Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α23] Σταυλικές - κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (δικαιολογητικά, πρόστιμα κ.τ.λ.)


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι κΙ Καλη χρονια. Σε δηλωση σταυλικων εγκαταστασεων που τα διαφορα κτισματα κτιστηκαν σε διαφορετικες χρονολογιες κανετε ενα φυλλο καταγραφης με παλιοτητα την τελευταια η κανετε ενα φυλλο καταγραφης για καθε κτισμα χωριστα με τη δικη του παλιοτητα καθε φορα.Επισης τους σταυλους τους δηλωνετε ΚΧ και τις παοθηκες ΒΧ?Και κατι τελευταιο στην περιπτωση που εχω ο κτηνοτροφος εχει γυρω απο τον μεγαλο του σταυλο περιφραξη με τσιμεντολιθους για να προαυλιζει τα ζωα του και μικρη περιφραξη με τσιμεντολιθους εξω απο το δωματιο σταυλιτη για να μην μπαινουν μεσα τα ζωα και τα σκυλια του. Τα περιγραφω κανονικα σαν σταυλικες εγκαταστασεις και αυτα?Π.χ. μπορω να βαλω σταυλος με περιφραξη?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 793
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά θα τα περιέγραφα  όλα  στην τεχνική έκθεση ή στα σχόλια στο πρόγραμμα του νόμου Ν 4178 στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ , όσο και στην τεχνική έκθεση που εισάγω στο πρόγραμμα Τώρα στο πως τα δηλώνεις σαν ΚΧ όλα ή ΚΧ και  ΒΧ τις αποθήκες , πιστεύω όπως και να τα κάνεις λίγη σημασία έχει αφού στην τεχνική έκθεση πρέπει να τα περιγράφεις αναλυτικά  και δεν αλλάζει κάτι στην ουσία του υπολογισμού , αφού το παράβολο είναι ανεξάρτητο και σταθερό και δεν υπάρχει ειδικό πρόστιμο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αρα αν καταλαβινω σωστα τα περνας ολα σε ενα φυλλο καταγραφης ειτε ΚΧ η ΒΧ αφου πραγματι το προστιμο δεν αλλαζει και οτι αλλο εχει η εγκατασταση εκτος απο σταυλους και αποθηκες τα υπολοιπα (υποστεγα,περιφραξεις κλπ) τα αναφερεις κανονικα σην τεχνικη εκθεση σωστα?

 Η απορια μου στο αν βαζεις ΚΧ η ΒΧ εγκειται στο αν θα παιξει ρολο στη φορολογηση ανεξαρτητα απο την νομιμοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρα αν καταλαβινω σωστα τα περνας ολα σε ενα φυλλο καταγραφης ειτε ΚΧ η ΒΧ αφου πραγματι το προστιμο δεν αλλαζει και οτι αλλο εχει η εγκατασταση εκτος απο σταυλους και αποθηκες τα υπολοιπα (υποστεγα,περιφραξεις κλπ) τα αναφερεις κανονικα σην τεχνικη εκθεση σωστα?

 Η απορια μου στο αν βαζεις ΚΧ η ΒΧ εγκειται στο αν θα παιξει ρολο στη φορολογηση ανεξαρτητα απο την νομιμοποιηση.

ναι αυτό κάνω Τα βάζω όλα στους ΚΧ και μετά στην έκθεση αναφέρω αναλυτικά κάθε κτίσμα και την χρήση ,υλικά κατασκευής , επιφάνεια του και γενικά ότι χώρους έχει η λειτουργική μονάδα 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Μια τελευταια διευκρίνηση εκανα ενα φυλλο καταγαραφης περασα συνολικα ολα τα κτισματα και το δωματιο σταυλιτη που ειναι 35 τ.μ. στο ιδιο φυλλο.Φανταζομαι κανεις ανεξαρτητο φυλλο καταγραφης για το δωματιο σταυλιτη μονο στην περιπτωση που ξεπερνα τα 35 τ.μ οπου στο ανεξαρτητο φυλλο καταγραφης δηλωνεις προστιμο για τα επιπλεον τ.μ.ανω των 35?

Link to comment
Share on other sites

Aν οι αυθαιρεσίες έχουν γίνει πριν το 1983 και δεν υπάρχουν μεταγενέστερες, μπορείς να έχεις κατηγορία 2.

Oκ,αφού έχουν γίνει μεταγενέστερες παω κατηγορία 4 ή 5.Επειδή δεν υπάρχει άδεια πάω στη 5.

Η ερώτησή μου είναι εξής...είναι "λάθος" να βάλω κατηγορία 5 με χρονολογία κατασκευής προ του '75?

Θενξ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχεις ποστάρει το αρχικό ερώτημα και δεν θυμάμαι απαντώ σε αυτό που ρωτάς τώρα.

Αν δεν έχει άδεια θα βάλεις κατηγορία 5 με τις αντίστοιχες παλαιότητες για τις κατασκευές που είναι προ 83 οπότε πρακτικά το πρόστιμο μειώνεται ως να ήταν κατ. 2 πλην όμως δεν λαμβάνει την οριστική εξαίρεση από την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Μια τελευταια διευκρίνηση εκανα ενα φυλλο καταγαραφης περασα συνολικα ολα τα κτισματα και το δωματιο σταυλιτη που ειναι 35 τ.μ. στο ιδιο φυλλο.Φανταζομαι κανεις ανεξαρτητο φυλλο καταγραφης για το δωματιο σταυλιτη μονο στην περιπτωση που ξεπερνα τα 35 τ.μ οπου στο ανεξαρτητο φυλλο καταγραφης δηλωνεις προστιμο για τα επιπλεον τ.μ.ανω των 35?

Δεν μου έχει τύχει ακόμα γιατί και να έχει λίγο παραπάνω η κατοικία του (κονάκι) το βάζω σαν αποθήκη το υπόλοιπο  εκτός αν μου τύχει να είναι το κονάκι σαν βίλα Και εγώ λοιπόν αυτό θα έκανα αν εμφανώς είχα να κάνω με κατοικία κτηνοτρόφου που ξεπερνά τα 35 τ.μ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

για την δήλωση των σταυλικών εγκαταστάσεων πέραν των δικαιολογητικών που αναφέρει ο νόμος δηλαδή:

α) Αίτηση

β) Αντίγραφο της Ενιαίας Αίτησης Ενίσχυσης, με τα αντίστοιχα αποσπάσματα χάρτη, όπου θα αποτυπώνονται από τον μηχανικό τα σημεία των σταυλικών εγκαταστάσεων.

γ) Τεχνική έκθεση μηχανικού, όπου δηλώνεται ότι οι επιφάνειες του κτίσματος ή των κτισμάτων προσωρινής διαμονής δεν υπερβαίνουν συνολικά τα 35,00 τ.μ., καθώς και ο τρόπος κατασκευής αυτών και των σταυλικών εγκαταστάσεων

δ) Παράβολο υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου ύψους τριακοσίων (300) ευρώ

 

Χρειάζεται πέραν αυτών και αποδεικτικό παλαιότητας να υποβάλλεις στο σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.