Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

και τοτε αμα αλλαξω (προερχομενος απο 4014) τα τετραγωνικα του Φ.Κ ειναι αποδεκτο?(γιατι να βαλω δευτερο φ.κ?)

βεβαια αλλο η παλαιοτητα,αλλο η κατηγορια,αλλα μικρη η σημασια....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως είχες μετρήσει κάτι λάθος βρε αδελφέ και θέλεις να το διορθώσεις.....

Μήπως κάτι αλλάζει τώρα και πρέπει να πάει αλλού και αλλιώς;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μπερδευτεί με τις κατηγορίες κ δεν βγάζω άκρη λοιπόν:

1 κατηγορία : προ 75

2 κατηγορία : προ 83

3 κατηγορία : μικρές παραβάσεις

4 κατηγορία : με Ο.Α (τακτοποίηση για 30 χρόνια κ αν συμπληρώσουν την ταυτότητα του κτιρίου εξαιρούνται οριστικά της κατεδάφισης.

5 κατηγορία : χωρίς Ο.Α 

 

Σωστά???

Στα παραπάνω να προσθέσω ότι

για τις κατηγορίες 1 & 2 μπορεί να είναι με ή χωρίς Ο.Α.,

 

σωστά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δε ξέρω σε ποιο θέμα ταιριάζει αυτό που θα σας πω, αλλά είμαι τόσο εξοργισμένη που δε μπορώ να το ψάξω και πολύ. Εξοργισμένη γιατί μέρες τώρα ψάχνω να λύσω αυτό το πρόβλημα με το Ε9 για να προχωρήσω σε μία ρύθμιση αυθαίρετης κατασκευής και έρχεται ένας ανεγκέφαλος υπάλληλος του ΥΠΕΚΑ να πει στη πελάτισσα μου, χωρίς να έχει δει ούτε σχέδια, ούτε τίποτα και χωρίς να γνωρίζει τη περίπτωση, ότι η περίπτωση της δε χρειάζεται ρύθμιση διότι το κτίσμα είναι παλιό. Ψυχανεμίστηκε τη κατάσταση και έτσι απλά της είπε ότι κακώς ο μηχανικός της το ψάχνει τόσο πολύ διότι δε χρειάζεται να γίνει καμία ρύθμιση και μπορεί άνετα να πάρει τη βεβαίωση και να πουλήσει το σπίτι που κληρονόμησε. Διότι είδε από τα συμβόλαια ότι το σπίτι είναι προ του 55. Τώρα βέβαια το ότι έγινε στη πορεία και μία προσθηκούλα από τουβλοδομή ο άνθρωπος δε το ήξερε, δε ρώτησε και έτσι χωρίς φόβο και πάθος με εξέθεσε στη πελάτισσα μου (ας μη πω τίποτα και για εκείνη και για κάθε πελάτη που γέρνουν προς τα εκεί που τους βολεύει) και έχασα τη δουλειά. Έχασα τι; Έχασα τα γάλατα και τις πάνες των παιδιών μου για κάποιους μήνες, γιατί ένας ανεγκέφαλος (το λιγότερο που μπορώ να πω), όπως έπινε τον καφέ του, είπε τη γνώμη του. Έχω εξοργιστεί και δε ξέρω που να ξεσπάσω. Με συγχωρείτε για το μήνυμα! 

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και για μένα κάθε περίπτωση που φεύγει σκέφτομαι τα ίδια, καθώς έχω τα ίδια έξοδα με σένα για πάνες και ό,τι άλλο ένα παιδί τόσο μικρό χρειάζεται κτλ κτλ...στην τελική όμως εσύ έκανες το σωστό και σκέψου σε όποιον και να πάει βεβαίωση δε θα πάρει......κι αν είσαι πολύ κακιά ή θες να γίνεις πολύ κακιά και να ασχοληθείς με την περίπτωση μια καταγγελία θα την φέρει στον ίσιο δρόμο την κυρία και τότε αθ καταλάβει τι εννοούσες........πάντως, όπως το φιλοσόφησα αν είναι για τον κάθε μ............ να σκάω και να θυμώνω έτσι σκέφτομαι το μωρό που θα μείνει χωρίς μανα για ανοησίες αλλωνών....όχι οτι λύνεται το πρόβλημα αλλά ..........εμένα αυτό που με σκάει περισσότερο είναι που εμείς μεταξύ μας οι μηχανικοί καατφέραμε να την φέρνουμε ο ένας στον άλλο, και να "τρώμε" πελάτες ρίχνοντας τις τιμές από αξιοπρεπές ποσόν σε "ψίχουλα".......με σκάει που κάθε φορά πρέπει να αναρωτηθώ...και τώρα πόσα να πάρω για την περίπτωση?είναι πολλά?είναι λίγα?που κιμαίνονται οι υπόλοιποι?θα μείνει ο πελάτης?θα φύγει?και μετά?το μωρό?τα χρέη?οι λογαριασμοί???????κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα! Δε ξέρω σε ποιο θέμα ταιριάζει αυτό που θα σας πω, αλλά είμαι τόσο εξοργισμένη που δε μπορώ να το ψάξω και πολύ. Εξοργισμένη γιατί μέρες τώρα ψάχνω να λύσω αυτό το πρόβλημα με το Ε9 για να προχωρήσω σε μία ρύθμιση αυθαίρετης κατασκευής και έρχεται ένας ανεγκέφαλος υπάλληλος του ΥΠΕΚΑ να πει στη πελάτισσα μου, χωρίς να έχει δει ούτε σχέδια, ούτε τίποτα και χωρίς να γνωρίζει τη περίπτωση, ότι η περίπτωση της δε χρειάζεται ρύθμιση διότι το κτίσμα είναι παλιό. Ψυχανεμίστηκε τη κατάσταση και έτσι απλά της είπε ότι κακώς ο μηχανικός της το ψάχνει τόσο πολύ διότι δε χρειάζεται να γίνει καμία ρύθμιση και μπορεί άνετα να πάρει τη βεβαίωση και να πουλήσει το σπίτι που κληρονόμησε. Διότι είδε από τα συμβόλαια ότι το σπίτι είναι προ του 55. Τώρα βέβαια το ότι έγινε στη πορεία και μία προσθηκούλα από τουβλοδομή ο άνθρωπος δε το ήξερε, δε ρώτησε και έτσι χωρίς φόβο και πάθος με εξέθεσε στη πελάτισσα μου (ας μη πω τίποτα και για εκείνη και για κάθε πελάτη που γέρνουν προς τα εκεί που τους βολεύει) και έχασα τη δουλειά. Έχασα τι; Έχασα τα γάλατα και τις πάνες των παιδιών μου για κάποιους μήνες, γιατί ένας ανεγκέφαλος (το λιγότερο που μπορώ να πω), όπως έπινε τον καφέ του, είπε τη γνώμη του. Έχω εξοργιστεί και δε ξέρω που να ξεσπάσω. Με συγχωρείτε για το μήνυμα! 

 

 

Μέσα από όλα όσα μας συμβαίνουν στη ζωή και στην καριέρα μας, ..μεγαλώνουμε, ψηλώνουμε, γινόμαστε καλύτεροι, σοφότεροι, πιό άνθρωποι, πιό δημιουργικοί κ.λπ.

Όση και 'ναι η ανάγκη που έχουμε γι' αυτά τα λίγα χρήματα μιας ή δυό ή πέντε αμοιβών που χάσαμε!!!!

Πόσο κοστίζει ένας "πόντος ύψους ενός ανθρώπου", πόσο κοστίζουν "ένα ή δυό χρόνια εμπειρίας σε έναν επαγγελματία", πόσο κοστίζει η δημιουργικότητα που αποκτάται;;;;;;

Πολύ περισσότερο από την κάθε χαμένη αμοιβή!!!

Κυρία μου μπορεί να μην έχετε λεφτά για πάνες ή γάλατα, αλλά σήμερα ΕΙΣΤΕ ΨΗΛΟΤΕΡΗ, ΕΙΣΤΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ, ΕΙΣΤΕ ΣΟΦΟΤΕΡΗ, ΕΙΣΤΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΕΡΗ, ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ κ.λπ. απ' ότι, είσασταν χτες!!!!!

Κι αυτό έχει σημασία!!!!

Μπράβο σας!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δε ξέρω σε ποιο θέμα ταιριάζει αυτό που θα σας πω, αλλά είμαι τόσο εξοργισμένη που δε μπορώ να το ψάξω και πολύ. Εξοργισμένη γιατί μέρες τώρα ψάχνω να λύσω αυτό το πρόβλημα με το Ε9 για να προχωρήσω σε μία ρύθμιση αυθαίρετης κατασκευής και έρχεται ένας ανεγκέφαλος υπάλληλος του ΥΠΕΚΑ να πει στη πελάτισσα μου, χωρίς να έχει δει ούτε σχέδια, ούτε τίποτα και χωρίς να γνωρίζει τη περίπτωση, ότι η περίπτωση της δε χρειάζεται ρύθμιση διότι το κτίσμα είναι παλιό. Ψυχανεμίστηκε τη κατάσταση και έτσι απλά της είπε ότι κακώς ο μηχανικός της το ψάχνει τόσο πολύ διότι δε χρειάζεται να γίνει καμία ρύθμιση και μπορεί άνετα να πάρει τη βεβαίωση και να πουλήσει το σπίτι που κληρονόμησε. Διότι είδε από τα συμβόλαια ότι το σπίτι είναι προ του 55. Τώρα βέβαια το ότι έγινε στη πορεία και μία προσθηκούλα από τουβλοδομή ο άνθρωπος δε το ήξερε, δε ρώτησε και έτσι χωρίς φόβο και πάθος με εξέθεσε στη πελάτισσα μου (ας μη πω τίποτα και για εκείνη και για κάθε πελάτη που γέρνουν προς τα εκεί που τους βολεύει) και έχασα τη δουλειά. Έχασα τι; Έχασα τα γάλατα και τις πάνες των παιδιών μου για κάποιους μήνες, γιατί ένας ανεγκέφαλος (το λιγότερο που μπορώ να πω), όπως έπινε τον καφέ του, είπε τη γνώμη του. Έχω εξοργιστεί και δε ξέρω που να ξεσπάσω. Με συγχωρείτε για το μήνυμα! 

 

Mη μασας και συγχαρητήρια για τη στάση σου. Εσυ έκανες αυτό που έπρεπε...απο εκεί κ πέρα ο πελάτης σου θα την πατήσει οταν έρθει η ώρα εκτός κ αν βρεί κανα λαμόγιο συνάδελφο.

 

Κρίμα που δεν ρώτησες το όνομα του υπαλλήλου να του κάνεις ενα "φιλικό" τηλέφωνο.... Welcome to the jungle.....θα βρείς πολλούς αχαρακτήριστους πελάτες πάντως....ακόμα κ μορφωμένους...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε μια ακόμα ερώτηση:

 

Π.χ. 4όροφο κτίριο ενός ιδιοκτήτη που υπάρχει αυθαίρετη προσθήκη κατ`επέκταση τμηματος 20 τ.μ. που συνεχίζει καθ`όλο το ύψος της οικοδομής (ΥΔ = 80τ.μ.).Τότε:

 

α) Υπέρβαση Κάλυψης παίρνει μόνο το τμήμα του ισογείου με την ερμηνεία οτι η υποκείμενη επιφάνεια ήδη καλυμένη ή

 

β) Βάζεις και στα 4 Φ.Κ. υπέρβαση κάλυψης ?

 

Στην εξαγωγή του % ΥΚ βέβαια, δε μπορείς να αθροίσεις 4 φορές την ίδια καλυπτόμενη επφάνεια κ να πεις % ΥΚ = 4 Χ 20 / 400 => >20% ΥΚ ,αλλά το λογικό είναι να πεις 20/400 => <20% ΥΚ.

 

Τείνω να καταλήξω οτι σωστό είναι να μπεί ΥΚ ΚΑΙ στα 4 Φ.Κ,αλλά με ποσοστο <20% με το παρακάτω σκεπτικό:

 

Είχα περίπτωση 4014 όπου σε 4όροφη οικοδομή με 4 χωριστά οροφοδιαμερίσματα έγινε αυτό που αναφέρω στην πρώτη γραμμή,αλλά πελατης μου αυτος του 4ου. Βάσει εγκεκριμενων σχεδλιων Ο.Α. δε μπορούσα να θεωρήσω οτι ΥΚ έχει μόνο ο ιδιοκτήτης του ισογείου,οπότε έβαλα κανονικά ΥΚ κ στον δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο δεν έχει σύσταση και το θεωρούμε ενιαίο, τότε το πρόστιμο θα έχει συντελεστή προσαύξησης λόγω των 80 τ.μ (διαιρείς δια του Σ.Δ που ισχύει) και συντελεστή προσαύξησης λόγω υπέρβασης κάλυψης 20 τ.μ (διαιρείς δια του Σ.Κ σε τετραγωνικά που ισχύει στο ακίνητο). Σε ένα φύλλο καταγραφής. 

Η ανάλυση των τετραγωνικών θα γίνει στην τε και θα εμφαίνεται στα σχέδια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το κτίριο δεν έχει σύσταση και το θεωρούμε ενιαίο, τότε το πρόστιμο θα έχει συντελεστή προσαύξησης λόγω των 80 τ.μ (διαιρείς δια του Σ.Δ που ισχύει) και συντελεστή προσαύξησης λόγω υπέρβασης κάλυψης 20 τ.μ (διαιρείς δια του Σ.Κ σε τετραγωνικά που ισχύει στο ακίνητο). Σε ένα φύλλο καταγραφής. 

Η ανάλυση των τετραγωνικών θα γίνει στην τε και θα εμφαίνεται στα σχέδια. 

 

Στην ουσία το ίδιο λέμε....απλά το σπάω σε 4 Φ.Κ. με % ΥΚ=20/400 ή >20& για τα δηλουμενα 80 τ.μ.

 

Αν ομως ισογειο κ 3ος πχ διαφορετικες κατηγοριες? Αν υπαρχουν συνιδιοκτησιες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.