Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

ΙΑΣΟΝΑ στην υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για το συμψηφισμό που έχεις ανεβάσει γράφεις το υπ αριθμόν 72222/17-2-2011 παραβολο Ν.3843/2011. Μια μικρή λεπτομέρεια προς διόρθωση: η ημερομηνία του Ν. 3843 που γράφεις είναι λάθος αφού είναι του 2010 και όχι του 2011. ΣΩΣΤΑ.....

 

Αρα προτείνεις στις υπέυθυνες δηλώσεις των ιδιοκτητών να βάζουμε τον ΑΑ και ημερομηνία του παραβόλου. Για το προστίμο αντίστοιχα γράφουμε τον κωδικό και ημερομηνία πληρωμής της απόδειξης? Σωστά ή μήπως να γράφουμε και τον ΑΑ της δήλωσης του Ν.3843? ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣΝΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΤΟΥ. ΒΕΒΑΙΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΥΤΟΥ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ....

 

Σε οικοδομή που έχουμε ιδιοκτήτες ζευγάρι 50% πληρη κυριοτητα εκαστος σε κάποια διαμερίσματα και σε κάποια άλλα την κόρη 100% πληρη κυριοτητα. Οι δηλώσεις του ν.3843 για τα διαμερίσματα γίναν αντοίστιχα στα ονόματα των ιδιοκτητών καθώς και οι πληρωμές παραβόλων αντίστοιχα. Όμως οι αποδειξης πληρωμής των προστίμων Ν.3843 των διαμερισμάτων είναι όλες στα ονόματα των γονιών. Τι μου προτείνεις? Να τα πάω με ιδιοκτησίες διαμερισμάτων όπως και δηλώθηκαν στο Ν.3843, ανεξαρτήτως τι όνομα γράφουν οι αποδείξεις ή να δηλώσουν όλα τα πρόστιμα οι γονεις και η κόρη μόνο τα παράβολα που είναι στο όνομα της? ευχαριστώ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ killertomato

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

 

Επιπλέον  μια ερώτηση. Στην εισαγωγή παλαιότερων πληρωμών προστίμων βάζω στο πρώτο κουτάκι το συνολικό ποσό που έχει πληρωθεί.

 

Στο κουτί απο κάτω που λέει αποδεικτικά στοιχεία πληρωμών τι γράφετε? Τους αριθμούς παραστατικών πληρωμής και διπλοτύπων ή γράφω τι έχω στη διαθεσή μου για παράδειγμα "περαιωμένες δηλώσεις, φωτοαντιγραφα των διπλότυπων των παραβόλων και  φωτοαντίγραφα των παραστατικών πληρωμής των προστίμων από τους αντίστοιχους φακέλους δήλωσής τους στο Ν.3843/2010"?

 

Μια άλλη ερώτηση που μου προέκυψε και δεν έχει να κάνει με το συμψηφισμό, αλλά με την επιλογή τρόπου πληρωμής 30% εφαπαξ με εκπτώση 10%.

Εστω οτί πληρώνεται το 30% μεχρι 10/08 που λήγει μετά από μια γρήγορη εκτίμηση του προστίμου. Αν αργότερα έχουμε τροποιήση των τετραγωνικών η οποία για παράδειγμα αυξανει το πρόστιμο, τι γίνεται μετά αφού το 30% που είχε πληρώθει είναι μικρότερο από το επαναυπολογισθέν? Σε αυτή την περίπτωση χάνεται η έκπτωση ?

Edited by anpap
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα..

Έχω την εξής περίεργη περίπτωση.

Πραγματοποιήθηκε τακτοποίηση αυθαιρεσιών με τον Ν.4178/2013. Έχει πληρωθεί όλο το πρόστιμο και η δήλωση είναι σε οριστική υπαγωγή.

Εκ των υστέρων με ενημέρωσε ο πελάτης πώς μία από τις αυθαιρεσίες που δηλώθηκαν στον 4178 την είχε τακτοποιήσει και με τον Ν.3843/2010 (με άλλον μηχανικό)

Πρόστιμο 3843>Πρόστιμο 4178.

Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?? Μπορεί με κάποιο τρόπο ο πελάτης να ζητήσει επιστροφή χρημάτων???

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δυνατόν να πήγε για τακτοποίηση και να "παρέλειψε" να σου αναφέρει ότι είχε ήδη πληρώσει λεφτά??

Θεωρητικά και γενικόλογα έχει ακουστεί ότι θααα γίνει κάποια στιγμή... επιστροφή προστίμων αλλά προς το παρόν δεν υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία

Βέβαια επίσης αυτό αναφερόταν στις περιπτώσεις που σε μεταφορά από 4014 σε 4178 προέκυπτε μικρότερο πρόστιμο οπότε λογικά σου λέει δεν θα τιμωρήσω αυτούς που βιάστηκαν να ενταχθούν με τον πρώτο νόμο. Δεν ξέρω αν θα ισχύσει το ίδιο και για "ξεχασιάρηδες" ιδιοκτήτες. Εδώ που τα λέμε κι αυτός ας πρόσεχε...

Link to comment
Share on other sites

Οντως περιεργο αυτο αλλα εχω ακούσει και χειρότερα. Αν κατι μπορεις να κανεις ειναι αρχικά να κανεις αιτηση να γυρίσει η δήλωση σε υπαγωγή. Να κανεις εισαγωγή των

παλιότερων προστίμων τα οποία θα αφαιρεθουν απο το πρόστιμο που σου βγαλε ο 4178....Τωρα το αν θα γυρίσουν, σίγουρα το παράβολο 

δεν επιστρέφεται ποτέ, ενω για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κατι σαφές αυτή την στιγμή. Βεβαια αν εχεις δώσει βεβαίωση για συμβόλαια κλπ

κλπ, κανονικά αν γυρίσει η δήλωση πίσω έχουν θέμα τα συμβόλαια....

Link to comment
Share on other sites

κάνε αυτό που σου λέει ο laxanos

ή δες μήπως μπορείς να πάρεις πίσω αυτά του 3843

(φυσικά εκτός του παραβόλου του-που και εκείνος ο Ν είχε!)

 

ή δήλωσε και κανένα άλλο αυθαίρετο του ιδίου πελάτη

(αφού τον βρήκες τόσο χουβαρντά!) 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

κάνε αυτό που σου λέει ο laxanos

ή δες μήπως μπορείς να πάρεις πίσω αυτά του 3843

(φυσικά εκτός του παραβόλου του-που και εκείνος ο Ν είχε!)

 

ή δήλωσε και κανένα άλλο αυθαίρετο του ιδίου πελάτη - αυτό πως θα γίνει ??? που πρεπει  να είναι το άλλο ακίνητο ???? έχω ανάλογη περίπτωση με πρόστιμο απο 3843 που το κατεδάφισε (ολη την πυλωτη οικοδομής) ... και άρα στον 4178 δεν υφίσταται η αυθαιρεσία και μιλάμε για πολλά χρήματα

(αφού τον βρήκες τόσο χουβαρντά!) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

για πελάτη που έχει πληρωμές στον 3843 ακολούθησα τη διαδικασία μέχρι ένα σημείο όπως περιγράφουν συνάδελφοι σε προηγούμενες αναρτήσεις κ τους ευχαριστώ πολύ.

οι προηγούμενες πληρωμές υπερκαλύπτουν το πρόστιμο του 4495. Πληρώθηκε το παράβολο κανονικά, και εισήγαγα τα πρόστιμα στο αντίστοιχο κουτάκι στα πρόσθετα στοιχεία, ενώ λίγο μετά ανέβασα και σκαναρισμένα όλα τα αντίστοιχα παραστατικά.

Η ερώτηση είναι: σε ποιό σημείο της διαδικασίας γίνεται ο συμψηφισμός;;

όταν πατάω υποβολή για να πάω στο επόμενο στάδιο μου βγάζει πάλι πρόστιμο μετά την υποβολή. Φοβάμαι λοιπόν να προχωρήσω μη μου βγάλει μετά εντολές πληρωμής και δεν ξέρω τι να τις κάνω.....

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί, διάβασα όλο το thread βιαστικά ίσως και δε βρήκα κάτι.
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.