Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μου έχει τύχει κι εμένα. Ο δικός μου πελάτης είχε ήδη πληρώσει 4 δόσεις των 210€ και μετά τις τροποποιήσεις που έκανα στη δήλωσή του οι δόσεις μειώθηκαν στα 180€ έκαστη με τις 6 πρώτες να έχουν ημερομηνία λήξης πάλι 10-2-2014. Δεν το έψαξα περισσότερο γιατί ο συγκεκριμένος δεν είχε πρόβλημα να τις πληρώσει άμεσα, αλλά σίγουρα είναι λάθος του συστήματος. Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να διορθωθεί. Έπρεπε κι εμείς τις αλλαγές που επηρεάζουν το πρόστιμο να τις είχαμε κάνει από την αρχή, δηλαδή κατευθείαν μετά την πληρωμή του παραβόλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 680
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να καταλάβω, δηλαδή, όποτε περνάμε αλλαγή το σύστημα βγάζει 6 νέες δόσεις για τις 10-2-2014; Αν κάνουμε αλλαγή μετά τις 10-2-2014, τι θα κάνει; Θα τις βγάλει και εκπρόθεσμες ή θα αλλάξει σύστημα και θα πάει στις 84 δόσεις; Καλά χαζέψανε στο ΤΕΕ κι άλλο; Το παλιό τους σύστημα καλά το είχαν φτιάξει, να ενημερώνει τις εναπομείνουσες δόσεις. Τι τους έπιασε και το χαλάσανε;

Ας προσθέτανε λειτουργία κάθε συγκεκριμένη ημερομηνία να ελέγχει τι έχει πληρωθεί.

 

Ρωτώντας δύο φίλους μου σε διαφορετικά καταστήματα στην Εθνική δεν έχουν οδηγία να κόβουν εκπρόθεσμες εντολές πληρωμής. Είτε το παίρνει το σύστημα, είτε αν έχει ακυρωθεί κανένας κωδικός (πχ να έχουν αλλάξει οι δόσεις λόγω τετραγωνικών ή να έχουμε μεταφέρει τη δήλωση στο 4178), τότε πετάει άκυρος κωδικός.

 

Και από την στιγμή που το σύστημα του ΤΕΕ δεν μπορεί να εκδόσει σωστά τις προθεσμίες νομίζω καλά κάνουν και δεν τις ελέγχουν και αυτοί.

Edited by Ιοάννης Γκούμας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αντιμετωπίσει και εγώ αυτό το θέμα με τις 6 δόσεις.Βγάζει εκ νέου άλλες 6 δόσεις με προθεσμία καταβολής πάλι τις 10.02,14. Του δίνει συνολο 108 δόσεις, τις πρώτες 6 τις οποίες τις οποίες εμφανίζει ως εξοφλημένες και ακόμα 102 δόσεις με τις πρωτες 6 να έχουν προθεσμία πληρωμής πάλι τις 10.02.14

 

Σε άλλη περίπτωση πελάτης μου πλήρωσε στς 24.02,14 μια δόση (θεωρητικα εκπρόθεσμη), δηλαδή μετα τις 10.02.14 χωρίς όμως καποιο προβλημα από την τραπεζα με τον κωδικό πληρωμής και έχει ενημερωθεί κανονικά το συστημα, την βγαζει εξοφλημένη χωρίς κάποια άλλη σημείωση

 

Ερώτηση: Όταν το προστιμο βγαινει πχ 700ευρώ και μετα την πληρωμή του παραβόλου το ποσό που απομένει είναι μικρότερο από τα 400ευρώ, χάνεται το δικαίωμα της έκπτωσης του 20% στην εφαπαξ καταβολή. οπως ανέφερε ο Ν.4014 η στον Ν.4178 δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός?

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Αρχική υποβολή στον Ν.4178, πρίν την 6η-2-2014. Πληρωμή παραβόλου κλπ πριν την 10η-2-2014.

Πληρωμή των 6 συγκεντρωμένω δόσεων έως την 6η-2-2014.

Γίνεται υπολογισμός των προηγούμενων καταβολών με βάση τον Ν.3843, εντάσσονται στο σύστημα για να μειθεί αντίστοιχα το αρχικό πρόστιμο, λόγω των καταβληθέντων με τον Ν.3843.

Οπότε, γίνεται επανυπολογισμός των δόσεων (στην περίπτωσή μου απο 161 ευρώ σε 130 ευρώ) και ΘΑΥΜΑ :

με υποχρεώνει να πληρώσω ΞΑΝΑ 6 ΝΕΕΣ συγκεντρωμένες δόσεις, για την ΙΔΙΑ περίοδο έως 6-2-2014 !!!

Ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης πρέπει να πληρώσει, συνολικά 12 δόσεις, δηλ. τις 6 που πλήρωσε, τις 6 ΝΕΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ, πέραν των παραβόλων κλπ.

Αυτό το θεωρώ ΛΑΘΟΣ του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.

Εστειλα στο ΤΕΕ email αλλά...χωρίς απάντηση ως σήμερα... Κι ούτε ελπίζω, αφού μέχρι σήμερα ΔΕΝ έχω πάρει καποια απάντηση. Και γι' αυτό θέτω το ερώτημα εδω, δημόσια.

Παρακαλώ για την εμπειρεία σας για το θέμα αυτό και προκαταβολικά ευχαριστώ σας.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

τελικά τι σου απάντησαν από το τεε?

διόρθωσαν την ημερομηνία πληρωμής των δόσεων?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Όταν το προστιμο βγαινει πχ 700ευρώ και μετα την πληρωμή του παραβόλου το ποσό που απομένει είναι μικρότερο από τα 400ευρώ, χάνεται το δικαίωμα της έκπτωσης του 20% στην εφαπαξ καταβολή. οπως ανέφερε ο Ν.4014 η στον Ν.4178 δεν ισχύει αυτός ο περιορισμός?

Από ό,τι έχω διαβάσει σε παλαιότερες αναρτήσεις συναδέλφων στο φόρουμ δεν πρέπει να ισχύει πλέον κάτι τέτοιο και το σύστημα σου υπολογίζει κανονικά την έκπτωση.

Άλλη ερώτηση: Έχει προχωρήσει κανείς πρόσφατα δήλωση δευτέρου εξαμήνου σε υπαγωγή με επιλογή δόσεων? Βγάζει 84 δόσεις ή ακόμα 102???

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 δίδεται κανονικά η έκπτωση σε όλο το ποσό (και σε <400 ευρώ).

Ναι, βγάζει έως 84...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική υποβολή στον Ν.4178, πρίν την 6η-2-2014. Πληρωμή παραβόλου κλπ πριν την 10η-2-2014.

Πληρωμή των 6 συγκεντρωμένω δόσεων έως την 6η-2-2014.

Γίνεται υπολογισμός των προηγούμενων καταβολών με βάση τον Ν.3843, εντάσσονται στο σύστημα για να μειθεί αντίστοιχα το αρχικό πρόστιμο, λόγω των καταβληθέντων με τον Ν.3843.

Οπότε, γίνεται επανυπολογισμός των δόσεων (στην περίπτωσή μου απο 161 ευρώ σε 130 ευρώ) και ΘΑΥΜΑ :

με υποχρεώνει να πληρώσω ΞΑΝΑ 6 ΝΕΕΣ συγκεντρωμένες δόσεις, για την ΙΔΙΑ περίοδο έως 6-2-2014 !!!

Ουσιαστικά ο ιδιοκτήτης πρέπει να πληρώσει, συνολικά 12 δόσεις, δηλ. τις 6 που πλήρωσε, τις 6 ΝΕΕΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ, πέραν των παραβόλων κλπ.

Αυτό το θεωρώ ΛΑΘΟΣ του ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ.

Εστειλα στο ΤΕΕ email αλλά...χωρίς απάντηση ως σήμερα... Κι ούτε ελπίζω, αφού μέχρι σήμερα ΔΕΝ έχω πάρει καποια απάντηση. Και γι' αυτό θέτω το ερώτημα εδω, δημόσια.

Παρακαλώ για την εμπειρεία σας για το θέμα αυτό και προκαταβολικά ευχαριστώ σας.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Συνάδελφοι καλημέρα

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με αυτό που παραθέτω παραπάνω. Το βρίσκω τελείως λάθος. Ουσιαστικά, επειδή η υπαγωγή έγινε στο πρώτο εξάμηνο, υπολογίζουν ξανά όλες τις δόσεις.Είναι σοβαροί; Έλεος...Τους έστειλα μήνυμα. Όταν και αν απαντήσουν, θα σας ενημερώσω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα οι 84 maximum δόσεις ισχύουν και για τις μεταφερόμενες από 4014 δηλώσεις (σε προσωρινή υπαγωγή με δόσεις όχι ληξιπρόθεσμες) στο δεύτερο εξάμηνο? Λογικά θα πρέπει να ισχύουν, απλά για επιβεβαίωση αν σου έχει τύχει.

Link to comment
Share on other sites

τελικά τι σου απάντησαν από το τεε?

διόρθωσαν την ημερομηνία πληρωμής των δόσεων?

Φυσικά και ΔΕΝ μου έχουν απαντήσει ακόμα!!!!!

Και δεν πολυελπίζω....

Τα πράγματα κινούνται...στην τύχη τους....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.