Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α20] Συμψηφισμός καταβληθέντων προστίμων


Recommended Posts

Επειδη εχω δε θελω να παιζω, προσωπικα εχω ανεβασει την "βεβαιωση περαιαωσης" της διαδικασιας, ως αποδεικτικο πληρωμης.

Ειναι δυνατον να μην εχουν γινει οι πληρωμες και να υπαρχει η βεβαιωση περαιωσης?

Στην περαιωμένη αίτηση δεν φαίνεται το ποσό που πληρώθηκε. Αν είχε κάποια έκπτωση κλπ. Γι αυτό καλό είναι να έχουμε τις αποδείξεις πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αίτημα απόσυρσης του φακέλου επειδή πρώτη φορά το ακούω αφορά τις περαιώμενες

μόνο περιπτώσεις του 3843? ΝΑΙ Δηλαδη σε περίπτωση που ο πελάτης σταματησε απλά να πληρώνει

στον 3843 αρα μιλάμε για μη περαιωμένη περίπτωση πρεπεί και εκει να γίνει αιτηση απόσυρσης? ΝΑΙ, ΑΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΑ ΗΔΗ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΑ ΠΟΣΑ ΣΤΟΝ Π.Χ. 4178 Κ.ΛΠ.

 

 

 Μην ξεχνάτε βεβαίως την "αίτηση απόσυρσης" του φακέλλου 3843/2010 προς την πολεοδομία που πρέπει να κάνετε και βεβαίως να πρωτοκολλήσετε....

 

ΙΑΣΟΝΑ οσον αφορά το παραπάνω που έγραψες: Την αίτηση απόσυρσης στην πολεοδομία πότε πρέπει να την κάνουμε? ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ.... Μπορώ να προχωρήσω στην υπαγωγή πρώτα στο ν.4178  με πληρωμη παραβολου και ποσοστού ανταπόδοσης και μετά να κάνω την αίτηση απόσυρσης? ΒΕΒΑΙΩΣ Ποιος την κάνει ο μηχανικός μετα απο εξουσιοδότηση του απο τον ιδιοκτήτη ή ο ίδιος ο ιδιοκτήτης? Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ (ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΜΩΣ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΕΙ) Ποια ειναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί ακριβως? ΑΠΛΗ - ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ, ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΕΡΑΙΩΜΕΝΟΥ ΦΑΚΕΛΛΟΥ Ν.3843 (ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΑΚΕΛΛΟΥ, ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ, ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ Κ.ΛΠ., ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ), ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ 4178 Κ.ΛΠ. ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΣ ΘΕΜΑ "ΑΠΟΣΥΡΣΗ ΦΑΚΕΛΛΟΥ 3843" ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, πραγματικά πρώτη φορά το ακούω, και ευτυχώς δηλαδή που 

αναφέρεται εδώ γιατι δε το εχω δει να αναφέρεται κάπου αλλού.

Δηλαδη οποιαδήποτε στιγμή κάνουμε αίτηση απόσυρσης

του φακέλου απο την πολεοδομία με το αιτιολογικό ότι έγινε ένταξη στον 4178?

Προσωπικά όσες περιπτώσεις έχω εγώ ειναι μη περαιωμένες στον 3843 απλά 

εχουν πληρώσει κάποιες δόσεις, και μετα τα παρατήσαν. Εγω το μονο που έχω κάνει

ειναι την εισαγωγή των παλαιότερων προστίμων μαζι με την υπευθυνη δήλωση του 

ιδιοκτήτη οτι εχει καταβάλει τόσα σύνολο στον 3843...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, πραγματικά πρώτη φορά το ακούω, και ευτυχώς δηλαδή που αναφέρεται εδώ γιατι δε το εχω δει να αναφέρεται κάπου αλλού. Δηλαδη οποιαδήποτε στιγμή κάνουμε αίτηση απόσυρσης του φακέλου απο την πολεοδομία με το αιτιολογικό ότι έγινε ένταξη στον 4178? ΣΩΣΤΑ Προσωπικά όσες περιπτώσεις έχω εγώ ειναι μη περαιωμένες στον 3843 απλά εχουν πληρώσει κάποιες δόσεις, και μετα τα παρατήσαν. Εγω το μονο που έχω κάνει ειναι την εισαγωγή των παλαιότερων προστίμων μαζι με την υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη οτι εχει καταβάλει τόσα σύνολο στον 3843... Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΓΙΑ Ν' ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ, ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ..."ΕΝΕΡΓΗΣΕΙ"

 

Είναι δυνατόν να μην έχει αναφερθεί αυτό κάπου αλλού;;;;;;

 

Τώρα που θυμήθηκα κι αυτό http://www.michanikos.gr/files/file/946-%CE%9D4178-%CE%A5%CF%80%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CE%B7-%CE%B4%CE%AE%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BF/, μήπως δεν το γνωρίζετε;;; 

Link to comment
Share on other sites

Πάλι κάπου το έγραφε, δεν θυμάμαι τώρα που, από τον 4014.....

"Βοήθεια" στην πολεοδομία, ούτως ώστε να μην "της δώσει δικαίωμα" για να ενεργήσει μελλοντικώς...

Τόσο στις περιπτώσεις που δεν έχει περαιωθεί ο φάκελλος 3843, οπότε αναμένεται μετά την "αυτοκαταγγελία", αυτοψία και πρόστιμο κ.λπ. (κάποιες έχουν αρχίσει και ....ψάχνονται), όσο και στους περαιωμένους φακέλλους για να εξαιρεθούν της κλήρωσης για έλεγχο (τρομάρα τους)....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω δηλώσεις του 3843 τις οποίες ένταξα στον 4178. Έχω σκαναρει τα αποδεικτικα των παλαιών πληρωμών, την δήλωση του 3843 και την υδ του ιδιοκτήτη για τα καταβληθεντα πρόστιμα. Τα μεν παραστατικα τα ανεβάζω στο αντίστοιχο πεδίο, τη δήλωση του 3843 λογικα στα έγγραφα ρύθμισης με παλαιότερους νόμους αν και δε μου ζητάει κάτι εκεί. Την υπεύθυνη δήλωση που την ανεβάζω?

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με τη δήλωση.

Εγώ φτιάχνω ένα ενιαίο pdf 5-10 σελίδων που τα έχει όλα μαζί....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΙΑΣΟΝΑ στην υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για το συμψηφισμό που έχεις ανεβάσει γράφεις το υπ αριθμόν 72222/17-2-2011 παραβολο Ν.3843/2011.

Μια μικρή λεπτομέρεια προς διόρθωση: η ημερομηνία του Ν. 3843 που γράφεις είναι λάθος αφού είναι του 2010 και όχι του 2011.

 

Αρα προτείνεις στις υπέυθυνες δηλώσεις των ιδιοκτητών να βάζουμε τον ΑΑ και ημερομηνία του παραβόλου. Για το προστίμο αντίστοιχα γράφουμε τον κωδικό και ημερομηνία πληρωμής της απόδειξης? Σωστά ή μήπως να γράφουμε και τον ΑΑ της δήλωσης του Ν.3843?

 

Σε οικοδομή που έχουμε ιδιοκτήτες ζευγάρι 50% πληρη κυριοτητα εκαστος σε κάποια διαμερίσματα και σε κάποια άλλα την κόρη 100% πληρη κυριοτητα.

 

Οι δηλώσεις του ν.3843 για τα διαμερίσματα γίναν αντοίστιχα στα ονόματα των ιδιοκτητών καθώς και οι πληρωμές παραβόλων αντίστοιχα.Όμως οι αποδειξης πληρωμής των προστίμων Ν.3843 των διαμερισμάτων είναι όλες στα ονόματα των γονιών.

 

Τι μου προτείνεις? Να τα πάω με ιδιοκτησίες διαμερισμάτων όπως και δηλώθηκαν στο Ν.3843, ανεξαρτήτως τι όνομα γράφουν οι αποδείξεις ή να δηλώσουν όλα τα πρόστιμα οι γονεις και η κόρη μόνο τα παράβολα που είναι στο όνομα της?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.