Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Ακιs κ εγω αναλυτικο το θεωρω ,κ για την αποδειξη χρονου κατασκευης?ειναι μεσα στη γη.να θεωρησω οτι εγιναν μαζι με το κτιριο,το οποιο αποδεικνυεται οτι υφισταται απο το 2009?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημέρα Φαέθων.

Προσωπικά μιλώντας δεν εφαρμόζω την εγκ. 4 στο σημείο που αναφέρει ότι αν συνυπάρχουν αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 και υπολογιζόμενες με αναλυτικό, τότε  όλες μπορούν να υπολογίζονται με αναλυτικό. Το σημείο διαφωνίας μου με την εγκ. 4 είναι μόνο στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 οι οποίες αφορούν επιφάνεια κλειστού χώρου.

Με την παραδοχή λοιπόν ότι κάνεις χρήση της εγκυκλίου 4,αθροίζεις του αναλυτικούς και συνεπώς δεν μπορείς πλέον να έχεις κατηγορία 3.

Οι αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό θα λάβουν κατηγορία (η κατηγορία 4 απορρίπτεται λόγω έλλειψης οικοδομικής άδειας) αναλόγως του χρόνου κατασκευής τους. Λογικά έχουν γίνει σε διαφορετικούς χρόνους κατασκευής, οπότε θα πρέπει να διαλέξεις κοινή χρονολογική ομάδα (την πιο πρόσφατη) για όλες τις αυθαιρεσίες, ώστε να καταταγούν σε μια κατηγορία. 

Καλησπέρα Παύλο.

Και εγώ της ίδιας άποψης είμαι (Κατ. 5) αλλά μου έβαλε φωτιές ένας συνάδελφος.....

Ευχαριστώ...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ακιs κ εγω αναλυτικο το θεωρω ,κ για την αποδειξη χρονου κατασκευης?ειναι μεσα στη γη.να θεωρησω οτι εγιναν μαζι με το κτιριο,το οποιο αποδεικνυεται οτι υφισταται απο το 2009?

Λογικά θες μια α/φ πριν τις 28/7/2011 από google earth δεν μπορείς να κοιτάξεις αν σε καλύπτει κάτι; έστω και να φαίνονται οι δεξαμενές κατά την φάση κατασκευής των ίσως;

 

Αν είναι αυτόνομη κατασκευή τότε πως θα ισχυριστείς ότι γίναν το '09 μαζί με το κτίριο;

Link to comment
Share on other sites

οι δεξαμενες ειναι καλυμενες με χωμα (σε κτημα εκτος σχεδιου),αρα δεν φαινονται ουτε σε α/φ ουτε earthgoogle,το κτιριο ειναι  εμφιαλωτηριο για το οποιο εγινε υπαγωγη στον 4014  κ οι δεξαμενες εγιναν τοτε??? για να εξυπηρετουν το κτιριο με προοπτικη  να μετατραπει σε μικρο ελαιοτριβειο,οπως ισχυριζεται ο ιδιοκτητης... 

Τον ρωτησα αν υπαρχουν τιμολογια εστω για μπετα (τα οποια μπορει να αφορουσαν το κτιριο κ οχι τις δεξαμενες) ,αλλα ουτε τιμολογια εχει..Πως το χειριζομαι ,δεν μπορω να στηριχθω στον λογο της τιμης του! 

Link to comment
Share on other sites

Από ότι μου λες δεν μπορείς να βρεις και δημόσιο έγγραφο. Η μόνη περίπτωση να είχανε κοινό φέροντα οργανισμό οι υπόγειες δεξαμενές με το κτίριο (προφανώς απίθανο) και να τις έβαζες με παλαιότητα 2009...

 

Άλλη λύση να ψάξεις σε ΕΚΧΑ για περισσότερες α/φ που ίσως σε καλύπτουν.

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ειναι καλυμενες απο επανω δεν θα φανει τιποτα στις α/φ...θα δω τι θα κανω

Link to comment
Share on other sites

Για την κατηγοριοποίηση, προσμετρούν και οι αυθαίρετες μικρές παραβάσεις της κατ.3 που είναι κλειστοί χώροι, δηλ. αποθήκες του εδαφίου ιγ ή αντλητικές εγκαταστάσεις του εδαφίουθ;

Link to comment
Share on other sites

Mόλις τους συμπεριλάβω χάνω την κατ.4 και γι' αυτό το ψάχνω, είμαι στην κοψιά..Τελικά συνυπολογίζονται και οι επιφάνειες της κατ.3;

Link to comment
Share on other sites

Στις  κατηγορίες 1 (προ του 75) και 2 (προ του 83) μπορούν να υπάγονται κτίσματα εντος του προκηπίου ? Νομίζω σύμφωνα με τον Ν. 4178 μόνο η κατηγορία 4 έχει πρόβλημα, όπου το τμήμα εντός προκηπίου πάει κατηγορία 5,αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.