Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Akius ευχαριστω,ετσι πιστευω κ εγω,το μονο πουμε φοβιζει ειναι μηπως θεωρηθει ως ολικη ανακατασκευη,αλλα δεν νομιζω οτι αυτο μπορει να αποδειχτει ουτε απο α/φ....

 

καλα Χριστουγεννα!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ....αν κοιτάζαμε  τις ανακατασκευες  καποια  προ 55 και προ 75  τα θεωρείς άνετα 2005+     με τις ανακατασκευες που έχουν γίνει.....

 

 

καλά  χριστούγεννα

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα έχω ενα υπόγειο το οποίο δεν φαίνεται στην Ο.Α. σε ποία κατηγορία ανήκει? 

καθώς αφου είναι υπόγειο δεν μετρά σε κάλυψη 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

για να βρω αν μια αυθαιρεσία ανήκει κατηγορία 4η, συγκρίνω τα τμ της αυθαιρεσίας να είναι:

τμ αυθαιρεσίας < 40% * χιλιοστά πίνακα της ΟΙ * ΣΔ.

 

Ιδιοκτήτη έχει πχ 4 ΟΙ  και κάνει κοινή δήλωση για όλες και το 1 από τα 4 ακίνητα βγαίνει κατηγορία 5. Επιτρέπεται να προσθέσω τα χιλιοστά όλων των ΟΙ και να τα συγκρίνω μαζί, γιατί έτσι βγαίνει κατηγορία 4 ή η κάθε ΟΙ πρέπει να συγκριθεί αυστηρά με τα χιλιοστά της?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχεις μπερδέψει λίγο τον τύπο για τον υπολογισμό της κατηγορίας. Το σωστό ειναι ότι συγκρίνεις με τα πολεοδομικά μεγέθη που προβλέπεται να υλοποιηθούν βάσεις της οικ. άδειας (Εγκ. 4 εδάφιο 16).

 

Σε μία παρόμοια περίπτωση που είχα δεν άθροισα τα χιλιοστά, τα εξέτασα μεμονωμένα ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια στους συναδέλφους.

Έχω το εξής θέμα.

Σε ένα οικόπεδο υπάρχει μία αυθαίρετη οικοδομή προ 75

Αυτή θα πάει κατηγορία 1.

Επίσης υπάρχει ένα αποθηκάκι και ένα υπόστεγο που πάνε κατηγορία 3 και κάτι πέργκολες, στέγαστρα που πάνε με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Επειδή έχω κατασκευές που θα πάνε με αναλυτικό υπολογίζω στον αναλυτικό και το αποθηκάκι με το υπόστυεγο.

Το πρόβλημά μου είναι σε ποια κατηγορία θα δηλώσω τις κατασκευές με τον αναλυτικό προϋπολογισμό.

Θα τις δηλώσω στην κατηγορία 3 ή στην κατηγορία 5;

Ευχαριστώ και τα λέμε αύριο γιατί τα μάτια μου δεν μπορώ να κρατήσω άλλο ανοιχτά....

Καληνύχτα....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Φαέθων.

Προσωπικά μιλώντας δεν εφαρμόζω την εγκ. 4 στο σημείο που αναφέρει ότι αν συνυπάρχουν αυθαιρεσίες κατηγορίας 3 και υπολογιζόμενες με αναλυτικό, τότε  όλες μπορούν να υπολογίζονται με αναλυτικό. Το σημείο διαφωνίας μου με την εγκ. 4 είναι μόνο στις περιπτώσεις της κατηγορίας 3 οι οποίες αφορούν επιφάνεια κλειστού χώρου.

Με την παραδοχή λοιπόν ότι κάνεις χρήση της εγκυκλίου 4,αθροίζεις του αναλυτικούς και συνεπώς δεν μπορείς πλέον να έχεις κατηγορία 3.

Οι αυθαίρετες κατασκευές με αναλυτικό θα λάβουν κατηγορία (η κατηγορία 4 απορρίπτεται λόγω έλλειψης οικοδομικής άδειας) αναλόγως του χρόνου κατασκευής τους. Λογικά έχουν γίνει σε διαφορετικούς χρόνους κατασκευής, οπότε θα πρέπει να διαλέξεις κοινή χρονολογική ομάδα (την πιο πρόσφατη) για όλες τις αυθαιρεσίες, ώστε να καταταγούν σε μια κατηγορία. 

Link to comment
Share on other sites

υπογεια σηπτικη δεξαμενη,καθως κ υπογεια δεξαμενη για συγκεντρωση ελαιοπυρηνα παει με αναλυτικο η θεωρειται χωρος ?πως αποδεικνυεται σε αυτες τις περιπτωσεις ο χρονος κατασκευης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.