Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Ερώτηση: 

Διαμέρισμα με μόνη αυθαιρεσία ένα στέγαστρο στο μπαλκόνι, χωρίς Υ.Δ. και χωρίς Υ.Κ. Άδεια υπάρχει. Καθαρή επιφάνεια διαμερίσματος 99.80τμ. Το στέγαστρο είναι 29.60τμ. Να υποθέσω ότι πάω κατηγορία 4? Αυτό καταλαβαίνω και από προηγούμενες απαντήσεις, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος...

Γιατί όμως, θεωρητικά το στέγαστρο θα έπρεπε να μετρήσει στη δόμηση? Γιατί συγκρίνω τετραγωνικά αφού το πάω με αναλυτικό? Πάντως σίγουρα πάει με αναλυτικό.

Κατ1 ή 2 δεν είναι γιατί κατασκευάστηκε το 2008.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας στην χιλιοειπωμένη αυτή ερώτηση (φαντάζομαι).

 

Η γνώμη μου είναι να το βάλεις κατηγορία 4, την κατηγορία δηλαδή του ακινήτου (οριζόντιας ιδιοκτησίας) για την οποία υποβάλλεται η συγκεκριμένη δήλωση και να υποβάλλεις όλα τα προαπαιτούμενα εκ του νόμου "σχέδια - έγγραφα" της κατηγορίας αυτής.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυθαιρετο διαμερισμα στο Δωμα, μετα το 1983.

Υποχρεωτικα κατηγορια 5?   (αφου  αυθαιρετα μ2 / προβλεπομενα μ2 στην αδεια = 30/0 = απειρο)  

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρετο διαμερισμα στο Δωμα, μετα το 1983 (οικοδομή με άδεια)

Υποχρεωτικα κατηγορια 5?   (αφου  αυθαιρετα μ2 / προβλεπομενα μ2 στην αδεια = 30/0 = απειρο)

έχεις αυθαίρετο σε κοινόχρηστο χώρο της πολυκατοικίας. Επίσημη απάντηση γ αυτό δεν υπάρχει. Μια σκέψη είναι αυτή που παραθέτεις, ενώ μια άλλη (οικονομικότερη) είναι η σύγκριση με τον Σ.Δ που προβλεπόταν να υλοποιηθεί από την άδεια σε όλο το οικόπεδο. Το σκέφτεσαι και αποφασίζεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το διαμερισμα του τελευταιου οροφου (ιδιος ιδιοκτητης με το αυθαιρετο διαμερισμα του δωματος) εχει αποκλειστικη χρηση δωματος.

Θα μπορουσα να συγκρινω τα αυθαιρετα μ2 δωματος με τα προβλεπόμενα από την αδεια μ2 του τελευταιου οροφου, αλλα μου φαινεται λαθος αφου μιλαμε πλεον για 2 ανεξάρτητα λειτουργικα διαμερίσματα.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα έκανε νόημα αν είχε το δικαίωμα υψούν (άρα χιλιοστά). Γενικότερα σε τέτοια ερωτήματα μην έχεις την ελπίδα επίσημης απάντησης. Ο καθένας κάνει ότι πιστεύει σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαιρετο διαμερισμα στο Δωμα, μετα το 1983.

Υποχρεωτικα κατηγορια 5?   (αφου  αυθαιρετα μ2 / προβλεπομενα μ2 στην αδεια = 30/0 = απειρο)  

Μπορείς να διαβάσεις σχετικά και το  # 840 του   :

 

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)

 

http://www.michanikos.gr/topic/35841-%CE%B118-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%85%CF%88%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%8D%CF%88%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC/page-84

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 Σε διώροφη οικοδομή ολη του ίδιου ιδιοκτήτη, υπάρχουν στο ισόγειο το οποίο έχει κατασκευαστεί με πυλωτή, μικρές παραβάσεις. Αυτες είναι

 

 

1) Κατασκευή τοίχου σε ένα σημείο της πυλωτής χωρίς να κλείνει εξωτερικά κάποια όψη. Ουσιαστικά χωρίζεται η πυλωτή σε δύο κομμάτια

 

2) Ενώ υπάρχει κεντρική είσοδος στο κλιμακοστάσιο, έχει ανοιχτεί και δεύτερη πόρτα ώστε να υπάρχει πρόσβαση σε άλλο σημείο

 

 

Η ερώτηση είναι σε ποια κατηγορία θα πρέπει να πάνε αυτές οι παραβάσεις? Είναι απλές παραβάσεις του κτιριοδομικού και πάνε κατηγορία 3??

Ευχαριστώ

 

Κατ΄ αρχήν η κατηγορία κρίνεται γενικώς από το πότε και όχι από το τι παραβάσεις έχουν γίνει.  Έτσι ελέγχεις πρώτα για κατ.1, κατ2, ή κατ.4-κατ.5.

Οι συγκεκριμένες  δεν περιλαμβάνονται στο αρ. 9 κατ3. 

Αν δεν είσαι λοιπόν στις κατ1, κατ2  τότε με οικοδομική άδεια είσαι στην κατ4,   αλλιώς έφυγες με αρ 18. 5α (αναλυτικός) για κατ5...

Edited by Anton_civeng
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το διαμερισμα του τελευταιου οροφου (ιδιος ιδιοκτητης με το αυθαιρετο διαμερισμα του δωματος) εχει αποκλειστικη χρηση δωματος.

Θα μπορουσα να συγκρινω τα αυθαιρετα μ2 δωματος με τα προβλεπόμενα από την αδεια μ2 του τελευταιου οροφου, αλλα μου φαινεται λαθος αφου μιλαμε πλεον για 2 ανεξάρτητα λειτουργικα διαμερίσματα.....

 

Aυτό έκανα κι εγώ σε ίδια ακριβώς περίπτωση που είχα.

Δεν το θεωρώ λάθος.....

Από τη στιγμή που η οριζόντια ιδιοκτησία που θα δηλωθεί με τη συγκεκριμένη δήλωση 4178 θα είναι το "διαμέρισμα του τελευταίου ορόφου με αποκλειστική χρήση στο δώμα (δικαίωμα που ακολουθεί το διαμέρισμα)" κι ο πελάτης σου έκανε αυθαίρετη προσθήκη στο δώμα, τότε για την εύρεση των συντελεστών συγκρίνεις με τα χιλιοστά που αναλογούν στο "νόμιμη" ιδιοκτησία σε αντιπαραβολή με τα σημερινά επιτρεπόμενα.

Κάποια στιγμή στο μέλλον ο ιδιοκτήτης με "διόρθωση" της σύστασης από τα "νόμιμα" χιλιοστά που έχει θα δώσει κάποια στο αυθαίρετο κ.λπ.

Πρόσεχε το εξής: Στη δική μου περίπτωση υπήρχε και ανοιχτή θέση στάθμευσης στον ακάλυπτο, η οποία είχε αυθαιρεσίες (είχε κλειστεί) κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

@ΙΑΣΟΝΑΣ:

Μια σημαντικη λεπτορεια ειναι οτι ο πελατης διορθωσε την συσταση και εδωσε χιλιοστα στο δωμα.

Ενταχθηκε στις διαταξεις του 4014.

Τροποποιησε την συσταση κανοντας ανακατανομη των χιλιοστων. Πχ. ειχε 250/1000 το διαμερισμα του τελευταιου οροφου και πλεον εχει 200/1000 και 50/1000 εχει το διαμερισμα του δωματος που τακτοποιηθηκε.....

Τωρα πρεπει να τον περασω στον 4178 και εχω θεμα με την επιλογη κατηγοριας.....

 

 

@Anton_civeng:   Πολυ ενδιαφερουσα η τοποθετηση σου.....Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα το αντιμετωπίσεις ως "αυτόνομη και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία" ανάγοντας τα χιλιοστά αυτής στα αναλογούντα από τα συνολικά επιτρεπόμενα σήμερα (......το πιθανότερο να βγει Κατηγορία 5 - λόγω δόμησης και ύψους).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.