Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Σε περίπτωση διαμερισμάτωσης σε έναν όροφο οικοδομής,όπου έχουν γίνει 3 ιδιοκτησίες αντί για 2 και αποτελεί και τη μοναδική παράβαση,

βάζω και τους 3 ιδιοκτήτες σε περίπτωση που συμφωνούν? Αν ναι με τι ποσοστά? Ανά χιλιοστά επί του οικοπέδου?

 

Σε περίπτωση που συμφωνούν οι 2 από τους 3? Βάζω 50-50 ή βρίσκω αναλογία πάλι?

 

Σε περίπτωση που συμφωνεί μόνο ο ένας χρειάζομαι συναίνεση από τους υπολοίπους. Η σύσταση έχει γίνει με σχέδιο της υφιστάμενης κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατα τη γνωμη σας μπορει μια διαμερισματωση και αλλες παραβασεις με αναλυτικο να πανε συνολο ως μια λοιπη πολεοδομικη παραβαση εφοσον ο προυπολογισμος αθροιζει κατω των 15.000 ευρω?

Νομίζω το περιγράφει αυτό που λες και στο σύστημα... Σου βγάζει μηνυμα δηλαδή που λέει ότι σε περίπτωση κι άλλων αυθαιρεσιών η διαμερισμάτωση δηλώνεται σαν λοιπή παράβαση.

Το έχω δει σίγουρα, δεν θυμάμαι όμως πότε μου το είχε βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν μπορουν ολες οι λοιπες παραβασεις να μπουνε σε ενα φυλλο καταγραφης.αυτη ειναι η βασικη ερωτηση

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν μπορουν ολες οι λοιπες παραβασεις να μπουνε σε ενα φυλλο καταγραφης.αυτη ειναι η βασικη ερωτηση

Προφανώς και γίνεται κατά τη γνώμη μου... Το θέμα είναι για την διαμερισμάτωση υπολογίζουμε αναλυτικό προυπολογισμό? Π.χ. Επιπλέον τοιχοποιιες που προφανώς δημιουργήθηκαν,

λουτρα κλπ.

 

Ακόμη η ρύθμιση ισχύει για πάντα ή για 30 χρόνια. Αν ισχύει εφαπαξ όπως γράφει ο νόμος, δεν θα έπρεπε να ενημερώνεται και ο φακελος της πολεοδομίας?

 

Για το #752 κανείς άποψη?

Link to comment
Share on other sites

pantsel. Οχι, οχι, οχι

 

vk2626. Μπορείς να τους βάλεις με τα χιλιοστά που καταλαμβάνει η κάθε ιδιοκτησία, για το 1β και 1γ δεν θυμάμαι να απαντήσω,,

Link to comment
Share on other sites

Arche,

 Ευχαριστω..Δεν εχω συνιδιοκτητες...Τιποτα..Ολο το κτιριο ειναι ενος και νοικιαζει τον ενα οροφο..Λεω λοιπον να κλικαρω στην καρτελα που βαζω την υπερβαση δομησης του υπογειου 1 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ και στην καρτελα που βαζω την υπερβαση δομησης των 2ορόφων να κλικαρω αλλη μια διαμερισματωση..Σωστα??

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

yian

οταν λες καρτέλα, ενοείς οτι για όλα κάνεις μια δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Η διαμερισμάτωση πάει πάντα μόνη της. Δεν υποβάλλουμε προϋπολογισμό γι' αυτή.

Link to comment
Share on other sites

 

[......]

(Σήμερα έστειλα σχετικό ερώτημα στο ΤΕΕ, εάν μου απαντήσουν θα το κοινοποιήσω).

[.......]

 

 

Κανένα νέο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω αναλάβει μία τακτοποίηση ημιυπαιθρίου χώρου σε μία μονοκατοικία και διαπίστωσα οτι στο υπόγειο που στα σχέδια είναι δηλωμένο ως αποθήκη και 2 θέσης στάθμευσης, έχει γίνει επί της ουσίας ένα σαλόνι και ένα δωμάτιο στο χώρο της αποθήκης και της 1ας θέσης στάθμευσης. Η άλλη υπάρχει κανονικά. Υπάγομαι στο άρθρο 23 παρ. 11 και πληρώνω το 500άρικο μόνο για την θέση στάθμευσης που καταργήθηκε σωστά??

Ευχαριστώ! 

υ.γ Και στα συμβόλαια (1 γονική παροχή και ένα παλαιότερο αγοράς είναι δηλωμένα ως αποθήκη και γκαράζ)

Edited by magdam
Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση 11 μιλάει για διαφορετική χωροθέτηση των θ.σ και όχι για κατάργηση.

Για μένα η αυθαιρεσία είναι αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ. Η έμμεση κατάργηση της θέσης δεν εξετάζεται πλέον αφού δηλώνεται η αυθαιρεσία της χρήσης.

ΥΔΚΧ  για το λόγο ότι είχες Β.Χ που δεν είχαν μετρήσει στη δόμηση. Λογικά λαμβάνεις και μειωτικό συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.