Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κλειστός φούρνος βαφής αυτοκινήτων , πάνω στον οποίο στηρίζεται στέγαστρο με λαμαρίνες , σε τι κατηγορία δηλώνεται ; 

 

Δεν χρησιμοποιείται, δηλαδή δεν γίνεται χρήση απο κανέναν.Εγκαταστάθηκε παλαιότερα, και λόγω θανάτου του ιδιοκτήτη έχε μείνει ανενεργός. Η αυθαιρεσία βρίσκεται σε χωριό όπου υπάρχει κατοικία με άδεια προ 55.

 

**Στην Κατηγορία 3 ιζ ,βρήκα εδώ http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/d59_89.1130149974734.pdf

Στην σελίδα 4-5 γίνεται αναφορά.

 

Με καλύπτει ;

Edited by kontheod
Link to comment
Share on other sites

αν συζητάμε για ένα κλειστό φούρνο ανενεργό χωρίς άδεια λειτουργίας ίσως να μπορείς να τον εντάξεις ως αποθήκη και να βάλεις και μια λοιπή παράβαση για το στέγαστρο από πάνω. 

Παραθέτω και μια σχετική φώτο φούρνου βαφής αυτοκινήτων

post-3447-0-25245200-1384865675.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίπου 32τ.μ , και έχω άλλες 3 αυθαιρεσίες.

 

Η αποθήκη - γκαράζ 63τ.μ μπορεί να μπει κατηγορία 3 ;

 

Οι άλλες δύο μπορούν να μπουν Κατηγορία 1 καθώς είναι προσθήκη στην κατοικία (που έχει άδεια προ'55)

 

Ρωτάω για να σιγουρευτώ , και να μάθω πως ακριβώς θα γίνει η συμπλήρωση στα ΦΚ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

post-66106-0-74765300-1384871920_thumb.jpg

Edited by kontheod
Link to comment
Share on other sites

αποθήκη μέχρι 15 τ.μ και ύψος μέχρι 2.5 μ. υπάγεται στη κατηγορία 3. Διαφορετικά θα τις υπολογίσεις με τετραγωνικά Κ.Χ (να περιμένεις από ότι λέγεται η επερχόμενη εγκύκλιος μπορεί να υπολογίζει τις αποθήκες με μειωτικό).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ απο εμενα, ειναι η πρωτη φορα που συμμετεχω στη συζητηση κ θα ηθελα κ εγω καποια βοηθεια ως νεα μηχανικος, Εχω περιπτωση ακινητου σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο με αδεια λυομενου του 73. Απο την ερευνα μου κραταω οτι εφοσον το κτισμα κατασκευαστικε με συμβατικη κατασκευη θεωρειται εξ ολοκληρου αυθαιρετο και δεν μπαινει με οικ. αδεια. Μπορει το τμημα του ακινητου που αποδεδειγμενα υπηρχε προ του 75 να θεωρηθει κατηγορια 1? Επισης εχει γινει και μια προσθηκη μεταγενεστερη το 2004 .Αυτη η αυθαιρεσια πηγαινει κατηγορια 5 αναγκαστικα? Τελος δυο προχειρες αποθηκες μικροτερες απο 15τμ εκαστη,Η<2.50 και η περιφραξη απο συρμα μπορουν να μπουν στην κατηγορια 3 ενωποιημενες δηλαδη 500ευρω ? Ευχαριστω εκ των προτέρων ..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες συνάδελφε στο φόρουμ.

 

Κατά τη προσωπική μου άποψη, εφόσον επιλέγουμε (λόγω συμβατικής κατασκευής) να έχουμε επιλογή "χωρίς οικοδομική άδεια" δεν μπορούμε να έχουμε κατηγορία 4. 

Για τη κατασκευή του 2004 η κατηγορία θα είναι η 5.

Για τις 2 αποθήκες επιφάνειας μικρότερης των 15 τ.μ. Προτείνω να περιμένεις την εγκύκλιο. Λέγεται ότι θα περιλαμβάνει οδηγίες για το αν μπορούν να θεωρηθούν 2 αποθήκες επιφάνειας μικρότερης των 15 μ., παραβάσεις κατηγορίας 3, ή μόνο η μια αποθήκη να ενταχθεί στη κατηγορία 3 και η άλλη να υπολογιστεί με επιφάνεια στον υπολογισμό προστίμου. 

Η περίφραξη από συρματόπλεγμα υπολογίζεται με αναλυτικό.

Το τμήμα που αποδεδειγμένα προυφίσταται της 9-6-75 δύναται να υπαχθεί στη κατηγορία 1, βάζοντας τα στοιχεία του σε διαφορετικό φύλλο καταγραφής. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.