχει εκτελεστεί σε κτίρια επικρατούσας χρήσης κατοικίας, ξενοδοχειακά καταλύματα ή κτίρια των οποίων η χρήση δεν συμπεριλαμβάνεται στο άρθρο 2 καθώς και μεμενομένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω επικρατούσες χρήσεις.. Από ότι βλέπω στο άρθρο 2 δεν υπάρχει η χρήση του βενζινάδικου και επίσης η μεμονωμένη κατασκευή του στεγάστρου δεν έχει δική της χρήση,αποτελεί συμπληρωματική κατασκευή ως προς τη χρήση του βενζινάδικου και δεν έχει εκτελεστεί στο κτίριο. Είναι μακριά από αυτό. Άρα ίσως στη περίπτωση αυτή να μην απαιτείται καθόλου ΔΕΔΟΤΑ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

έχω μια περίπτωση βιοτεχνικού κτιρίου, το οποίο ανεγέρθηκε σταδιακά σε τρεις φάσεις. Οι δύο πρώτες αφορούσαν κατασκευή από οπλισμένο σκυρόδεμα (προσθήκες κατ΄ επέκταση)  και η τρίτη επίσης προσθήκη κατ' επέκταση με μεταλλικό σκελετό. Η αυθαιρεσία έχει συντελεστεί  στην πρώτη φάση και αφορά επιφάνεια ~15μ² και είναι στατικά εξαρτημένη. Επίσης, στην τρίτη φάση, όπου δεν υφίσταται καμία αυθαιρεσία το στατικό μοντέλο δεν έχει εφαρμοστεί πλήρως (λείπουν κάποιες μεταλλικές κολώνες, η έδραση της μεταλλικής στέγης αντί να γίνεται σε μεταλλικές κολώνες γίνεται στις υπάρχουσες από οπλισμένο σκυρόδεμα της Β' φάσης) 

Με δεδομένο ότι:

α) Τα στατικά της β' φάσης δεν βρέθηκαν στην πολεοδομία

β) κτρίο χρησιμοποιείται ως ψυγεία και έχει παντού επενδύσεις από μονωτικά πανελ ~50εκ (οπτικά δεν φαίνονται ούτε τα δοκάρια)

γ) για να γίνει αποτύπωση του Φ.Ο θα πρέπει η λειτουργία της επιχείρησης να σταματήσει με ότι κόστος συνεπάγεται αυτό (πλέον του μεγάλου κόστους αποξήλωσης και επανατοποθέτησης των θερμομονωτικών πανέλων)

Υπάρχει καμιά περίπτωση να μην γίνει στατική μελέτη αλλά ΔΕΔΟΤΑ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σε εξαωροφη πολυκατοικια στην οποια συνταχθηκε και εφαρμοσθηκε μελετη ενίσχυσης φ.ο  (σεισμοπληκτο, σεισμοι 1986) εχω προσθηκη παταριου (μεταλλικη κατασκευη 35 τ.μ) στο ισογειο καταστημα το οποιο εχει και υπογειο...θελω στατικη επαρκεια ? ισχυει στην περιπτωση μου η απαλαγη λογω σεισμοπληκτου με μελετη προ του 2000? 

Ευχαριστω

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

Αν το πατάρι σου κατασκευάστηκε πριν το 83 και είναι κατηγορία 2 τότε δεν απαιτείται ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α για το κτίριο. Αν κατασκευάστηκε μετά το 83 συνεπώς είναι κατηγορία 4 ή 5, τότε απαιτείται ΔΕΔΟΤΑ για το κτίριο με δεδομένο ότι η επικρατούσα χρήση του είναι κατοικία.

 

Με βάση την απόφαση 7581/ΦΕΚ 405/Α/20-2-2014:

Άρθρο 1
Δελτίο Δομικής Τρωτότητας 
1. Για την εφαρμογή της παρούσας ως δομική τρωτό−
τητα ορίζεται η τρωτότητα του φέροντος οργανισμού 
του κτιρίου και ως επικρατούσα χρήση ορίζεται η χρή−
ση άνω του 50% της υφιστάμενης συνολικής δόμησης, 
κατά την ολοκλήρωση της αυθαίρετης κατασκευής ή 
την αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.
2.  Δελτίο  Δομικής  Τρωτότητας  Αυθαιρέτου  (ΔΕ.
ΔΟ.Τ.Α.) απαιτείται για κάθε αυθαίρετη κατασκευή ή 
αλλαγή χρήσης που έχει εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε 
κτίρια με επικρατούσα χρήση κατοικίας (μονοκατοικίες, 
διπλοκατοικίες, κτίρια διαμερισμάτων), ξενοδοχειακά 
καταλύματα (ενοικιαζόμενα δωμάτια και διαμερίσματα, 
ξενώνες) ή κτίρια που η χρήση τους δεν συμπεριλαμ−
βάνεται στο άρθρο 2 της παρούσας, καθώς και για 
μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω 
επικρατούσες χρήσεις. 
 
4. Το ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α συντάσσεται για το σύνολο του κτι−
ρίου, με βάση τα στοιχεία του σχετικού Φύλλου Κατα−
γραφής Αυθαίρετης Κατασκευής (Παράρτημα Α του ν. 
4178/2013) και σύμφωνα με το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι και ΙΙ της 
παρούσας. Επίσης συνοδεύεται από αναλυτική τεχνική 
έκθεση και περιλαμβάνει και φωτογραφίες. 
Άρθρο 2
Μελέτη Στατικής Επάρκειας
1.  Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για κάθε 
αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης που έχει εκτε−
λεστεί ή εγκατασταθεί σε κτίρια με επικρατούσα χρήση, 
που περιλαμβάνεται στις παρακάτω δύο κατηγορίες 
υψηλής διακινδύνευσης: (...)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.