Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αρα αν ειναι στην περιπτωση που πρεπει να καλεσω την επιτροπη....τοτε εχω κανει ηδη υπαγωγη στο συστημα, πληρωνοντας το παραβολο και περιμενω την αποφαση της επιτροπης για να συμεχισω στην οριστικη υπαγωγη του αυθαιρετου.

Σωστα?

Θα πληρωθεί το παράβολο και το Τεε,θα είσαι σε αρχική υποβολή(δεν μπορείς να προχωρήσεις παρακάτω ούτε σε υπαγωγή,ούτε σε οριστική υπαγωγή δηλαδή),και αφού πάρεις την απόφαση της επιτροπής όπως προανέφερα και την ανεβάσεις τότε και μόνο τότε μπορείς να πας παρακάτω.Υπ'όψιν επίσης ότι δεν καλείς την επιτροπή αλλά υποβάλεις τα δικαιολογητικά τα οποία ελεγχουν όποτε συνεδριάσουν.Σε μας εδώ αυτό γίνεται στην Υδομ.Συνήθως αποφαίνονται χωρίς αυτοψία απλά από τον έλεγχο των δικαιολογητικών,χωρίς βέβαια να αποκλείεται η περίπτωση να θέλουν να κάνουν και αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ να μου επιβεβαιώσετε εάν ακίνητα τα οποία έχουν καταγραφεί ως αυθαίρετα

από την υπηρεσία δόμησης δεν χρίζουν έκδοση αδείας κατεδάφισης καθώς και εργασίες οι οποίες

επιβάλλονται από την επιτροπή του άρθρου 12 του Ν.4178/2013 προκείμενου να τακτοποιηθούν

με το Ν.4178/2013 δεν χρίζουν έκδοση οικοδομικής άδειας...     

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να μου επιβεβαιώσετε εάν ακίνητα τα οποία έχουν καταγραφεί ως αυθαίρετα

από την υπηρεσία δόμησης δεν χρίζουν έκδοση αδείας κατεδάφισης καθώς και εργασίες οι οποίες

επιβάλλονται από την επιτροπή του άρθρου 12 του Ν.4178/2013 προκείμενου να τακτοποιηθούν

με το Ν.4178/2013 δεν χρίζουν έκδοση οικοδομικής άδειας...     

καλημερα καλη χρονια σε ολουσ τους συναδελφους με υγεια.........

μηπως υπαρχει καμια απαντηση στο ερωτημα μου........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

το άρθρο 13 αναφέρεται σε μορφολογικούς κανόνες που τίθενται από ειδικές διατάξεις. Οι μορφολογικοί κανόνες τι είναι? Οι όροι δόμησης ή κανόνες όπως "να μην υπάρχουν φωτεινές ταμπέλες...." που αναφέρει στο ΦΕΚ ένταξης. Και πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι στο ιστορικό κέντρο Αθηνών, που είναι χαρακτηρισμένο ως παραδοσιακό τμήμα πόλης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ψάχνω από χθες.

Τελικά βρήκα την απάντησή μου στην εγκύκλιο 3. "Η προσαρμογή αφορά στους γενικούς μορφολογικούς κανόνες και όχι στους ισχύοντες όρους και περιορισμούς δόμησης."

Link to comment
Share on other sites

Για μορφολογικους κανονες υπαρχει αυτο:  http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=758&

δεν ισχυει μαλλον ακομη.... αλλα παρτε μια ιδεα.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε το κέντρο του Πειραιά, η Καλλίπολη και η Καστέλλα ανήκουν σε παραδοσιακό τμήμα γιατί έχω υποβάλλει στο παρελθόν στο σύστημα αυθαίρετα χωρίς να κλικάρω ότι τα ακίνητα είναι στις περιοχές που σας προανέφερα , δεν το ήξερα ότι πιθανόν ανήκουν σε παραδοσιακό τμήμα.

Τι κάνω αν έχει γίνει η πατάτα;

 

 

Μίλησα με την πολεοδομία και μου είπαν ότι δεν απαιτείται, γιατί φυσικά ο Πειραιάς είναι > 5.000 κατοίκων.

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα συναδελφοι..επειδη ειναι η πρωτη φορα που κανω τακτοποιηση σε παραδοσιακο οικισμο θα ηθελα τα φωτα σας ..εχω κανει αρχικη υποβολη και ειμαι ετοιμος να πληρωσω παραβολο και τεε. Το προστιμο υπολογιζεται στα 85 ευρω...εφοσον λοιπον πληρωσω παραβολο και τεε μετα μπορω να κανω αιτημα για το 30 % ωστε να προχωρησει η μεταβιβαση η πρεπει πρωτα να γινει επιτροπη? ευχαριστω 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας. Έχω περαιώσει διαδικασία αυθαιρέτου σε ακίνητο εντός παραδοσιακού οικισμού (έχω "ανεβάσει" στο σύστημα και όλα τα δικαιολογητικά). Η βεβαίωση για μεταβίβαση που είχα δώσει έληξε και ο πελάτης ζήτησε νέα. Υπέβαλα νέα δήλωση, έστειλα σχετικό αίτημα αναφέροντας τα παραπάνω αλλά το αίτημα είναι σε επεξεργασία εδώ και 5 μέρες. Τόσο πολύ καθυστερεί πάντα; Δεν μπορώ να εντοπίσω κάποιο άλλο λόγο που δεν εγκρίνεται η μετάβαση σε υπαγωγή από αρχική υποβολή. Κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει ότι το κτίριο είναι σε παραδοσιακό οικισμό;

Αρα για να προωθηθεί σε υπαγωγή πρέπει να πάρεις απόφαση επιτροπής που στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει αφου πρόκειται για απλή βεβαίωση!

 

Υποθέτω έκανες κανονικά την παραπάνω διαδικασία στην αρχική δήλωση όπου τακτοποίησες τα αυθαίρετα.

 

Είχα ρωτήσει και παλαιότερα στο ΤΕΕ γιατί μου είχε τύχει μια περίπτωση διατηρητέου που όμως δεν είχε καμία απολύτως αυθαιρεσία. Μου απάντησαν λοιπόν ότι στην περίπτωση που πρόκειται για απλή βεβαίωση και δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες δεν επιλέγεις το κουτάκι παραδοσιακός οικισμός-διατηρητεο γιατί προφανώς η βεβαίωση μπορεί να εκδοθεί όπως και στα υπόλοιπα κτίρια και δεν χρειάζεται καμια διαδικασία επιτροπής.

Μπορείς στην τεχνική σου έκθεση να αναφέρεις ότι το κτίριο είναι μεν σε παραδοσιακό οικισμό αλλά και οι αυθαιρεσίες που είχε τακτοποιήθηκεν με την τάδε δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.