Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Οι χώροι με μειωμένο συντελεστη,(με βοηθητικη χρήση,όπως υπόγειες αποθήκες,γκαραζ κλπ,) συνυπολογίζονται στις επιφάνειες για την επιλογή της κατηγορίας,καθώς και τον υπολογισμό των ποσοστών των υπερβάσεων δόμησης στα φύλλα καταγραφής ?

συνυπολογιζονται μονο οι κλειστοι χωροι (ΚΧ   αρα ολοι αφου δεν υπαρχουν βοηθητικοι στο 4178)που προσαυξανουν το ΣΔ(το αν το προσαυξανουν το εξεταζεις με σημερινες διαταξεις)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το παράρτημα (ή η εγκύκλιος, δεν θυμάμαι) λέει όντως ότι προσμετρούνται οι χώροι που προσαυξάνουν το ΣΔ.

Αυτό επίσης ανοίγει μεγάλη συζήτηση!!! Δλδ εάν έχω αυθαίρετο υπόγειο με χρήση βοηθητική, δεν θα μετρήσει για την επιλογή του συντελεστή, επειδή δεν μου προσαυξάνει το ΣΔ σήμερα???

Έτσι όπως το γράφουν, εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι, αλλά....

Link to comment
Share on other sites

Το παράρτημα (ή η εγκύκλιος, δεν θυμάμαι) λέει όντως ότι προσμετρούνται οι χώροι που προσαυξάνουν το ΣΔ.

Αυτό επίσης ανοίγει μεγάλη συζήτηση!!! Δλδ εάν έχω αυθαίρετο υπόγειο με χρήση βοηθητική, δεν θα μετρήσει για την επιλογή του συντελεστή, επειδή δεν μου προσαυξάνει το ΣΔ σήμερα???

Έτσι όπως το γράφουν, εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι, αλλά....

EGK4 ΣΕΛ5.16

εγω δεν καταλαβαινω το ΚΥΡΙΑΣ αφου βοηθητικοι δεν υπαρχουν...απλα πλεονασμος?διοτι πχ μια ισογεια αποθηκη προσαυξανει τον σδ ,ποιοι θα μπορουσαν να ειναι οι χωροι μη κυριας χρησης που προσαυξανουν το σδ?

Link to comment
Share on other sites

Ένα αυθαίρετο υπογειο, ένα πατάρι ή μια σοφίτα που με βαση τον ΝΟΚ μπορεί να μην προσαυξανουν τον ΣΔ σήμερα δεν θα μετρήσει για το ποσοστό υπέρβασης ?

Link to comment
Share on other sites

Το παράρτημα (ή η εγκύκλιος, δεν θυμάμαι) λέει όντως ότι προσμετρούνται οι χώροι που προσαυξάνουν το ΣΔ.

Αυτό επίσης ανοίγει μεγάλη συζήτηση!!! Δλδ εάν έχω αυθαίρετο υπόγειο με χρήση βοηθητική, δεν θα μετρήσει για την επιλογή του συντελεστή, επειδή δεν μου προσαυξάνει το ΣΔ σήμερα???

Έτσι όπως το γράφουν, εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι, αλλά....

Εγώ νομίζω ότι αυτή είναί ή σωστή λογική, η σύγκριση γίνεται με τους σημερινους όρους δόμησης και ΝΟΚ

Αν δεν αυξάνει σημερα τον σδ τότε δεν μπαίνει στην σύγκριση

Link to comment
Share on other sites

Ένα αυθαίρετο υπογειο, ένα πατάρι ή μια σοφίτα που με βαση τον ΝΟΚ μπορεί να μην προσαυξανουν τον ΣΔ σήμερα δεν θα μετρήσει για το ποσοστό υπέρβασης ?

Με την ίδία λογική του προηγουμένου post :

 

Είναί αυθαίρετοι χώροι κατά ΓΟΚ, άρα υπολογίζουμε πρόστιμα για αυτούς , αλλά όσο αφορά τα ποσοστά υπέρβασης συγκρινουμε με τα σημερινά δηλαδή αν κατά ΝΟΚ δεν μετράνε σε σδ δεν μπαίνουν στην σύγκριση

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

συνυπολογιζονται μονο οι κλειστοι χωροι (ΚΧ   αρα ολοι αφου δεν υπαρχουν βοηθητικοι στο 4178)που προσαυξανουν το ΣΔ(το αν το προσαυξανουν το εξεταζεις με σημερινες διαταξεις)

αρα συμφωνουμε οτι αν δεν προσαυξανουν τον ΣΔ κατα ΝΟΚ δεν τους υπολογιζουμε για την κατηγορια ,ουτε για τους συντελεστες υπερβασεων ΥΔ(τα κουτακια)  ,ομως τους βαζουμε σαν ΥΔ οταν ειναι αυθαιρετοι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.