Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε μια ερώτηση 

 

Σε  διώροφη πολυκατοικία  επί πυλωτή ( εντος σχεδίου)

Με συνολική δόμηση πολυκατοικίας 374,82 τμ

Έχω  αυθαίρετη επέκταση χώρου στην πυλωτή  (Ε= 27,89τμ κατοικία ) σε υπάρχον  κλειστό γκαράζ  που έχει τακτοποιηθεί για αλλαγή χρήσης από γκαράζ  σε κατοικία  με Ν. 3843/10  (Ε= 60,10ΤΜ αποτελεί διηρημένη οριζόντια ιδιοκτησία και έχει  ποσοστό συνιδιοκτησίας (10 /1000).

 

Η ερώτηση μου είναι για τον υπολογισμό 40/40/20 για την επιλογή της κατηγορίας παίρνω

10% (τα χιλιοστά μου ) *  374,82=37,47ΤΜ ?

 

Οπότε έχω υπέρβαση δόμησης 27,89+60,10=87,99 τμ >37,47*40%  και επιλέγω κατηγορία 5 ?

 

Η  λέω  87,99 τμ <374,82*40%=149,92 τμ

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσωπικά με βάση τα νούμερα που παραθέτεις θα είχα για τον υπολογισμό κατηγορίας:

 

27,89 + 60,10 = 87,99 / 34,47 = 2,34 ήτουι >234% υπέρβαση άρα επειδή έχει >40% υπέρβαση στην δόμηση είναι κατ.5

 

Σωστα στον υπολογισμό έχεις προσμετρήσει και τον χώρο που τακτοποιήθηκε με το ν.3843/10.

Link to comment
Share on other sites

Έχω για τακτοποίηση το παρακάτω

 

Σε οικισμό < 2000

Έχω άδεια του 94 αγροτικής αποθήκης  εμβαδού 25μ2

Η αποθήκη έγινε σπίτι με προσθήκη, χωρις αδεια, άλλων 50μ2 (άρα σύνολο 75μ2)

Έγινε και μια αποθήκη 6,20μ2 στο πίσω μέρος

Και δυο στέγαστρα (ένα μπροστά και ένα πίσω)

 

Βλέποντας τις φωτο παρακάτω (της αδείας και της σημερινής κατάστασης) μπορείτε να με βοηθήσετε σε ποια κατηγορία είμαι και ποιες οι περιπτώσεις που θέλουν τακτοποίηση?

1.Αλλαγή θέσης ακινήτου (500ευρω πρόστιμο?)

2.Αλλαγή χρήσης 25μ2 από αποθήκη σε κατοικία (ΚΧ)

3.Κατασκευή κατοικίας 50μ2 επιπλέον (ΚΧ) ΥΔ?

4.Κατασκευή αποθήκης 6,20μ2 (ΒΧ)

5.Με αναλυτικό το στέγαστρο μπροστά, το στέγαστρο πίσω και μια βρύση και ένα μπαρμπεκιου…άλλα 500ευρω πρόστιμο  σωστά?

6.Η απόσταση του κτιρίου με πίσω όριο είναι 3,75μ αλλά της αποθήκης και του πίσω στεγάστρου είναι λιγότερο από 2,5μ. Βαζω το τμημα της αποθηκης και στεγαστρου μεσα στο Δ?

 

Τι ισχύει για την απόσταση από όμορα?

Είμαι κατηγορία 5?

post-39-0-47141000-1426010878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βόηθα σε κάτι, γιατί έτσι όπως το βλέπω δεν καταλαβαίνω... Το περίγραμμα της άδειας, ταυτίζεται σε κανένα σημείο με το σημερινό περίγραμμα του κτηρίου?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ταυτιζεται. Στην αδεια αμα φαινεται εχει απο τα δεξια οπως κοιταμε αποσταση απο οριο περι τα 8 μετρα ενω η πραγματικοτητα ειναι 13μ.

Δεν ειναι ο μονος προβληματισμος μου.

 

Δεν ξερω αν ειμαι κατηγορια 5 ή 4 βασικα.

Μετα εχει συνεχεια...

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν ταυτίζεται σε κανένα σημείο, τότε μπορείς να το πας και ως ΧΩΡΙΣ Ο.Α., οπότε πας ΚΑΤ. 5.

Αν παω με χωρις αδεια ...κατ.5 (ενω με αδεια θα πηγαινα κατ.4), τοτε καποιες αλλες μικροπαραβασεις όπως οτι να μην τηρω την αποσταση Δ απο το ομορο, παιζουν καποιο ρολο? (παλια με τον 4014 δεν επαιζε κανενα ρολο αν ηταν ολο αυθαιρετο, ετσι το εβρισκες ετσι το εβαζε, χωρις αποστασεις και τετοια, ολο αυθαιρετο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.