Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Κατ' αρχας, θες ωρισμενο ποσοστο αναπηριας.

 

Κατα τα λοιπα,

αόριστος χρονος σημαινει οτι "υποκειται σε ανακληση"

Επομενως,

μετα απο 9 χρονια που εχει εκδοθει,

μαλλον να ζητησεις βεβαιωση "μη ανακλησης"

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο σαφής ο πελάτης μου, μου έφερε δύο αποφάσεις:

1) Γνωμάτευση πρωτοβάθμιας υγ/κης επιτροπής που γνωστοποιεί αναπηρία για ψυχολογικούς λόγους ποσοστού 96% για το διάστημα από 2007-2009.

2) Απόφαση του Διευθυντή του Περιφερειακού Υποκ/τος Κοζάνης του τμήματος Συντάξεων του Ι.Κ.Α. που γράφει τα εξής:

 

Επειδή πληρούνται στο πρόσωπο του συνταξιούχου που είναι ανάπηρος,κατά την έννοια του εδαφ.α΄ (80% ποσοστό αναπηρίας), παρ.1 περ.5 άρθρου 27 Ν.1902/90 προϋπόθεση της παραγρ.1 του άρθρου 18 του Κ.Α.Α δηλαδή ηλικία 60 ετών,υγειονομικές εξετάσεις τουλάχιστον 2 και συνεχή συνταξιοδότηση για μια πενταετία,δεδομένου ότι πήρε σύνταξη ΒΑΡΙΑΣ αναπηρίας από 14/11/2001 έως και 30/11/2009 και συνεπώς δικαιούται παράταση της σύνταξης του λόγω ΒΑΡΙΑΣ αναπηρίας από κοινή νόσο ίση με το πλήρες ποσό από 01/12/2009 και για χρόνο αόριστο.

ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ

Παρατείνουμε το χρόνο σύνταξης του συνταξιούχου ...... λόγω βαριάς αναπηρίας από κοινή νόσο ίση με το πλήρες από 01/12/2009 και για χρόνο αόριστο

 

Με αυτό το χαρτί είμαι καλυμμένος?Δημήτρη αν ζητήσω βεβαίωση μη ανάκλησης της παραπάνω απόφασης είμαι καλυμμένος ή μόνο γνωμάτευση δέχεται ο νόμος (σαν αυτή που ανέφερα στο πρώτο πεδίο)?Στο να ξαναπεράσει πάλι από επιτροπή πέραν του ότι είναι χρονοβόρα διαδικασία,δεν τον είδα και πολύ πρόθυμο στο να μπει σε αυτή τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια δεν θα πας σε καμμια  επιτροπη

 

 

απλα, επειδη ειναι για "αοριστο χρονο..."

 

μια απλη βεβαιωση οτι δεν εχει γινει ανακληση...

 

κι αν αυτο ειναι "δυσκολο" μια ΥΔ απο τον πελατη οτι δεν εχει ανακληθει

 

[εγω θα ζητουσα βεβαιωση]

 

εδιτ

ζητησε του το τελευταιο "χαρτι" περι καταβολης συνταξης ή τη βεβαιωση που του δινουν για την εφορια του...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σ´ευχαριστω Δημήτρη για την άμεση απάντηση.Βεβαιωση ότι δεν έχει ανακληθεί η απόφαση για την αναπηρική σύνταξη φαντάζομαι εννοείς γιατί γνωμάτευση σε ισχύ δεν εχω στα χέρια μου.

Edited by batzmav
Link to comment
Share on other sites

σωστα

-ή μια απλη βεβαιωση περι μη ανακλησης της αποφασης

 

ή-οπως συμπληρωσα πιο πανω-

την βεβαιωση συνταξιοδοτησης που εχει...την περυσινη εάν δεν του ηρθε η τελευταια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφε με την ερώτησή σου θέλεις να μάθεις κάτι σχετικά με μειώσεις προστίμων (που αφορά στο ν.4178) σε ειδικές ομάδες πληθυσμού ή θες να μάθεις κάτι άλλο?

Το ρωτάω γιατί το νήμα αφορά τις συγκεκριμένες μειώσεις του ν.4178 και ίσως έχεις αναρτήσει το ερώτημά σου σε λάθος νήμα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύτεκνος (μέσα στο 2017) είναι ο  ιδιοκτήτης αυθαιρέτου συνολικού εμβαδού 106τ.μ.(Δευτερεύσουσα κατοικία στο Ε1).

Τα 60 τ.μ είναι νόμιμα με ΟΑ ενώ τα υπόλοιπα 46 αυθαίρετα που δηλώνονται με τον 4178.

Αν κατάλαβα καλα διαβάζοντας το σώμα του νομου και τις ερμηνευτικές εγκυκλίους ο πελάτης δικαιούται της έκπτωσης του 50% 

μόνο για τα 80-60=20 τ.μ σε ένα φύλλο καταγραφής , ενώ τα υπόλοιπα 26 πρέπει να δηλωθόυν σε άλλο φύλλο χωρίς τον υπολογισμό της έκπτωσης.

Αν δεν κάνω λάθος στον πρώτο μου συλλογισμό θα ήθελα την γνώμη σας για δυο ζητήματα.

1)Εφόσον στην δήλωση υπάρχουν χώροι με διαφορετικούς συντελεστές επιβάρυνσης (κύριοι χώροι και χώροι με μειωτικό συντελεστή)

μπορώ να επιλέξω να εφαρμόσω την έκπτωση στο φύλλο καταγραφής που δίνει το μεγαλύτερο όφελος στον πελάτη?

2)Η δήλωση μεταφέρθηκε το 2014 από τον Ν4014 (αρχική υπαγωγή το 2012) και πρόκειται να γίνει οριστική υπαγωγή τώρα.Ποιας χρονιάς τα έντυπα (Ε1,Ε9) θα πρέπει να ανεβάσω στο σύστημα?Στο νόμο λέει αν θυμάμαι καλά του προηγούμενου οικονομικού έτους.Του προηγούμενου όμως σε σχέση με τι?

Edited by miha
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι για άτομα με αναπηρία από 67% και άνω (όχι μεγαλύτερη από 80% όμως) πρέπει να είμαι ΚΑΙ ΑΜΕΑ να πάρουν την μείωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.