Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

ευχαριστω avgoust

 

για το επόμενο ερώτημα? :  Ο ιδιοκτήτης μου έχει φέρει τα χαρτια υπολογισμου του ειδικου προστίμου ν.3843 από το δήμο τα οποία ειναι όλα περαιωμένα με τους κωδικους πληρωμης στην τραπεζα. Μπορώ να

                                                       ανεβάσω αυτά στο σύστημα ή χρειάζομαι τις αποδείξεις πληρωμής της τραπεζας?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

 Ο ιδιοκτήτης μου έχει φέρει τα χαρτια υπολογισμου του ειδικου προστίμου ν.3843 από το δήμο τα οποία ειναι όλα περαιωμένα με τους κωδικους πληρωμης στην τραπεζα. Μπορώ να

                                                       ανεβάσω αυτά στο σύστημα ή χρειάζομαι τις αποδείξεις πληρωμής της τραπεζας?

Εγώ ανεβάζω την υπεύθυνη δήλωση, την αίτηση 3843, το φύλλο υπολογισμού προστίμου, το παράβολο και τις αποδείξεις πληρωμής. Αν δεν έχει τα αντίγραφα του παραβόλου και των αποδείξεων ο ιδιοκτήτης υπάρχουν σίγουρα στον αρχείο της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δε μας καλυπτει λοιπόν μόνο τα φύλλα του δήμου της αιτησής και περαίωσης, αλλα καλό ειναι να χουμε και τα παράβολα και τις αποδείξεις!

 

Εμπρός καλό μου πατίνι λοιπόν :smile:

 

ευχαριστώ melissa

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δε θελω να παιζω, προσωπικα εχω ανεβασει την "βεβαιωση περαιαωσης" της διαδικασιας, ως αποδεικτικο πληρωμης.

Ειναι δυνατον να μην εχουν γινει οι πληρωμες και να υπαρχει η βεβαιωση περαιωσης?

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση (για όποιον ενδιαφερθεί):
Πάντα όταν στο ακίνητο που εξετάζετε υπάρχει και αίτηση Ν.3843/2010 να ζητάτε, να παίρνετε και να "μελετάτε" και τα υποβληθέντα σχέδια.
Εκεί θα δείτε ακριβώς το τι έχει δηλωθεί και το πως έχει γίνει αυτό.
Εκεί μόνο θα βεβαιωθείτε ότι είναι σωστά ρυθμισμένος π.χ. ο κλεισμένος ημιυπαίθριος χώρος κ.λπ.
Σας βεβαιώνω ότι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, ούτε το 50% των αιτήσεων αυτών είναι σωστές.....
Με την υπαγωγή στο Ν.4178/2013 μπορείτε να "...σκουπίσετε - εξαλείψετε" οποιοδήποτε προηγούμενο λάθος σκοπιμότητας, αβλεψίας, απειρίας κ.λπ.
 

Επειδη εχω δε θελω να παιζω, προσωπικα εχω ανεβασει την "βεβαιωση περαιαωσης" της διαδικασιας, ως αποδεικτικο πληρωμης.
Ειναι δυνατον να μην εχουν γινει οι πληρωμες και να υπαρχει η βεβαιωση περαιωσης?

Σε κάποια εγκύκλιο αναφέρει ότι, θέλουν και τα αντίγραφα των παραστατικών των πληρωμών.....


P.S.
Μην ξεχνάτε βεβαίως την "αίτηση απόσυρσης" του φακέλλου 3843/2010 προς την πολεοδομία που πρέπει να κάνετε και βεβαίως να πρωτοκολλήσετε....
 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Απλώς όμως για λόγους "τυπικότητας" ίσως μπορούσες να τα βρεις και τώρα και να τα βάλεις, έχεις 2 χρόνια περιθώριο γι' αυτό.....  B)  B)  B)

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 2 χρονια, γιατι πρεπει να βαλεις και την περιγραφη στο αντιστοιχο πεδιο καταχωρησης των προστιμων, πριν την "οριστικη υπαγωγη".

 

 

ΥΓ. Το συστημα σερνεται.......

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αίτημα απόσυρσης του φακέλου επειδή πρώτη φορά το ακούω αφορά τις περαιώμενες

μόνο περιπτώσεις του 3843? Δηλαδη σε περίπτωση που ο πελάτης σταματησε απλά να πληρώνει

στον 3843 αρα μιλάμε για μη περαιωμένη περίπτωση πρεπεί και εκει να γίνει αιτηση απόσυρσης?

Link to comment
Share on other sites

 Μην ξεχνάτε βεβαίως την "αίτηση απόσυρσης" του φακέλλου 3843/2010 προς την πολεοδομία που πρέπει να κάνετε και βεβαίως να πρωτοκολλήσετε....

 

ΙΑΣΟΝΑ οσον αφορά το παραπάνω που έγραψες: Την αίτηση απόσυρσης στην πολεοδομία πότε πρέπει να την κάνουμε? Μπορώ να προχωρήσω στην υπαγωγή πρώτα στο ν.4178  με πληρωμη παραβολου και ποσοστού ανταπόδοσης και μετά να κάνω την αίτηση απόσυρσης? Ποιος την κάνει ο μηχανικός μετα απο εξουσιοδότηση του απο τον ιδιοκτήτη ή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης? Ποια ειναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.