Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

αυτά που σου είπα στο pm ισχύουν.

Στο προηγούμενο δεν είδα ότι ήσουν εσύ, και κατά συνέπεια δεν ήξερα ότι η "αποθήκη" ήταν με συντελεστή.

Έτσι όπως το γράφεις στο τελευταίο, είναι σαν να μιλάς για αποθήκη πραγματική (βοηθητικό εκτός συντελεστή)

Δες τη διατύπωση και θα καταλάβεις.

Πάντως πρόσεξε αυτά που σου είπα στο pm πριν αποφασίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθειά σας!!!!

Έχω οικοδομική άδεια για ισόγειο βοηθητικό χώρο 28 τ.μ. στον ακάλυπτο που στη σύσταση είναι δυο οριζόντιες με ποσοστό 5/1000 επί του οικοπέδου.

Με τους τότε ισχύοντες νόμους μπορούσε να γίνει αποθήκη στα όρια του οικοπέδου με μέγιστο ύψος 2,50 μ.

Στην πραγματικότητα η αποθήκη έγινε διαμέρισμα 28 τ.μ., οι δύο ιδιοκτησίες ουσιαστικά συνενώθηκαν  και έγινε επικλινής, μονόριχτη στέγη με μέγιστο ύψος 1,03 μ. .

Όταν είχα πάει στο ΤΕΕ για 4014 μου είχαν υποδείξει να καταχωρήσω την επιφάνεια στους βοηθητικούς χώρους, χωρίς αλλαγή χρήσης με υπέρβαση ύψους και μία παράβαση 500 € για τη συνένωση... Όπερ και εγένετο...

Τώρα πρέπει να το μεταφέρω στον 4178 διότι δεν πρόλαβα να ανεβάσω τα σχέδια....

Και τα ερωτήματα είναι τα εξής :

Τι κατηγορία είμαι? Βάσει χιλιοστών και σ.δ. έχω 20,83 τ.μ. και εγώ έχω 28 τ.μ. Θεωρώ ότι είμαι κατηγορία 5... Σωστά?

Επίσης μπορούσα μέχρι 2.50 μ. ύψος και κατασκευάσθηκαν 3,53 μ. άρα υπέρβαση ύψους μεγαλύτερη 20%. Πάλι κατηγορία 5...

Επίσης νομίζω ότι  κακώς τότε το ΤΕΕ υπέδειξε να μπει στους βοηθητικούς χώρους και έπρεπε να μπει στους κύριους... Αυτό όμως δεν μπορώ να το αλλάξω καθότι ο πελάτης έχει ήδη εδώ και πολύ καιρό πληρώσει και δεν μπορώ να επανέλθω με το διπλάσιο πρόστιμο....

Κάνω κάπου λάθος ????

Επίσης πήγα στο ΤΕΕ στο τμήμα για τα αυθαίρετα, την προηγούμενη εβδομάδα, και μου είπαν ότι δεν έχουν ιδέα πότε θα ανοίξει το σύστημα για καταχώρηση σχεδίων και στοιχείων, και ότι επίσης δεν ξέρουν τι θα γίνει με τις αεροφωτογραφίες.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχω την παρακάτω υπόθεση .

η άδεια είχε βγει για αποθήκη . Στην πραγματικότητα έγινε κατοικία, προστέθηκαν ορισμένα αυθαιρετα τμ από δίπλα και μετακινήθηκε (αναφέρω ότι η αποθήκη με την αλλαγή χρήσης μετακινήθηκε σε θεση που δεν παραβιάζει Δ και δεν έχει κοινό σημείο με το κτιριο της οικοδομικής άδειας).

Στο 4014 (ολοκληρωμένη χωρίς ανέβασμα σχεδιών) είχε δηλωθεί η αποθήκη με αλλαγή χρήσης, τα επιπλέον τετραγωνικά με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ένα τμήμα του υπέρβαση Δ, και μετακίνηση του κτιρίου.  

Κατά την μεταφορά στο 4178 πως δηλώνεται?

α) το αφήνω όπως έχει με την αλλαγή χρησης και όλα τα ίδια?

β) θεωρείται αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια επομένως παει με 500 ευρώ? Σε αυτή την περίπτωση όμως αλλάζουν τα τετραγωνικά και πρέπει να ξαναυπολογιστεί το πρόστιμο και όλα τα άλλα τα ίδια?

γ) κάπως αλλιως?

Link to comment
Share on other sites

DimAle

 

1)      Βάση σύστασης η αποθήκη ανήκει στον ίδιο ιδιοκτήτη με το κτίσμα που συνενώνεται, η αποθήκη αποτελεί αναεξάρτητη αυτοτελή ιδιοκτησία; (θέμα ιδιοκτησιακού και διαμερισμάτοσης)

2)      Είσαι σε εκτός σχεδίου ή εντός σχεδίου; (τα τετραγωνικά βοηθητικών χώρων προσμετρήθηκαν  στην δόμηση της αδείας που είχε βγεί)

3)      Αν η υπέρβαση ύψους προκύπτει από την κατασκευή στέγης έχεις αναλυτικό και όχι υπέρβαση ύψους (δεδομένου ότι το ύψος από έστω και ένα τοίχο είναι 2,5 – μονόριχτη)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχω την παρακάτω υπόθεση .

η άδεια είχε βγει για αποθήκη . Στην πραγματικότητα έγινε κατοικία, προστέθηκαν ορισμένα αυθαιρετα τμ από δίπλα και μετακινήθηκε (αναφέρω ότι η αποθήκη με την αλλαγή χρήσης μετακινήθηκε σε θεση που δεν παραβιάζει Δ και δεν έχει κοινό σημείο με το κτιριο της οικοδομικής άδειας).

Στο 4014 (ολοκληρωμένη χωρίς ανέβασμα σχεδιών) είχε δηλωθεί η αποθήκη με αλλαγή χρήσης, τα επιπλέον τετραγωνικά με υπέρβαση δόμησης, κάλυψης και ένα τμήμα του υπέρβαση Δ, και μετακίνηση του κτιρίου.  

Κατά την μεταφορά στο 4178 πως δηλώνεται?

α) το αφήνω όπως έχει με την αλλαγή χρησης και όλα τα ίδια?

β) θεωρείται αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια επομένως παει με 500 ευρώ? Σε αυτή την περίπτωση όμως αλλάζουν τα τετραγωνικά και πρέπει να ξαναυπολογιστεί το πρόστιμο και όλα τα άλλα τα ίδια?

γ) κάπως αλλιως?

 

Αν είσαι σε οριστική υποβολή (έστω και αν δεν έχεις καταθέσει σχέδια) και έχεις υπολογίσει σύννομα τα πρόστιμα του 4014 όπως όριζε αυτός, εγώ προσωπικά δεν θα έκανα καμία αλλαγή εκτός και αν δεν είχαν αποπληρωθεί τα πρόστιμα, και το νέο πρόστιμο του Ν4178 είναι χαμηλότερο του Ν4014. Σχετικά με την αλλαγή χρήσης δεν επαρκούν τα δεδομένα σου, ρίξε μία ματιά στην εγκύκλιο 4 

Link to comment
Share on other sites

Τοσο διαβασμα.....απο τις Πανελλαδικες!

 

Πολυκατοικια με υπογειο,Ο.Α του 1979, και οριζοντια συσταση.

 

Επιτρεπομενη δομηση=πραγματοποιηθεν δομηση = 588τ.μ.

 

Ο πελατης ειναι ιδιοκτητης του υπογειου(αποθηκη) 122τ.μ., απο το 1990 ο οποιος χωρος δεν ειχε μετρησει στην δομηση.

 

Το υπογειο λοιπον απο το 1990 λειτουργει ως εργαστηριο πωλησης και κατασκευης επιπλου! Αυθαιρετη αλλαγη χρησης.

 

Ο χωρος του υπογειου ειναι συμφωνα με τη Ο.Α. και στην οριζοντια εχει 5%.

 

Στο Φ.Κ βαζω ΥΔΒΧ = τα μετρα του υπογειου

 

Συντελεστη Α.Χ......δεν βαζω!

 

Υπερβαση δομησης τωρα....  

 

Λυσεις:    1) 122/0 = απειρον   Το πιθανοτερο!

                2) 122/588*5%     Μπορει!

                3)  122/588?      το αποκλειω!

Link to comment
Share on other sites

Anastasioz,

 

Τι εννοείς  σχετικά με την αλλαγή χρήσης ότι  δεν επαρκούν τα δεδομένα μου και να δω την εγκυκλιο 4? Σε ποιο σημείο?

Εννοείς ότι δεν μπορεί να θεωρηθεί αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια με πρόστιμο 500σάρικο?

 

Τ πρόστιμα έχουν πληρωθεί εφάπαξ και είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.