Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α11] Μελέτη στατικής επάρκειας αυθαιρέτων


Recommended Posts

Για το ύψος δηλαδή λες ότι αφού υπάγεται στην κατηγορία 3, μια αλλαγή 1μ δεν οδηγεί σε μελέτη ε?  από το νόμο μπορούμε να το υποστηριξουμε αυτό αφου στο αρθρο 9 κατηγ 3 προβλέπονται συγκεκριμένα δικαιολογητικα (όπως αντίστοιχα στις κατηγορίες 1 και 2). το θεμα μπερδευεται οταν έχουμε εκτος της κατηγ 3 και άλλες μικρες παραβάσεις όπως στο παράδειγμα που ειπα πανω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα συνάδελφοι λίγο τα φώτα σας παρακαλώ

 

1α. έχω κτίριο με κατάστημα στο ισόγειο και καφετέρια-bar στον όροφο. Είμαι στην κατηγορία που θεωρητικά χρειάζεται έλεγχος στατικών εκτός και αν είμαι στις εξαιρέσεις του ΦΕΚ 405Β. Βασική προϋπόθεση λέει το ΦΕΚ για να εξαιρεθεί από στατικά είναι να έχει εφαρμοστεί η αρχική στατική μελέτη. Στο ισόγειο έχει εφαρμοστεί 100%. Στον όροφο η διάταξη και οι διαστάσεις των στοιχείων έχουν τηρηθεί αλλά εντόπισα είναι κάποιες δοκοί κατασκευάστηκαν ανεστραμμένες αντί για κανονικές. Επισημαίνω ότι το κτίριο είναι διώροφο και το δώμα (οροφή ορόφου) δεν είναι βατό. Θεωρώ ή όχι ότι έχει εφαρμοστεί η μελέτη? (είμαι στην περίπτωση αύξηση στα φορτία<10%). Το κτίριο είναι του 1958.

 

2. σε άλλη περίπτωση έχω βενζινάδικο με νόμιμο κτίσμα αλλά αυθαίρετο μεταλλικό  στέγαστρο (το μεγάλο στέγαστρο πάνω από τις αντλίες που έχουν όλα τα βενζινάδικα). Χρειάζεται στατικά ή όχι ? Αν θεωρηθεί στατικά ανεξάρτητη κατασκευή που είναι, και ισόγεια δεν χρειάζεται, αλλά δεν ξέρω αν εννοούσε αυτό ο νομοθέτης του ΦΕΚ405Β. Το στέγαστρο έχει κατασκευαστεί βάσει μελέτης μη διαθέσιμη όμως. Η χρήση του κτιρίου είναι συνάθροιση κοινού.

Edited by nikosar
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτά που ρωτάς...Για το 1 η επικρατούσα χρήση στο κτίριο ποιά είναι; Συνάθροισης κοινού; Στους ορόφους έχεις μονο την καφετέρια;

 

Για το 2. Τα στέγαστρα από όσο θυμάμαι δεν θέλουνε ΔΕΔΟΤΑ...με αναλυτικό δεν θα τα υπολογίσεις; To κτίριο που περιγράφεις τι ακριβώς είναι και γιατί έχει επικρατούσα χρήση συνάθροισης κοινού;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτά που ρωτάς...Για το 1 η επικρατούσα χρήση στο κτίριο ποιά είναι; Συνάθροισης κοινού; Στους ορόφους έχεις μονο την καφετέρια;

 

Για το 2. Τα στέγαστρα από όσο θυμάμαι δεν θέλουνε ΔΕΔΟΤΑ...με αναλυτικό δεν θα τα υπολογίσεις; To κτίριο που περιγράφεις τι ακριβώς είναι και γιατί έχει επικρατούσα χρήση συνάθροισης κοινού;

 

1. Η κύρια χρήση είναι  η καφετέρια δηλαδή χώρος συνάθροισης διότι καταλαμβάνει>50% του κτιρίου (είσοδος στο ισόγειο και κυρίως χώρος στον όροφο). Στον όροφο υπάρχει μόνο η καφετέρια. Το ισόγειο είναι εμπορικό κατάστημα με μοναδική αυθαιρεσία πατάρι το οποίο εδράζεται σε πλάκα εδάφους και όχι επί υπογείου.

 

2. τα στέγαστρα τακτοποιήθηκαν ήδη με αναλυτικό. Απλά δεν ξέρω μήπως το ξεχειλώνω θεωρώντας πρακτικά ολόκληρο το βενζινάδικο σαν ένα απλό στέγαστρο. Η χρήση του κτιρίου είναι συνάθροισης κοινού γιατί σε όλο το υπόλοιπο κτίριο είναι εμπορικά καταστήματα και εστιατόριο τύπου everest. Στα καταστήματα υπάρχουν και εκεί αυθαιρεσίες που δεν απαιτούν στατική μελέτη (<10%,ισόγεια,  κλπ).

Edited by nikosar
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω το άρθρο 1 και δεν βλέπω να απαιτεί για τέτοιου είδους κατασκευές...άλλωστε δεν θα το δηλώσεις με αναλυτικό;

 

To ίδιο και για κατασκευές τύπου μπάρμπεκιου, γενικά κατασκευές που δεν αντιστοιχίζονται σε εμβαδό.

 

Αν έχει υποπέσει στην αντίληψή σου κάτι διαφορετικό θα με ενδιέφερε η άποψή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευές που δεν αντιστοιχίζονται σε εμβαδό είναι και η υπέρβαση ύψους, η οποία μπορεί προφανώς να αλλάξει τα στατικά...  Στο ΦΕΚ405/20-02-2014 (οδηγιες περι ΔΕΔΟΤΑ και μελέτη στατικής επάρκειας) αναφέρεται: "Δελτίο Δομικής Τρωτότητας Αυθαιρέτου (ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α) απαιτείται για ΚΑΘΕ αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης [...] καθώς και για μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές [...]". Αντίστοιχα, "Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για ΚΑΘΕ αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης [...]".

Προκύπτει λοιπόν απαίτηση (τουλάχιστον) ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α για κάθε αυθαίρετη κατασκευή.

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευές που δεν αντιστοιχίζονται σε εμβαδό είναι και η υπέρβαση ύψους, η οποία μπορεί προφανώς να αλλάξει τα στατικά...  Στο ΦΕΚ405/20-02-2014 (οδηγιες περι ΔΕΔΟΤΑ και μελέτη στατικής επάρκειας) αναφέρεται: "Δελτίο Δομικής Τρωτότητας Αυθαιρέτου (ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α) απαιτείται για ΚΑΘΕ αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης [...] καθώς και για μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές [...]". Αντίστοιχα, "Μελέτη στατικής επάρκειας απαιτείται για ΚΑΘΕ αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης [...]".

Προκύπτει λοιπόν απαίτηση (τουλάχιστον) ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α για κάθε αυθαίρετη κατασκευή.

 

Προφανώς και μιλάς για την πάρ.2 του άρθρου 1 η οποία στην συνέχεια όμως λέει....σε κτίρια με επικρατούσα χρήση...(....)...και καταλήγει...και για μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω επικρατούσες χρήσεις.

 

Το να έχω λοιπόν ένα μπάρμπεκιου το οποίο προφανώς είναι μεμονωμένη αυθαίρετη κατασκευή, αλλά να πρέπει να θεωρήσω ως επικρατούσα χρήση κατοικία ή τέλος πάντων αυτά ποτ λεέι στο Νόμο το θεωρώ υπερβολικό.

 

Για την υπέρβαση ύψους που λες συμφωνώ γιατί προφανώς αναφέρεσαι σε κτίριο με επικρατούσα χρήση που χρειάζεται ΔΕΔΟΤΑ...

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Οπότε ποιες εννοεί ο Νόμος ως "μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω επικρατούσες χρήσεις" (κατοικία). Π.χ. ένα στέγαστρο με λειτουργία/χρήση στάθμευσης ή αποθήκευσης δεν αποτελεί προσάρτημα της κατοικίας που εξυπηρετεί και άρα χαρακτηρίζεται από τη χρήση κατοικίας?  Εσύ Άκη, σχετικά με τη δομική τρωτότητα των στεγάστρων μιας κατοικίας αναφέρεσαι στη Τεχνική Έκθεση ή καθόλου.

 

Επιπλέον, με αφορμή τη συζήτηση για το ΦΕΚ405/14 παρατηρώ ότι στη παρ.2 του άρθρου 2 ΔΕΝ προστίθεται η φράση "καθώς και για μεμονωμένες αυθαίρετες κατασκευές με τις παραπάνω επικρατούσες χρήσηεις" (δλδ ειδικά κτίρια). Δηλαδή, αν έχω να ρυθμίσω αυθαίρετες κατασκευές σε μια βιοτεχνία/βιομηχανία ή ένα επαγγελματικό εργαστήριο, το οποίο έχει στέγαστρα που εξυπηρετούν την εκάστοτε επαγγελματική δραστηριότητα, ΔΕΝ προκύπτει απαίτηση για μελέτη στατική επάρκεια/ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. ενώ για κατοικίες προκύπτει για ΔΕ.ΔΟ.Τ.Α. Μου διαφεύγει κάτι?

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.