Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Συγγνώμη αν είναι λάθος το θέμα αλλά δεν βρήκα θέμα σχετικό με την ερώτησή μου. Σε περίπτωση αυθαίρετης αποθήκης σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής απαιτείται η συναίνεση απλής πλειοψηφίας της οικοδομής (ν.4178/13) ή της πλειοψηφίας βάσει των ποσοστών της οριζόντιας σύστασης (εγκύκλιος 4)?  Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Των 501 χιλιοστών του συνόλου των συνιδιοκτητών με απόφαση της γενικής συνέλευσης αυτών, εκτός κι αν στον κανονισμό περιγράφεται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή υπογείου > των τριών μέτρων ύψους μπαίνει μειωτικός (λόγο υπογ στάθμης, άλλά προσαυξάνει τον ΣΔ (βάσή ΓΟΚ)

Περίπτωση καταγγελίας που σχετίζεται με αυτό.

Υπόγειες αποθήκες 160 τμ σε πολυκατοικία με υπέρβαση ύψους από 3 μέτρα σε 3.40. Το ύψος της οικοδομής δεν έχει αλλάξει γιατί η διαφορά των 0.40 μέτρων μοιράζεται στους υπόλοιπους ορόφους. Ο υπάλληλος της πολεοδομίας που έκανε την αυτοψία έγραψε ότι οι αποθήκες πλέον βάσει ΓΟΚ μετράνε στη δόμηση κι έβγαλε και τα σχετικά πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Πώς δηλώνεται στον 4178 αυτό? Λογικά μόνο ως υπέρβαση ύψους χώρων με μειωτικό συντελεστή και χωρίς υπέρβαση δόμησης σωστά?

Είναι δυνατόν να πρέπει να μπει υπέρβαση δόμησης χωρίς να έχει γίνει αλλαγή χρήσης από βοηθητικούς σε κύριους χώρους?

Θα μας επηρέαζε κάπου αν το ψηλότερο υπόγειο προκαλούσε υπέρβαση ύψους σε όλη την πολυκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό υποστηρίζω και εγώ.

Ότι προσαυξανε τον ΣΔ την εποχή κατασκευής του κτιριου , δηλαδη ότι είναί εκτός προδιαγραφών ΓΟΚ σήμερα (και ΝΟΚ όσο αφορά την σοφίτα μονο)

Προσμετράτε στον υπολογισμό για την εύρεση του ποσοστού υπέρβασης του ΣΔ

Τώρα στην περίπτωσή σου, μπαίνει μεν μειωτικός, λόγο υπόγειας στάθμης ,άλλά κατ5 και στην ΥΔ θα προσμετρηθούν και χωρίς ΥΥ

Αν η ΥΥ επηρέαζε την ανοδομη τότε + τα προηγούμενά, θα μοίραζα την ΥΥ στους ορόφους

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση καταγγελίας που σχετίζεται με αυτό.

Υπόγειες αποθήκες 160 τμ σε πολυκατοικία με υπέρβαση ύψους από 3 μέτρα σε 3.40. Το ύψος της οικοδομής δεν έχει αλλάξει γιατί η διαφορά των 0.40 μέτρων μοιράζεται στους υπόλοιπους ορόφους. Ο υπάλληλος της πολεοδομίας που έκανε την αυτοψία έγραψε ότι οι αποθήκες πλέον βάσει ΓΟΚ μετράνε στη δόμηση κι έβγαλε και τα σχετικά πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης.

Πώς δηλώνεται στον 4178 αυτό? Λογικά μόνο ως υπέρβαση ύψους χώρων με μειωτικό συντελεστή και χωρίς υπέρβαση δόμησης σωστά?

Είναι δυνατόν να πρέπει να μπει υπέρβαση δόμησης χωρίς να έχει γίνει αλλαγή χρήσης από βοηθητικούς σε κύριους χώρους?

Θα μας επηρέαζε κάπου αν το ψηλότερο υπόγειο προκαλούσε υπέρβαση ύψους σε όλη την πολυκατοικία?

1.μειωτικο σιγουρα διοτι ειναι σε υπογεια σταθμη

2.χωρις ΥΥ  ΕΓΚ 4 ΣΕΛ8 παρ2β  στο τελος

3.αν κατα ΝΟΚ μετρα στο σδ  τοτε το υπολογιζεις για κατ, κ ποσοστα

4.αν δεν μετρα κατα ΝΟΚ τοτε   ποσοστο<50%

5.αν δεν μετρα κατα ΝΟΚ τοτε κατ4    Ε/Α253 κ ΥΥ=0,4<20%Χ3=0,60

 

PONIREAS  καλημερα    

<<Αυτό υποστηρίζω και εγώ. 

Ότι προσαυξανε τον ΣΔ την εποχή κατασκευής του κτιριου , δηλαδη ότι είναί εκτός προδιαγραφών ΓΟΚ σήμερα (και ΝΟΚ όσο αφορά την σοφίτα μονο)>>

 

αν δεν μετρουσε κατα ΓΟΚ κ μετρουσε κατα ΝΟΚ τι θα ελεγες?

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λέτε να μπει κανονικά ως ΥΔ και να πληρωθεί το ίδιο πρόστιμο που θα πληρωνόταν και αν οι χώροι αυτοί είχαν γίνει από βοηθητικοί κύριοι. Είναι όμως αυτά τα δύο ίδιο μέγεθος παρανομίας? Στην εγκύκλιο 4 λέει μεν οτι δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση υπέρβασης ύψους νόμιμου υπογείου αλλά δεν μας λέει πως να χειριστούμε καταστάσεις που η ΥΥ αποτελεί τη μόνη παρανομία.

 

 

Αν η ΥΥ επηρέαζε την ανοδομη τότε + τα προηγούμενά, θα μοίραζα την ΥΥ στους ορόφους

Ναι αλλά έτσι θα έπρεπε να κάνω άλλες δέκα ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία σε κάθε όροφο για να μοιράσω την ΥΥ

 

Υ.Γ. Δεν έχω βρει στον ΝΟΚ να λεει κάτι παρόμοιο, ότι δηλαδή η ΥΥ υπογείου πάνω από 3 μέτρα αυξάνει το συντελεστή δόμησης, αλλα θα το ξανακοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου λέτε να μπει κανονικά ως ΥΔ και να πληρωθεί το ίδιο πρόστιμο που θα πληρωνόταν και αν οι χώροι αυτοί είχαν γίνει από βοηθητικοί κύριοι. Είναι όμως αυτά τα δύο ίδιο μέγεθος παρανομίας? Στην εγκύκλιο 4 λέει μεν οτι δεν εφαρμόζεται συντελεστής ύψους σε περίπτωση υπέρβασης ύψους νόμιμου υπογείου αλλά δεν μας λέει πως να χειριστούμε καταστάσεις που η ΥΥ αποτελεί τη μόνη παρανομία.

 

 

Ναι αλλά έτσι θα έπρεπε να κάνω άλλες δέκα ξεχωριστές δηλώσεις για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία σε κάθε όροφο για να μοιράσω την ΥΥ

 

Υ.Γ. Δεν έχω βρει στον ΝΟΚ να λεει κάτι παρόμοιο, ότι δηλαδή η ΥΥ υπογείου πάνω από 3 μέτρα αυξάνει το συντελεστή δόμησης, αλλα θα το ξανακοιτάξω.

 Αν  η ΥΥ κανει τις υπογειες αποθηκες να μετρουν σημερα στο ΣΔ  (ΝΟΚ)  τοτε κανεις το 3 που αναφερω πιο πανω

αν οχι κ η μονη υπερβαση ειναι το υψος εγω θα το εκανα πλεον αναλυτικο εφοσον συμφωνα με την 4 δεν εφαρμοζεται συντελεστης υψους στα υπογεια

Link to comment
Share on other sites

 

 

αν δεν μετρουσε κατα ΓΟΚ κ μετρουσε κατα ΝΟΚ τι θα ελεγες?

 

Αυτό ακριβώς λέω, δεν εξετάζουμε, δεν μας ενδιαφέρει, τι γίνεται με ΝΟΚ (εκτός αν είναι σοφίτα όπως ρητά αναφέρεται)

 

Μη μπερδεύουμε τον ΝΟΚ με τον 4178 , παρά μόνο για την σύγκριση των αυθαίρετων μεγεθών σε σχέση με τα σημερινά δεδομένα (ενδεχομενος Max υψος ή κάλυψη )

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που φαίνεται ότι έχεις μια ξεκάθαρη υπόθεση αποκλειστικά υπέρβασης ύψους, αφού τα κάτω πήγανε πάνω, έρχεται μια εγκύκλιος και φέρνει πάλι τα πάνω κάτω. Μου φαίνεται θα αρχίσω να συμμερίζομαι την άποψη των συναδέλφων που λένε να μην ακολουθούμε τις εγκυκλίους όταν αυτές λένε μπούρδες. Το αστείο είναι ότι οι ιδιοκτήτες περιμένουν να τους δώσω μία προσφορά ... προστίμου. Προφανώς έχουν πάει και σε άλλους μηχανικούς και ο κάθε ένας τους έλεγε τη δικιά του εκδοχή. Για την αμοιβή δεν με ρώτησαν, το θεωρούν δευτερεύων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ισογείου οικίας χωρίς οικοδομική άδεια αποδεδειγμένα προ του 1975.

Επίσης το 1995 κατασκευάστηκε στέγαστρο με κεραμίδια εφαπτόμενο με την ισόγεια οικία χωρίς οικοδομική άδεια.

 

οπότε βάζω την ισόγεια οικία προ του 1975 κατηγορία 1=πρόστιμο 500ευρώ

και το στέγαστρο με αναλυτικό μία λοιπή παράβαση κατηγορία 5=πρόστιμο 500ευρώ

Σύνολο προστίμου δηλαδή 1000ευρώ.

είναι σωστός ο συλλογισμός?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.