Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

 

Εγώ θεωρώ πως πρώτα πρέπει η διαμερισμάτωση να περάσει από τον ν4178 και μετά να προχωρήσει σε άδεια νομιμοποίησης διότι στο έντυπο ένταξης στον ν4014 δεν υπάρχει η αυθαιρεσία της διαμερισμάτωσης.

Οι πολεοδομίες άραγε θα έχουν απάντηση;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι πολεοδομίες άραγε θα έχουν απάντηση;

 

Κατά 99% θα σου πουν

1. Δώσε μας τα σχέδια της τελευταίας άδειας...

2. Φέρε μας την υφιστάμενη αποτυπωθέν σημερινή κατάσταση.... "Εσύ εκεί θα δείξεις την διαμερισμάτωση"

3. Δώσε μας και τις τακτοποιήσεις για τα παράβολα και τις Τ.Ε. μαζί με τις Υπεύθυνες Δηλώσεις. 

 

Εσύ εκεί τι θα δείξεις; ή στο σώμα της Τ.Ε. και της Υ.Δ. τι θα αναφέρεις; Δεν μπορείς να κάνεις γαργάρα την διαμερισμάτωση....

 

Συνεπώς ο Faethon11 έχει ένα point εκεί......

Edited by LEO
Link to comment
Share on other sites

Τι έχεις πολεοδομικά στην περίπτωσή σου.

Αυθαίρετο κλείσιμο ΗΧ. Δηλαδή μπορείς να κάνεις την τακτοποίηση αυτού στο ενιαίο διαμέρισμα.

 

Νομικά τώρα τι έχεις

Δύο συμβόλαιο που κακώς έγιναν.

 

Επίσης μία απορία. Με τον ν3843 πως δηλώθηκε; Σαν ΗΧ στο σύνολο ή στο μικρό; Μάλλον στο σύνολο...

Άρα έχεις σαν ντεφάκτο πως όταν δηλώθηκε ο ν3843 ήταν ενιαίο....

Το σχέδιο του ν3843 θα πρέπει να εμφανιστεί στον ν4178; Θεωρώ πως ναι. Αυτό όμως δημιουργεί προβλήματα...

 

Δεν ξέρω αν η καλύτερη λύση είναι ακύρωση της γονικής παροχής (δεν ξέρω αν και πως γίνεται) και γονική παροχή σήμερα του όλου....

Δεν ξέρω ξαναλάεω....

 

Αλήθεια ο συμβολαιογράφος τι άποψη έχει περί του θέματος;

Έχει νόμιμη οδό;

Συμφωνούμε όσον αφορά το πολεοδομικό και νομικό κομμάτι , ειδικά στην διαπίστωση ότι κακώς έγιναν 2 συμβόλαια . Η δήλωση στον 3843 έγινε προφανώς στον ενιαίο χώρο (118+48) αφού πολεοδομικά είναι (1) διαμέρισμα και έτσι κι αλλιώς με την / τίς δηλώσεις θα εμφανίσω την κάτοψη αδείας του 90 που φαίνεται το ενιαίο . Απλώς σκεφτόμουν ότι στην τεχνική έκθεση του συστήματος θα ανέφερα την συμβολαιογραφική κατάσταση του διαμερίσματος για να δικαιολογήσω την κατάσταση και γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο θεωρώ ότι είναι πρέπον να δηλώσω και διαμερισμάτωση ορόφου. Σε τελική ανάλυση ο ιδιοκτήτης πληρώνοντας και 500€ παραπάνω δείχνει στο κράτος ότι σκοπός του δεν είναι να γλυτώσει χρήματα αλλά να δοθεί μια λύση .

 

Ακύρωση γονικής παροχής του τμήματος των 48 τ.μ. σημαίνει δικαιοπραξια (συμβόλαιο) που απαιτεί βεβαίωση για τα 48 τ.μ. που όμως εκτός απο τον Η/Υ χώρο που θα πρέπει να δηλωθεί , όσον αφορά την πολεοδομία και τον ν. 4178 σημαίνει αυτόματα και διαμερισμάτωση οροφου ...

Πραγματικά συνάδελφε , δεν γνωρίζω τελικά αν βάσει αυτών που αναφέρονται στον ν. 4178 , μπορώ εγώ ή άλλος Μηχανικός να προβέι σε δήλωση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα ... Έχω μιλήσει και με άλλους συναδελφους Μηχανικούς και κανείς δεν μπόρεσε να μου δώσει μια σαφή απάντηση καθώς το θέμα είναι συμβολαιογραφικό , όχι πολεοδομικό ...

 

Υ.Γ. : Ζητώ συγνώμη αν υπεραναλύω ένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε ν' ακολουθηθεί η παρακάτω διαδικασία:

 

- Να χτιστεί ο ενδιάμεσος τοίχος και να φαίνονται τα δύο ξεχωριστά διαμερίσματα... (ως εκ θαύματος, να ξυπνήσουν ένα πρωί και να το δουν).

- Να πας στη συνέχεια να κάνεις ....αυτοψία.

- Να δηλωθεί στον 4178 το μικρό διαμέρισμα με αυθαιρεσία τη διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου κ.λπ.

- Να πληρωθεί το πρόστιμο και να εκδοθεί γι' αυτό η βεβαίωση 4178.

- Ταυτοχρόνως να εκδοθεί και βεβαίωση 4178 για το μεγάλο διαμέρισμα.

 

Προϋπόθεση: Από τότε και στο εξής θα υπάρχουν δύο διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω θεωρητικά.

Αρχικά ήταν ένα διαμέρισμα.

Κάποια στιγμή (προ 28.7.11) έγιναν δύο οπότε και μετά έγινε η γονική παροχή.

Κάποια άλλη μεταγενέστερη στιγμή (προ 28.7.11) ξαναέγινε ένα.

Αυτό είναι δύο αυθαίρετες πράξεις.

Μπορούν να ενταχθούν αυτές οι πράξεις στον ν4178;

 

 

υ.γ. Αλήθεια πως έγινε συμβόλαιο το 1990 σε αυθαίρετο; Τι νομιμοποιητικά στοιχεία παρουσιάστηκαν στον συμβολαιογράφο; Έγινε σύσταση; Σε αυθαίρετο μετά το 1983;

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε ν' ακολουθηθεί η παρακάτω διαδικασία:

 

- Να χτιστεί ο ενδιάμεσος τοίχος και να φαίνονται τα δύο ξεχωριστά διαμερίσματα... (ως εκ θαύματος, να ξυπνήσουν ένα πρωί και να το δουν).

- Να πας στη συνέχεια να κάνεις ....αυτοψία.

- Να δηλωθεί στον 4178 το μικρό διαμέρισμα με αυθαιρεσία τη διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου κ.λπ.

- Να πληρωθεί το πρόστιμο και να εκδοθεί γι' αυτό η βεβαίωση 4178.

- Ταυτοχρόνως να εκδοθεί και βεβαίωση 4178 για το μεγάλο διαμέρισμα.

 

Προϋπόθεση: Από τότε και στο εξής θα υπάρχουν δύο διαμερίσματα.

Ενδιαφέρουσα σκέψη , μή εφικτή όμως ρεαλιστικά ...

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω θεωρητικά.

Αρχικά ήταν ένα διαμέρισμα.

Κάποια στιγμή (προ 28.7.11) έγιναν δύο οπότε και μετά έγινε η γονική παροχή.

Κάποια άλλη μεταγενέστερη στιγμή (προ 28.7.11) ξαναέγινε ένα.

Αυτό είναι δύο αυθαίρετες πράξεις.

Μπορούν να ενταχθούν αυτές οι πράξεις στον ν4178;

 

 

υ.γ. Αλήθεια πως έγινε συμβόλαιο το 1990 σε αυθαίρετο; Τι νομιμοποιητικά στοιχεία παρουσιάστηκαν στον συμβολαιογράφο; Έγινε σύσταση; Σε αυθαίρετο μετά το 1983;

 

 

Ποτέ δεν έγιναν , κατασκευαστικά και πολεοδομικά μιλώντας , δύο (2) τα διαμερίσματα .

Υπήρχε ένα νομίμως υφιστάμενο διαμέρισμα πρίν την οικ. άδεια του '90 , το οποίο κατόπιν αδείας το '90 επεκτάθηκε κατα 48 τ.μ. νόμιμα και πραγματικά (άρα το συμβόλαιο το 1990 δεν έγινε σε αυθαίρετο) .

Το 1996 , ωστόσω ,  με συμβολαιογραφική πράξη και ένα πίνακα σύστασης υπογεγραμμένο απο έναν Μηχανικό έγινε γονική παροχή μόνο των 48 τ.μ. στην κόρη !!!

Ο πελάτης έχει την συμβολαιογραφική πράξη που αναφέρονται τα χιλιοστά όλων των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας που εμφαίνονται στην σύσταση του Μηχανικού (και την μεταγραφή στο υποθηκοφυλάκειο) , αλλά δέν έχει τον πίνακα σύστασης .

 

Μετά απο 3 ημέρες πολύ διαβάσματος και μιλώντας με Μηχανικούς και συμβολαιογράφους , έχω μια σκέψη που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας :

 

Τα πραγματικά δεδομένα είναι τα εξής :

 

1) Βάσει αδείας υπάρχει ένα (1) διαμέρισμα (εγκεκριμένη κάτοψη) επιφάνειας (118+48)=166 τ.μ. .

2) Ένας Η/Υ χώρος 12 τ.μ. (εγκεκριμένο διάγραμμα κάλυψης αδείας του '90) κλείστηκε το 1990  .

3) Ο Η/Υ χώρος τακτοποιήθηκε με τον ν. 3843/2010 .

4) Το όλο διαμέρισμα απο το 1992 και μετά που ολοκληρώθηκαν οι εργασίες προσθήκης βάσει της Ο.Α. είναι ενιαίο και έχει επιφάνεια (118+48+12) τ.μ.

5) Το 1996 μεταβιβάστηκαν τα 48 τ.μ. και μόνο στην κόρη .

 

Σήμερα , η μόνη πολεοδομική αυθαιρεσία είναι ο τακτοποιημένος Η/Υ , δεν υπάρχει θέμα διαμερισματωσης , νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι σ' αυτό .

Άρα η μια βεβαίωση θα είναι για το ενιαίο διαμέρισμα των 166 τ.μ. σύν τα 12 τ.μ. των Η/Υ (συμψηφισμός κλπ.) .

Εφόσον λοιπόν ο συμβολαιογράφος θέλει και μία βεβαίωση για τα 118 τ.μ. για να το μεταβιβάσει η ιδιοκτήτρια στην κόρη της , θα ήταν λογικό εκ μέρους μου

να κάνω μια δήλωση γι'αυτά τα 118 τ.μ. χωρίς να δηλώσω αυθαιρεσίες , και να κάνω μια τεχνική έκθεση , στην οποία θα εξηγώ το ιστορικό και την αναγκαιότητα (συμβολαιογραφικά) της βεβαίωσης ???

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ ...

Edited by simonan74
Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά η συμβολαιογραφος θα σου ζητησει "επισημες κατοψεις της πολεοδομιας", με βαση τις διαταξεις του 4178..

.για "οσες πραξεις γινονται απο δω και περα..."

 

και εσυ εχεις μεν κατοψη στην ΟΑ αλλά  για 166 τμ...

επομενως τι κατοψη θα επισυναψει...???..

 

Σωστα, εγινε μεν μια γονικη παροχη για 48 τμ...επρεπε τότε  να γινει τροποποιηση-ενημερωση της αδειας.

 

Σημερα εχεις δυο διαμερισματα  με "επισημη" κατοψη για ενα..

 

αρα εχεις μια απλη διαμερισματωση....πλεον της βεβαιωσης για την  3η  σφραγιδα του 3943  ...

 

και στην κορη να δωσει αυτο το αυτοτελες διαμερισμα...σαν αυτοτελες θα το δωσει..

ετσι ειναι στο υποθ/κειο - κτηματολογιο....

αν αυτη θελει να το συνενωσει...θα πραξει τα απαραιτητα πολεοδομικά και συμβολαιογραφικά.

 

 

ετσι το βλεπω εγω

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα προηγούμενα περί  διαμερισμάτωσης όπου το ένα διαμέρισμα έγιναν δύο ή το ένα κατάστημα έγιναν 2.

Πρόβλημα με τη ΔΕΗ δεν αντιμετώπισε κανένας;

Προφανώς στις περιπτώσεις αυτές υπάρχει μία παροχή ΔΕΗ η οποία τροφοδοτεί και τους δύο χώρους.

Τι κάνουμε όταν θέλουμε να βάλουμε ξεχωριστή παροχή στον δεύτερο χώρο;

Είχα παρόμοια περίπτωση και η ΔΕΗ δεν ρευματοδοτούσε το δεύτερο διαμέρισμα διότι στη δήλωση δεν αναφέρονταν τετρ. μέτρα.

Υπάρχει λύση;

Αντιμετώπισε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.