Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θελει να βαλεις τα τ.μ. της υπερβασης χωρις υπερβαση δομησης.

 

Ερωτηση κι απο μενα...

Εχυμε υπερβαση υψους σε ολη την ιδιοκτησια.

Βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων τα μετρα ειναι ακριβεστατα με μοναδικη εξαιρεση το υψος.

Το συμβολαιο αναφερει 83,10τ.μ. καθαρο εμβαδον κι εγω μετραω 82,19τ.μ. στα σχεδια, με τη μεγιστη δυνατη ακριβεια που θα μπορουσα...

Ενα τετραγωνικο ειναι μεγαλη αποκλιση για να το εχω χασει καπου...

 

Ρυθμιζω για τα τ.μ. που μετραω η για τα του συμβολαιου?

 

Η δυνατοτητα να βρεθει ο τροπος εμβαδομετρησης και καποια σχεδια συστασης ενδεχομενως δεν ειναι ευκολη, ενω κανεις δεν ξερει (και ουτε μαλλον θα μαθει) τον τροπο που εμβαδομετρησε ο μηχανικος το 1985 για να δωσει αυτα τα τ.μ.

 

Τι κανουμε?

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα τετραγωνικά μέτρα των εγκεκριμένων σχεδίων εφόσον δεν έχει αλλάξει τίποτα όπως λες, που σίγουρα τα μέτρησες καλύτερα από τον μηχανικό το 1985 (τότε δεν είχε Η/Υ μην το ψάχνεις τα ίδια σχέδια να είχε εάν τα μέτρησε με κλιμακόμετρο αποκλείεται να έβγαλε αυτά που έβγαλες εσύ), λόγω τεχνικών μέσων σήμερα και τροποποίηση συμβολαίου όσον αφορά τα μέτρα του διαμερίσματος, (σύμφωνα με νέα εμβαδομέτρηση κτλ). 1 μ2 δεν είναι ούτως η άλλως λόγος για τροποποίηση σύστασης ΟΙ, μίλα και με συμβολαιογράφο άλλα επέμεινε να γίνει το δικό σου.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ρυθμισω τα τ.μ. που μετρησα, θα αναφερω πως υπαρχει αυτη η αποκλιση απο τη συσταση, θα αναφερω πως 3,9τ.μ. μετρησαν στη δομηση αλλα επι της ουσιας ειναι ανοικτος εξωστης (ετσι κατασκευαστηκε, ετσι μελετηθηκε στην αδεια αλλα μετρησε στη δομηση, το γιατι μην το ρωτας) και απο κει και υστερα ας κοψουν το κεφαλι τους....

Εγω θεωρω πως ειμαι υπερ του δεοντος σωστος...

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός μας είναι πάντα τα εγκεκριμένα σχέδια της Οικοδομικής Άδειας (αρχικώς το Διάγραμμα Κάλυψης και στη συνέχεια η Κάτοψη).

Δεν έχουμε ποτέ το δικαίωμα ή την ευθύνη να τα τροποποιήσουμε μονομερώς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, το πρόβλημα για τον υπολογισμό ήταν ότι δεν έβαζα τετραγωνικά στην Υπέρβαση Δόμησης (και να επιλέξω στη συνέχεια "Χωρίς Υπέρβαση").

 

Το θέμα είναι, η αυθαιρεσία που έχω αφορά δίριχτη στέγη (πάνω από την πλάκα των διαμερισμάτων, δεν επηρεάζει το ελεύθερο ύψος τους) που στο ψηλότερο σημείο της έχει 80εκ. υπέρβαση σε σχέση με το ύψος της άδειας (2.30μ πραγματικό, 1,50μ στην άδεια), και στο χαμηλότερο προφανώς καμία. Σαν υπέρβαση μπαίνουν 80 εκατοστά; Και στην υπέρβαση δόμησης, βάζω τα συνολικά τετραγωνικά της πλάκας μου; Ή υπολογίζεται κάπως αλλιώς;

 

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 289/4-11-2011 με το οποίο υπολογίζονται οι όροι δόμησης για την περίπτωση μου (περιοχές με πληθυσμό <2000 κατοικων) το επιτρεπόμενο είναι 7,50μ + 2,00μ στέγη μαξ. 

 

Μήπως το υπολογίζω σε σχέση με το επιτρεπόμενο ύψος από τους υφιστάμενους όρους δόμησης (δηλαδή 2.00μ) και η αυθαιρεσία είναι 30εκ;

Άκυρο, μόλις είδα στο παράρτημα Α του ν.4178 ότι υπολογίζεται βάσει των όρων δόμησης της περιοχής. Βέβαια δεν έχει διαφορά τα εκατοστά που θα βάλεις από ότι βλέπω στο σύστημα, αλλά η επιφάνεια την οποία καλύπτουν.

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Διώροφο κτίριο χωρίς άδεια σε εκτός σχεδίου περιοχή, πέρα από τις λοιπές υπερβάσεις δόμησης, χωρίς το ύψος του να ξεπερνάει τα επιτρεπόμενα στην περιοχή (λιγότερο από 7μ.), διαθέτει στέγη ύψους 1,40. Αυτό θεωρείται υπέρβαση ύψους, και για ποια τετραγωνικά, μόνο του ορόφου ; (ο όροφος είναι μικρότερης επιφάνειας  από το ισόγειο)

Link to comment
Share on other sites

Θελει να βαλεις τα τ.μ. της υπερβασης χωρις υπερβαση δομησης.

 

Ερωτηση κι απο μενα...

Εχυμε υπερβαση υψους σε ολη την ιδιοκτησια.

Βασει εγκεκριμενων πολεοδομικων σχεδιων τα μετρα ειναι ακριβεστατα με μοναδικη εξαιρεση το υψος.

Το συμβολαιο αναφερει 83,10τ.μ. καθαρο εμβαδον κι εγω μετραω 82,19τ.μ. στα σχεδια, με τη μεγιστη δυνατη ακριβεια που θα μπορουσα...

Ενα τετραγωνικο ειναι μεγαλη αποκλιση για να το εχω χασει καπου...

 

Ρυθμιζω για τα τ.μ. που μετραω η για τα του συμβολαιου?

 

Η δυνατοτητα να βρεθει ο τροπος εμβαδομετρησης και καποια σχεδια συστασης ενδεχομενως δεν ειναι ευκολη, ενω κανεις δεν ξερει (και ουτε μαλλον θα μαθει) τον τροπο που εμβαδομετρησε ο μηχανικος το 1985 για να δωσει αυτα τα τ.μ.

 

Τι κανουμε?

 

 

Mηπως εισαι λιγο υπερβολικος?

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, το πρόβλημα για τον υπολογισμό ήταν ότι δεν έβαζα τετραγωνικά στην Υπέρβαση Δόμησης (και να επιλέξω στη συνέχεια "Χωρίς Υπέρβαση").

 

Το θέμα είναι, η αυθαιρεσία που έχω αφορά δίριχτη στέγη (πάνω από την πλάκα των διαμερισμάτων, δεν επηρεάζει το ελεύθερο ύψος τους) που στο ψηλότερο σημείο της έχει 80εκ. υπέρβαση σε σχέση με το ύψος της άδειας (2.30μ πραγματικό, 1,50μ στην άδεια), και στο χαμηλότερο προφανώς καμία. Σαν υπέρβαση μπαίνουν 80 εκατοστά; Και στην υπέρβαση δόμησης, βάζω τα συνολικά τετραγωνικά της πλάκας μου; Ή υπολογίζεται κάπως αλλιώς;

 

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 289/4-11-2011 με το οποίο υπολογίζονται οι όροι δόμησης για την περίπτωση μου (περιοχές με πληθυσμό <2000 κατοικων) το επιτρεπόμενο είναι 7,50μ + 2,00μ στέγη μαξ. 

 

Μήπως το υπολογίζω σε σχέση με το επιτρεπόμενο ύψος από τους υφιστάμενους όρους δόμησης (δηλαδή 2.00μ) και η αυθαιρεσία είναι 30εκ;

Άκυρο, μόλις είδα στο παράρτημα Α του ν.4178 ότι υπολογίζεται βάσει των όρων δόμησης της περιοχής. Βέβαια δεν έχει διαφορά τα εκατοστά που θα βάλεις από ότι βλέπω στο σύστημα, αλλά η επιφάνεια την οποία καλύπτουν.

 

 

Για να επιστρέψω στην περίπτωση μου, μήπως η υπέρβαση ύψους της στέγης υπολογίζεται με αναλυτικό όπως στον ν.4014; (Γ' μέρος ερωταπαντήσεων - ερωτ. 11)

Ο χώρος είναι μεν επισκέψιμος μέσω του κλιμακοστασίου, αλλά έχει μόνο τα δομικά στοιχεία της στέγης μέσα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..

ρε παιδιά, σε ένα κτίριο που είναι 400τ.μ.  μετά του 2004 κατασκευή. Δεν έχει υπερβαση δόμησης παρά μόνο ύψους.....βάζω τα τ.μ. σαν κύριο χώρο, χωρίς υπέρβαση και δηλώνω μόνο την υπέρβαση ύψους >20εκ. Μου βγάζει ένα παράλογο ποσό 9500 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! είναι δυνατόν ή κάπου έχω κάνει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.