Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

φίλε pavlo33  έχω είδος χρήσης άλλη κατοικία με εμβαδόν 83τ.μ.

το σύστημα θα μου βγάλει παράβολο 500ευρώ αρχικά και εφάπαξ καταβολή 20% στη συνέχεια?

Να πληρώσει δηλαδή ο πελάτης σύνολο 800ευρώ τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.

Η έκπτωση για εφάπαξ καταβολή είναι επί του συνόλου (παράβολο+πρόστιμο). Αρχικά 500 ευρώ και υποβολή για μετάβαση από αρχική υποβολή σε υπαγωγή. και στη συνέχεια εφάπαξ καταβολή για το ποσό των 300 ευρώ που απομένει κατά τη φάση της υπαγωγής

 

υ.γ Θα σου βγάλει και ποσοστό ανταπόδοσης (ανταποδοτικό τέλος 15 ευρώ) για να προχωρήσει η δήλωση. 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η εγκύκλιος 4 (εδάφιο 10, Άρθρο 9 Β.) μας λέει ότι

η Κατηγορία 4 μπορεί να συνδυαστεί με Κατηγορίες 1, 3 (δηλαδή όχι με 5)

η Κατηγορία 5 μπορεί να συνδυαστεί με Κατηγορίες 1, 3 (δηλαδή όχι με 4)

εγώ γιατί όταν κάνω δήλωση με ένα φύλλο καταγραφής αυθαιρετου Κατηγορία 4 και σε άλλο φύλλο καταγραφής αυθαιρέτου 5 μου το δέχεται κανονικά;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το σύστημα είναι για τα σκουπίδια, δυστυχώς. Και που να δεις την βεβαίωση για μεταβίβαση που βγάζει. Δεν λεεί απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πιο πιθανό είναι να αλλάξει αυτό το άρθρο της εγκυκλίου με άλλη εγκύκλιο παρά να ενημερωθεί το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. σε ένα γραφείο που επισκευτηκα, μερικώς αποπερατωμένο με άδεια του 1981, και πλήρης αποπεράτωση με αναθεώρηση του 2002, είδα ότι ενώ στα σχέδια εμφανιζόταν σαν ενιαίος κενός χώρος στην πραγματικότητα κατασκευάστηκαν χωρίσματα από τούβλα, και 2 wc. Αποτελεί παράβαση η δημιουργία των wc αφού άλλαξαν τα υδραλικά?


επίσης, ενώ στη κάτοψη του 2002 ένα μέρος του γραφείου φαίνεται ως ΗΥ χώρος, στο διάγραμμα κάλυψης έχει υπολογιστεί ολοκληρο το γραφείο κανονικά στο συντελεστή δόμησης. Είναι ένα από τα πολλά λάθη που έχει κάνει ο συγκεκριμένος μηχανικός σε αυτό το κτίριο.


Μήπως να κάνω μια απλή ενημέρωση φακέλου για αλλαγές εσωτερικών διαρυθμίσεων? Θα νοικιαστεί για ιατρείο και θα έρθουν για άμεσο έλενχο. Για να δώσω την κάτοψη στο γιατρό και τη βεβαίωση πρέπει να δω αν χρειάζεται να κάνω την τακτοποίηση πρώτα.


αν εκδώσω βαιβαιωση νομιμότας θα είναι λάθος?


Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε αλλαγή από τα εγκεκριμένα σχέδια της ΟΑ αποτελεί παράβαση. Οι συγκεκριμένες όμως παραβάσεις που περιγράφεις δεν χρειάζεται να δηλωθούν με τον 4178 και βεβαίωση μπορείς να δώσεις εφόσον δεν επηρεάζεται δόμηση, κάλυψη και ύψος. Ενημέρωση φακέλου κανονικά πρέπει να κάνεις αλλά αυτό χρεώνεται έξτρα, πάντα σε συνεννόηση με τον πελάτη. Έτσι θα είναι 100% καλυμμένος σε οποιονδήποτε έλεγχο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.