Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

εχεις δικιο Δημητρη αλλα δυστυχως ετσι μου ειπαν.το ζητησα και εγω εγγραφως στο τηλεφωνο αυτο αλλα τιποτε..

Edited by kostavros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ένα διαμέρισμα έχει μπει στο κοινόχρηστο με αποτέλεσμα να μετακινηθεί το ασανσερ και το κλιμακοστάσιο σε σχέση με τα σχέδια της αδείας (ακόμα προσπαθώ να βρω του συμβολαίου τα σχέδια), όταν νομιμοποιούμε το διαμέρισμα μας (ως οριζόντια ιδιοκτησία) ασχολούμαστε καθόλου με το κοινόχρηστο. Διότι κι αυτό έχει παρανομίες; ή με την κάτοψη της υπάρχουσας κατάστασης ουσιαστικά ενημερώνουμε για τις όποιες αλλαγές σε ολόκληρο τον όροφο. 

Link to comment
Share on other sites

"τακτοποιείς"  μονον το διαμερισμα...

 

α] μονος σου, αν μεσα στο συμβολαιο   φαινονται αυτες οι καταληψεις...[σπανιο]

 

β] με συναινεση  αν δεν φαινονται

 

[αρθρο 11]

 

τα  κοινοχρηστα τα αφηνεις στην ησυχια τους..

μεχρι την ηλεκτρονικη ταυτοτητα..

 

[εκει να δεις πόσα...  xelp desk  θα χρειασθουν..] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

................[εκει να δεις πόσα...  xelp desk  θα χρειασθουν..] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ειναι αυτη η γνωστη περιπτωση που ειχαμε συζητησει..

 

δλδ ο α'  οροφος εγινε μισός στο κατω και μισός στο πανω,...

 

Αρα, τωρα, μετα την διευκρινηση του "ιδιοκτησιακού"

 

τακτοποιείς τον α'  οροφο να γινει στα "δυο"  με "διαμερισματωση/ ή χτισιμο μεσοτοιχιας" [εγω θεωρω σωστο το β΄]

και μετα πας στον συμβ/φο

 

κανεις τροποποιηση τη συστασης του α΄ορόφου

μεταβιβαζεις το μισο στον συζυγο

και θα εχει μια μαζονεττα

και το αλλο μισο στον β' οροφο και εχεις μια αλλη μαιζονεττα..

 

[τακτοποιεις και τα ανοιγματα για τις εσωτερικες σκαλες...]

 

περιπλοκο...αλλά λυνεται...

Αρχικα λεω να ξεκινησω με τη δηλωση υπαγωγης και  να τους βαλω 50-50 ξεκινωντας απο τον β' οροφο γιατι εκει εχω 1 ΥΔ με Η/Χ που θα δηλωσω και τη μια διαμερισματωση.

Παραλληλα λεω να δηλωσω αλλη μια λοιπη παραβαση(τη διαμερισματωση του ισογειου-α οροφου) και ταυτοχρονα να γινουν οι νεες συστασεις.Συμφωνειτε?(δε μπορω να πιασω γραμμη και στα τιμημενα τα helpdesk)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα λεω να ξεκινησω με τη δηλωση υπαγωγης και  να τους βαλω 50-50 ξεκινωντας απο τον β' οροφο γιατι εκει εχω 1 ΥΔ με Η/Χ που θα δηλωσω και τη μια διαμερισματωση.

Παραλληλα λεω να δηλωσω αλλη μια λοιπη παραβαση(τη διαμερισματωση του ισογειου-α οροφου) και ταυτοχρονα να γινουν οι νεες συστασεις.Συμφωνειτε?(δε μπορω να πιασω γραμμη και στα τιμημενα τα helpdesk)

 

σωστα....

ξεκινας από τον οροφο   και  τακτοποιείς τον ΗΧ και το χτισιμο της  μεσοτοιχιας [την οποια εγω δεν την θεωρω διαμερισματωση]

 

-δεν εχεις διαμερισματωση μεταξυ ισογειου και οροφου-.

 

η διαμερισματωση παντοτε αφορά "οροφο"

 

αυτο που εχεις ειναι μια..."τρύπα" στο ταβανι του ισογειου/δαπεδο οροφου και μια σκαλα...

[δλδλ   δυο φορές...] :smile: :-)

 

ξαναδες τα

 

και μιλα με τον συμβ/φο πώς θα κανουν την συνενωση ισογειου με "μισο οροφο"

και "μισο οροφο με τον αποπανω οροφο"

αφου εχουν  δικαιωμα σε διάφορες λυσεις [μεταβιβαση...συνενωση...κλπ]

 

υγ

και δξ αν ειδες τι γινεται  με  τα κοινοχρηστα...μηπως θελουν και αυτα το "κατιτίς  τους"

 

------------------------------------

(δε μπορω να πιασω γραμμη και στα τιμημενα τα helpdesk)

 

-------------------------------------------

καλυτερα... :smile: :-) :smile: :-) :smile:

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Δημητρη για τη βοηθεια!

Αρα λοιπον τη μεσοτοιχία δε τη θεωρω διαμερισματωση αλλα την βαζω ως παραβαση με αναλυτικο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης ως μοναδική παράβαση η οποία αποδεδειγμένα υφίσταται προ του 1975 μπορεί να δηλωθεί κατηγορία 1 με αναφορά στην Τεχνική έκθεση ή δηλώνεται τικάροντας το κουτάκι της διαφορετικής διαμερισμάτωσης?

 

Sorry διαβάζοντας προηγούμενα post όπου γίνεται εκτενής αναφορά στο θέμα λύθηκε η όποια απορία...

Edited by Chris Fragkos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία σε περίπτωση ισογείου καταστήματος (όπως φαίνεται στην άδεια) το οποίο στην πραγματικότητα έχει χωριστεί σε δύο καταστήματα τα οποία κατέχουν διαφορετικοί ιδιοκτήτες βάση συστάσεως αν ο ένας από τους δύο τακτοποιήσει την διαφορετική διαμερισμάτωση το 500αρικο καλύπτει και τις δύο ιδιοκτησίες? Ή πρέπει να γίνουν δύο διαφορετικές δηλώσεις και από τους δύο ιδιοκτήτες και να πληρώσει ο καθένας από ένα 500αρικο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία σε περίπτωση ισογείου καταστήματος (όπως φαίνεται στην άδεια) το οποίο στην πραγματικότητα έχει χωριστεί σε δύο καταστήματα τα οποία κατέχουν διαφορετικοί ιδιοκτήτες βάση συστάσεως αν ο ένας από τους δύο τακτοποιήσει την διαφορετική διαμερισμάτωση το 500αρικο καλύπτει και τις δύο ιδιοκτησίες? Ή πρέπει να γίνουν δύο διαφορετικές δηλώσεις και από τους δύο ιδιοκτήτες και να πληρώσει ο καθένας από ένα 500αρικο?

 

Κατά την άποψή μου μια δήλωση με ένα 500άρικο καλύπτει και τους δύο (προϋποθέτει φυσικά τη συναίνεση και από τους δύο), αφού τα τελικά σχέδια θα δείχνουν καί τα 2 καταστήματα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.