Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α17] Ειδικές ομάδες πληθυσμού (ΑμεΑ, Παλιννοστούντες, Πολύτεκνοι, Τρίτεκνοι κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλημέρα,

Σε περίπτωση αυθαιρέτου όπου ο ιδιοκτήτης έχει πάνω απο 80 % αναπηρία πέρα από αυθαιρεσίες που υπολογίζονται σαν ΥΔΚΧ υπάρχουν και αυθαιρεσίες που υπολογίζονται με αναλυτικό προυπολογισμό και αυθαιρεσίες που εντάσσονται στην κατηγορίας 3.Το ερώτημα μου είναι το εξής, βάζοντας στο σύστημα τις παραπάνω αυθαιρεσίες βλέπω πως παίρνει κανονικά την έκπτωση για όλες τις παραπάνω αυθαιρεσίες πλην αυτών που εντάσσονται στην κατηγορία 3 όπου το 500ρικο παραμένει 500ρικο. Γνωρίζει κάποιος εάν όντως ισχύουν τα παραπάνω που ανέφερα ή κάνω κάποιο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

το 500/ρι  της κατηγ 3 θεωρείται παράβολο

ενώ η έκπτωση 80% ισχύει μόνο στο ειδικό πρόστιμο

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και αγόρια καλημέρα και απο μενα....

Κατ' αρχην να ζητήσω συγγνώμη αν έχει απαντηθεί το ερώτημα που θα θέσω ... αλλα δεν αντεξα να διαβάσω όλες τις σελίδες....

Πολυκατοικία στην οποια ακόμα δεν έχει γίνει σύσταση..

Υ.Δ. στον Γ' όροφο (διαμέρισμα <80τ.μ.)

Υ.Δ. στον Δ' (διαμέρισμα <80 τ.μ.)

Υ.Δ. μειωτικού στο υπόγειο (καλυφθηκε η υπαιθρια ράμπα προς parking (33 τ.μ.)

μια παραβαση

Αν έχω καταλάβει σωστά ο πελάτης μου έχοντας 4 κόρες (μεγαλύτερες των 25 χρ. και καποιες παντρεμένες) δεν χάνει το δικαίωμα του πολύτεκνου...

Μπορώ λοιπον στα διαφορετικά φύλλα καταγραφής που υπαγάγω εφόσον έχω ξεχωριστές (μελλοντικές) οριζ. ιδιοκτησίες ,

 να εισάγω το θέμα του πολύτεκνου για Β' κατοικία ? (ειναι γεγονός πως εχει παρα πολλες Β' κατοικίες....) ετσι ωστε να επωφεληθεί του 50%?

Λογικά αν γινεται αυτό στα 2 διαμερίσματα δεν θα γίνεται και για τους κοινόχρηστους χώρους......

Σας κούρασα!! Καλή συνέχεια - Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν έχει γίνει πράξη σύστασης Ο.Ι έχεις δυο επιλογές

α) να γίνει η δήλωση με όλα τα ονόματα των ιδιοκτητών και να καταχωρήσεις τα ποσοστά συνιδιοκτησίας των Ο.Ι στο οικόπεδο

β) Να κάνουν προσύμφωνο σύστασης Ο.Ι όπως ορίζεται στο νόμο και να κάνει ο καθένας ξεχωριστή δήλωση για την συμφωνηθείσα Ο.Ι. Έπειτα θα γίνει το οριστικό συμβόλαιο.

 

Ποια λύση θα διαλέξουν;

Link to comment
Share on other sites

βρηκα και αυτό... (απαντώ μονη....)

Για τους μειωτικούς συντελεστές του άρθρου 17,  ΔΕΝ λαμβάνεται υπόψη η υπόλοιπη περιουσιακή κατάσταση της οικογένειας .  Ο νόμος δεν  διευκρινίζει άμα η κατοικία είναι η πρώτη ή η δεύτερη δευτερεύουσα,  αλλά αναφέρει απλά δευτερεύουσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Παυλο, δεν ειναι το θεμα μου η συσταση.... Θα υποβάλλω σε μια ρύθμιση ολη την πολυκατοικία με ξεχωριστά φυλλα καταγραφής.

Ο ιδιοκτήτης είναι σε όλα ενας και πολυτεκνος....

Η ερώτηση είναι αν στα δυο διαμερίσματα που εχουν υπερβαση μπαινει ο συντελεστής 50% Β κατοικιας πολύτεκνου... Μάλλον μπαίνει!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η πολυτεκνία δεν χάνεται. Άρα αυτό το δικαίωμα το διατηρεί.Εφόσον ο ιδιοκτήτης είναι ένας, κάνει μόνος του τη δήλωση στο 100% της κυριότητας του ακινήτου.

Η προυπόθεση του άρθρου 17 παρ. 5 είναι ότι λαμβάνει μειωτικό συντελεστή 0,20 για την κύρια κατοικία (βλέπεις αν πληρούνται οι προϋποθέσεις επιφάνειας κύριας κατοικίας σύμφωνα με το άρθρο 19 παρ. 3)  και 0,50 για την δευτερεύουσα κατοικία (επιφάνειας μέχρι και 80 τμ).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μία οικοδομή ενός ιδιοκτήτη χωρίς σύσταση.

Δεν θεωρώ ότι μπορείς να τη χωρίσεις ανα οροφοδιαμερίσματα και με δεδομένο ότι το καθένα από αυτά ξεχωριστά είναι κάτω από 80τμ να χρησιμοποιήσεις σε όλα την έκπτωση.

Αν τα συνολικά τετραγωνικά κατοικίας είναι

Διαφορετικά όλα χωρίς μειωτικό.

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ.... διαβασα ξανα πολλες ερωταπαντησεις....

Ναι... εχω δυο οροφοδιαμερίσματα μικρά (το ένα 75 τ.μ. και το 2ο 55 τ.μ.) ιδίου ιδιοκτήτη.

Θα υποβάλω μια δήλωση για το σύνολο και οι δύο αυτές (Β') κατοικίες θα λάβουν μειωτικό 50% λόγω πολυτέκνου..

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.