Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εγώ τα 'παιξα!!! Και για να συμμετέχω αναφωνώ "Ζήτω η 25 Μαρτίου"!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφαγα φλασια και ζητω τη βοηθεια σας

 

Σε αυθαιρετη γκαρσονιερα στο επιπεδο των παταριων καταστηματων, που βρισκεται πανω απο την εισοδο της οικοδομης (η οποια προβλεποταν 6μετρη και κατασκευαστηκε πλακα στο επιπεδο των παταριων για να στεγασει το αυθαιρετο), επι της ουσιας εχω ολα τα τ.μ. αυθαιρετα. Ενα τμημα αυτων ειναι στον αερα (δεν προβλεποταν πλακα και κατασκευαστηκε, εντος εγκεκριμενου ογκου ασφαλως) και ενα αλλο εχει ληφθει απο τα παταρια των καταστηματων (απο τα 34τ.μ. της γκαρσονιερας, τα 19τ.μ. ειναι στον αερα, πανω απο την εισοδο και τα αλλα 15 τ.μ. στα παταρια που δεν εχουν προσμετρηθει στη δομηση)

 

Λαμβανω υπερβαση υψους?

 

Επι της ουσιας δεν υφισταται ιδιοκτησια σε καποιο επιπεδο στα εγκεκριμενα πολεοδομικα σχεδια για να την αντιπαραβαλω με την πραγματικοτητα μου και να συγκρινω το υψος στα σχεδια με το πραγματικο υψος.

Μονο στα παταρια υπηρχε 3μ καθαρο υψος και το διαμερισμα μου ειναι 2.5μ

 

Οποτε σκεφτομουν ισως επρεπε να υπολογισω το επιτρεπομενο υψος του διαμερισματος βασει χιλιοστων και τη διαφορα αναμεσα στο πραγματοποιηθεν και το επιτρεπομενο να οριστει ως υπερβαση υψους...

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα πατάρια και ο χώρος πάνω από την είσοδο έχουν γίνει ένα διαμέρισμα με είσοδο από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Όχι υπέρβαση ύψους, ναι σε συναίνεση συνιδιοκτητών καθότι κοινόχρηστος χώρος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπερβαση υψους διοτι δεν υφιστατο ΟΙ στην ΟΑ μου

Οχι συναινεση διοτι υπαρχει συμβολαιο που δινει κυριοτητα στο χωρο.

 

Το θεμα μου ειναι, για ποιο λογο, απο τη στιγμη που θα ρυθμισω ως ΥΔΚΧ ΟΛΑ τα τετραγωνικα του διαμερισματος, τοσο αυτα πανω απο την εισοδο οσο και αυτα στα παταρια που δεν προσμετρηθηκαν στη δομηση, να βαλω ΚΑΙ διαμερισματωση (ταδε εφη ΤΕΕ ΤΚΜ) επειδη αλλαξαν τα ορια της ΟΙ μου....

 

Μα δε ρυθμιζω τα τετραγωνικα που τρωω? Γιατι και διαμερισματωση?

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου έχεις στην περίπτωση που δεν έχεις υπέρβαση δόμησης αλλά διαφέρει σε σύγκριση με την οικοδομική άδεια.

Υπέρβαση ύψους κατά τη γνώμη μου δεν έχεις εφόσον το ελεύθερο ύψος ισογείου της άδειας σε σχέση με το άθροισμα κατάστημα + κατοικία είναι το ίδιο ή και μικρότερο.   

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικη διαμερισματωση εχω οταν "τρωω" αυθαιρετα εμβαδον αλλης ιδιοκτησιας, το οποιο εχει προσμετρησει στη δομηση ετσι κι αλλιως

 

Τωρα τι Διαμερισματωση να βαλω ρε σεις? Μην τρελαθουμε

 

Αλλαξανε τα ορια της ιδιοκτησιας μου, λεει...

 

Ε προφανως, αφου ρυθμιζω ΥΔ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δείτε μία περίπτωση που μου έτυχε, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω καταμπερδευτεί!

 

Περίπτωση κατοικίας σε οικισμό με πληθυσμό <2000 κατοίκων.

Τα ύψη στους ορόφους είναι σύμφωνα με την άδεια, αλλά έχει κατασκευαστεί συνέχεια του κλιμακοστασίου προς την στέγη που κάνει τον χώρο επισκέψιμο. Δεν έχει τίποτα επάνω, δεν έχει κάποια χρήση, ούτε αποθήκης, έχει μόνο τα στηρίγματα της στέγης.

 

Όπως μπήκα, μέτρησα το ύψος στο υψηλότερο σημείο και αντί για 1.50 που δείχνει η άδεια, έχει γίνει 2.40.

Το επιτρεπόμενο στους οικισμούς αυτούς είναι 2.00m (διακεκομένη στην εικόνα)

 

Την σκάλα που κατασκευάστηκε στο κλιμακοστάσιο την υπολογίζω με αναλυτικό.

 

Οι ερωτήσεις μου τώρα:

 

1) Ο χώρος της στέγης για την υπέρβαση ύψους παίρνει και υπέρβαση δόμησης (με μειωτικό συντελεστή) όλος από τη στιγμή που έγινε επισκέψιμος ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιείται και έχει μέσα μόνο τα στηρίγματα ή βάζουμε μόνο την υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης;

 

2) Εγώ για να υπολογίσω την υπέρβαση ύψους θα μετρήσω στα τετραγωνικά που θα βάλω για τον υπολογισμό της ΥΥ μόνο το κομμάτι που υπερβαίνει πάνω από τα 2.00μ ή όλη την πλάκα;

 

3) Η υπέρβαση ύψους για να συγκρίνω αν πάει με <20% ή >20%, την συγκρίνω συνολικό πραγματοποιούμενο ύψος (7.50 + 2.40) με:

α) το συνολικό ύψος της άδειας (7.50 + 1.50)

β) το συνολικό επιτρεπόμενο των όρων δόμησης (7.50 + 2.00)

γ) Μόνο το ύψος της στέγης (1.50 / 2.40 )

 

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

Ευχαριστώ!

post-75593-0-29954200-1383907277_thumb.jpg

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δείτε μία περίπτωση που μου έτυχε, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω καταμπερδευτεί!

 

Περίπτωση κατοικίας σε οικισμό με πληθυσμό <2000 κατοίκων.

Τα ύψη στους ορόφους είναι σύμφωνα με την άδεια, αλλά έχει κατασκευαστεί συνέχεια του κλιμακοστασίου προς την στέγη που κάνει τον χώρο επισκέψιμο. Δεν έχει τίποτα επάνω, δεν έχει κάποια χρήση, ούτε αποθήκης, έχει μόνο τα στηρίγματα της στέγης.

 

Όπως μπήκα, μέτρησα το ύψος στο υψηλότερο σημείο και αντί για 1.50 που δείχνει η άδεια, έχει γίνει 2.40.

Το επιτρεπόμενο στους οικισμούς αυτούς είναι 2.00m (διακεκομένη στην εικόνα)

 

Την σκάλα που κατασκευάστηκε στο κλιμακοστάσιο την υπολογίζω με αναλυτικό.

 

Οι ερωτήσεις μου τώρα:

 

1) Ο χώρος της στέγης για την υπέρβαση ύψους παίρνει και υπέρβαση δόμησης (με μειωτικό συντελεστή) όλος από τη στιγμή που έγινε επισκέψιμος ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιείται και έχει μέσα μόνο τα στηρίγματα ή βάζουμε μόνο την υπέρβαση ύψους χωρίς υπέρβαση δόμησης;

 

2) Εγώ για να υπολογίσω την υπέρβαση ύψους θα μετρήσω στα τετραγωνικά που θα βάλω για τον υπολογισμό της ΥΥ μόνο το κομμάτι που υπερβαίνει πάνω από τα 2.00μ ή όλη την πλάκα;

 

3) Η υπέρβαση ύψους για να συγκρίνω αν πάει με <20% ή >20%, την συγκρίνω συνολικό πραγματοποιούμενο ύψος (7.50 + 2.40) με:

α) το συνολικό ύψος της άδειας (7.50 + 1.50)

β) το συνολικό επιτρεπόμενο των όρων δόμησης (7.50 + 2.00)

γ) Μόνο το ύψος της στέγης (1.50 / 2.40 )

 

Κάθε βοήθεια δεκτή!

 

Ευχαριστώ!

3.κατα την γνωμη μου συγκρινεις για το <20%  την υυ δηλ 2.40-1,50 της οα=0.90/μεγιστο επιτρ.δηλ7.50+2.00=9.50

 2.θεωρω ολη την επιφανεια της πλακας  διοτι για να <<φτασει>>  στο 2,40 εχεις υυ σε καθε σημειο)

1.αν ειναι επισκεψιμος κ ΥΔ

Για την κατηγ. 0.90/7.50+1.50

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.