Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Υς. Ψαχνω να δώ πως μπορώ να ανεβάσω το αρχείο για να έχετε και εικόνα αλλά δυστυχώς δε βρίσκω το πώς

πάτησε κάτω δεξιά το κουμπί  "χρήση πλήρους επεξεργαστή κειμένου". Στη συνέχεια "επιλογή αρχείου" (επιλέγεις το αρχείο από τον υπολογιστή σου) μετά "επισύναψη αρχείου" και τέλος πατάς "απάντηση".

Link to comment
Share on other sites

με αδεια και κατοψεις συμβολαιων ιδιες και εμβαδα ιδια  σε ολα

εχει μονον μετατοπιση τοιχοποιίας

που μαλλον  δεν ειχαν παρει ειδηση τοσα χρονια...

 

αν κανει διαμερισματωση θα χρειαστει να κανει και τροποποιηση της συστασης

 

μηπως να το πηγαινε στο επιτρεπομενο ποσοστο διαφορας [νομιζω 3%...] 2%

και να τελειωνε??

 

μηπως???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Να κανω μια ερωτηση..σε περιπτωση απωλειας φακελου (ενω εχουμε το στελεχος) αν κανουμε ανασυσταση συνοδευεται με δηλωση 4178/13 η οχι? αν προσθετουμε καποια διαμερισματωση δηλαδη σκεφτομαι. Επισης αν δεν προχωρησουμε σε ανασυσταση σε περιπτωση που δεν συμφωνουν ολοι οι ιδιοκτητες απαιτειται διαμερισματωση για καθε οροφο ξεχωριστα για να δωσω βεβαιωση σε καποια διαμερισματα διαφορετικων οροφων?

ξεχασα να συμπληρωσω οτι  σε διαμερισμα του ισογειου εχω κανει δηλωση λογω αλλων παραβασεων,οποτε εκανα κατοψη διαμερισματος για αυτο, αλλα δεν εβαλα διαμερισματωση και μου ζητα τωρα βεβαιωση. με καλυπτει η κατοψη αυτη?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα

δεν ξέρω αν έχει ξανααπαντηθεί το ερώτημα, είναι πολύ πιθανό μάλιστα, γιατί είναι αρκετά απλό, αλλά είναι πολλές οι σελίδες του thread και όσες έλεγξα δε βρήκα κάτι...

έχω σε μια πολυκατοικια που έχει γίνει σύσταση Ο.Ι., 2 υπαγωγές σε έναν όροφο, που απαρτίζουν τα 2 διαμερίσματα του ορόφου. Η Ο.Α. δείχνει ένα ενιαίο διαμέρισμα. Και στα 2 σημερινα διαμερίσματα έχω και άλλη αυθαιρεσία, αλλά η ερώτηση είανι αν θα πρεπει να βάλω και στα 2 διαφορετική διαμερισμάτωση, ή αρκεί στο ένα. Διευκρινίζω ξανά, οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικοί, γι' αυτό και οι 2 υπαγωγές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα

δεν ξέρω αν έχει ξανααπαντηθεί το ερώτημα, είναι πολύ πιθανό μάλιστα, γιατί είναι αρκετά απλό, αλλά είναι πολλές οι σελίδες του thread και όσες έλεγξα δε βρήκα κάτι...

έχω σε μια πολυκατοικια που έχει γίνει σύσταση Ο.Ι., 2 υπαγωγές σε έναν όροφο, που απαρτίζουν τα 2 διαμερίσματα του ορόφου. Η Ο.Α. δείχνει ένα ενιαίο διαμέρισμα. Και στα 2 σημερινα διαμερίσματα έχω και άλλη αυθαιρεσία, αλλά η ερώτηση είανι αν θα πρεπει να βάλω και στα 2 διαφορετική διαμερισμάτωση, ή αρκεί στο ένα. Διευκρινίζω ξανά, οι ιδιοκτήτες είναι διαφορετικοί, γι' αυτό και οι 2 υπαγωγές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα αρκούσε μια υπαγωγή για το διαμέρισμα με την extra αυθαιρεσία ως εξής:

εφ' όσον υπάρχει και άλλη αυθαιρεσία δεν επιλέγουμε διαφορ. διαμερισμάτωση, αλλά 1 λοιπή παράβαση για την διαμερισμάτωση και σε άλλο φύλλο την άλλη αυθαιρεσία. 

Η αλλαγή διαμερισμάτωσης καλύπτει όλο τον όροφο και εφ' όσον ο άλλος ιδιοκτήτης δίνει και την συναίνεσή του, τότε έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί την δήλωση προς όφελός του.

Link to comment
Share on other sites

Σε μαιζονέτες που έχουν διαχωριστεί αυθαίρετα σε δύο ορόφους ή το ανάποδο, βάζετε διαμερισμάτωση ή το κάνετε με αναλυτικό ? Ειδικά σε εμένα είναι ιδιόκτητο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρκούσε μια υπαγωγή για το διαμέρισμα με την extra αυθαιρεσία ως εξής:

εφ' όσον υπάρχει και άλλη αυθαιρεσία δεν επιλέγουμε διαφορ. διαμερισμάτωση, αλλά 1 λοιπή παράβαση για την διαμερισμάτωση και σε άλλο φύλλο την άλλη αυθαιρεσία. 

Η αλλαγή διαμερισμάτωσης καλύπτει όλο τον όροφο και εφ' όσον ο άλλος ιδιοκτήτης δίνει και την συναίνεσή του, τότε έχει δικαίωμα να χρησιμοποιεί την δήλωση προς όφελός του.

ευχαριστώ συνάδελφε!

δυστυχως, τις υπαγωγες τις εχω ηδη κανει και μάλιστα ειναι πληρωμενες. Η μια, μαλιστα, ειναι περαιωμένη κιολας. Έτσι τα ειχα βαλει, πάντως, ως ενα φυλλο αυθαιρεσιας και ενα φυλλο λοιπες παραβασεις. τώρα τι κανω όμως; Να επικοινωνησω με το τεε για την περιπτωση ωστε να αφαιρεσω τη μια παραβαση απο το απεραιωτο; Υπάρχει κάποια απλη διαδικασια για τετοιες περιπτωσεις λαθους που εχουν πληρωθει τα ποσα;

Link to comment
Share on other sites

Σε μαιζονέτες που έχουν διαχωριστεί αυθαίρετα σε δύο ορόφους ή το ανάποδο, βάζετε διαμερισμάτωση ή το κάνετε με αναλυτικό ? Ειδικά σε εμένα είναι ιδιόκτητο κτίριο.

 

νικ,

σωστα

δεν ειναι διαμερισματωση

 

λογικα...αναλυτικος...για την "μη σκαλα" και την "μη τρυπα"

 

και μετα

συσταση ΟΙ, για  να φτιαξουν και το ιδιοκτησιακο τους...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ συνάδελφε!

δυστυχως, τις υπαγωγες τις εχω ηδη κανει και μάλιστα ειναι πληρωμενες. Η μια, μαλιστα, ειναι περαιωμένη κιολας. Έτσι τα ειχα βαλει, πάντως, ως ενα φυλλο αυθαιρεσιας και ενα φυλλο λοιπες παραβασεις. τώρα τι κανω όμως; Να επικοινωνησω με το τεε για την περιπτωση ωστε να αφαιρεσω τη μια παραβαση απο το απεραιωτο; Υπάρχει κάποια απλη διαδικασια για τετοιες περιπτωσεις λαθους που εχουν πληρωθει τα ποσα;

επικοινώνησε με το ΤΕΕ και θέσε το θέμα... απ' όσο γνωρίζω υπάρχει διαδικασία μέσω του πράσινου ταμείου, επιστροφή χρημάτων αχρεωστήτως καταβληθέντων, δηλαδή για χρήματα που κακώς καταβλήθηκαν. Δεν γνωρίζω όμως λεπτομέρειες.

πιθανόν να χρειαστεί να αφαιρέσεις την παράβαση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.