Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Η εφάπαξ πληρωμή με έκπτωση 20% πάει στο συνολικό πρόστιμο της δήλωσης και για να καταστεί αυτό αποδεκτό από το σύστημα θα πρέπει να είχε κι αρχικώς επιλεγεί αυτός (ο ίδιος δηλαδή) ο τρόπος πληρωμής.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, 

 

Έχω στα χέρια μου πληρωμένα πρόστιμα από 720/77 και 1337/83 (Α και Β φάση) γύρω στις 100.000 δρχ.!!

 

Θεωρείτε ότι μπορώ να τα μετατρέψω σε ευρώ και να τα καταχωρήσω ως καταβληθέν πρόστιμο??

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια μπορείς

(πληρωμένα πρόστιμα είναι) 

 

Αν το κάνεις δεν θα μας φέρεις και τη ΔΡΑΧΜΗ! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
θα ήθελα μια διευκρίνηση σχετικά με τα πρόστιμα που συμψηφίζονται στο ενιαίο πρόστιμο. Στη δική μου περίπτωση, έπειτα από αυτοψία της τότε υπηρεσίας δόμησης το 1992, καταγράφηκαν και βεβαιώθηκαν οι αυθαιρεσίες του κτίσματος. Από τότε βεβαιώνονται από την εφορία ανά έτος πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτου πχ 500€ ανά έτος. Ο πελάτης τα πρόστιμα αυτά τα πλήρωνε μέσα στο πρώτο 20ήμερο από την ημερομηνία βεβαίωσης, αξιοποιώντας την έκπτωση 50% της έγκαιρης καταβολής οφειλής, και άρα πλήρωνε τα μισά, 250€. Ποιο ποσό καταχωρείται στο σύστημα για συμψηφισμό, τα αρχικά βεβαιωθέντα των πχ. 500€ ανά έτος, ή τα πληρωθέντα με την έκπτωση του 50% (άρα 250€) ανά έτος??

Link to comment
Share on other sites

αφου λέει καταβληθέντων και εσύ ανεβάζεις στο σύστημα τα παραστατικά πληρωμών, τότε

αυτα που έχει δόσει θα μπούν προς συμψηφισμό

Link to comment
Share on other sites

αφου λέει καταβληθέντων και εσύ ανεβάζεις στο σύστημα τα παραστατικά πληρωμών, τότε

αυτα που έχει δόσει θα μπούν προς συμψηφισμό

Αυτό υποψιαζόμουν κι εγώ, ήθελα μια επιβεβαίωση. Ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εάν η αυθαιρεσία έχει πραγματοποιηθεί έως την καταληκτική ημερομηνία του 4178 και εφόσον πληροί τις επιμέρους προυποθέσεις για την υπαγωγή στις διατάξεις του 4178, ναι.

Τα πρόστιμα που έχουν ήδη πληρωθεί συμψηφίζονται με το πρόστιμο του 4178 αλλά το παράβολο της υπαγωγής παραμένει ως έχει.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω αυθαιρεσιες με το ν.4178 με προστιμο 29000 , με παράβολο 2000. Καποιες απο αυτες δηλώθηκαν με το ν.3843 και πληρωθηκαν (παραβολα και προστιμα) 8000.

Ο ιδιοκτήτης θέλει να πληρώσει το 30% του προστιμου για να κερδίσει την εκπτωση 10%. Αρχικά θέλουμε να κάνουμε υπαγωγη με την πρόχειρη εκτίμηση των τετραγωνικων και του προστίμου και ως την προσθεμία ληξης πληρωμής του 30% που προς το παρόν είναι η 10.08.17 να μπουν τα σωστα τετραγωνικα κ.τλ επαναυπολογιζοντας το πρόστιμο

 

Αν υποθέσουμε λοιπόν οτι μετα τον επαναυπολογισμο δεν αλλάζει κατι στο πρόστιμο. Η απορία μου είναι λοιπον τι πρέπι να πληρώσει ως τότε και τι εκπτωση θα έχει.

Δηλαδη τα 8000 που εχει πληρώσει στο ν.3843 πως συμψηφίζονται? π.χ  Η πληρωμή του 30% υπολογίζεται  30%(29000-2000)= 8100 ή 30%(29000-2000-8000)=5700?

και Η έκπτωση 10% είναι 10%(29000-2000)=2700 ή 10%(29000-2000-8000)=1900 ?

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή και η έκπτωση υπολογίζονται στο σύνολο του προστίμου.

Δηλαδή θα έχεις έκπτωση 29000x10%=2900

Το 30% είναι 30% x 29000=8700

Επειδή θα έχεις πληρώσει παράβολο 2000, η επόμενη δόση (μέχρι να φτάσεις το) 30% θα είναι 6700

Τα υπόλοιπα: 29000 - 2900(έκπτωση) - 2000(παράβολο) - 6700(30%) - 8000(παλαιότερα πρόστιμα) = 9400 πάνε σε δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.