Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α09] Κατηγορίες αυθαιρέτων (γενικά)


Recommended Posts

Η κατηγορία 1 μπορεί να συνδυαστεί με όλες τις άλλες κατηγορίες. Έχεις λοιπόν στη δήλωσή σου 1 ΦΚ κατηγορία 1 κι ένα ΦΚ κατηγορία 4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνοι. Η δήλωση όμως γενικά παραμένει ως κατηγορία 1, με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την κατηγορία 1 ? Η επειδή έχω τον αναλυτικό προυπολογισμό σε κατηγορία 4 απαιτούνται και άλλα (Δ.Κ., τοπογραφικό , τομή κλπ.) ? 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι ισχύει το χειρότερο σενάριο. Είναι ολίγον αδιευκρίνιστο πάντως. Ίσως η άποψη του Helpdesk βοηθούσε σε αυτή την περίπτωση. Θα το σημειώσω να το ρωτήσω κι εγώ την επόμενη φορά που θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα το γράψω στο αντίστοιχο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Υπόγειο, που στην Ο.Α φαίνεται με χρήση αποθήκης, στην πράξη έχει μετατραπεί σε χώρο εργασίας (γραφεία, αποθήκες, WC, κουζίνα κλπ), αλλά παραμένει σε υπόγεια στάθμη :

 

1) Θεωρείται ότι έχει γίνει ΥΔΚΧ με μειωτικό ;

2) Μπαίνει συντελεστής αλλαγής χρήσης ;

2) Οι περιμετρικοί τοίχοι του, συμπεριλαμβάνονται στο εμβαδόν της αυθαιρεσίας ή μπορούν να αφαιρεθούν ;

3) Ομοίως, το κλιμακοστάσιο που οδηγεί στο υπόγειο αυτό μπορεί να αφαιρεθεί ως επιφάνεια από τα τ.μ της αυθαιρεσίας ;

4) Το εμβαδόν που τελικά προκύπτει, λαμβάνεται υπόψη στα συνολικά τ.μ (μαζί με πιθανές άλλες ΥΔΚΧ) για την εύρεση της κατηγορίας αυθαιρεσίας ;

 

Καλή δύναμη σε όλους...

Link to comment
Share on other sites

 

1. ναι, αφού είναι σε υπόγεια στάθμη

2. εγώ δεν θα έβαζα, αφού είναι από βοηθ. σε κύριο

3. οι τοίχοι συμπεριλαμβάνονται

4. αν υπάρχει χώρισμα και σαφής διαφορά των χώρων

5. ναι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. ναι, αφού είναι σε υπόγεια στάθμη

2. εγώ δεν θα έβαζα, αφού είναι από βοηθ. σε κύριο

3. οι τοίχοι συμπεριλαμβάνονται

4. αν υπάρχει χώρισμα και σαφής διαφορά των χώρων

5. ναι

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

Link to comment
Share on other sites

2) Οι περιμετρικοί τοίχοι του, συμπεριλαμβάνονται στο εμβαδόν της αυθαιρεσίας ή μπορούν να αφαιρεθούν ;

 

Να σημειώσω εδώ ότι η 285 Ε/Α ΤΕΕ Πελοπ. αναφέρεται στην κάλυψη της νομιμότητας των περιμετρικών τοίχων που φαίνονται στα σχέδια της αδείας και  που δεν αφαιρούνται σε περίπτωση αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή τους στο ερώτημα 1 ότι τα τμ της κατηγορίας 1 δεν προσμετρούνται για τον υπολογισμό της κατηγορίας 4 ή 5 πως προκύπτει;

 

Ο διάλογος μεταφέρθηκε εδώ.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις κατηγορια 1 κανεις "το κουμαντο'" σου εκει μεσα...Αν εχεις ταυτοχρονα και 4 η 5 , τα  υπολοιπα μετρα τα υπολογιζεις αυτοτελως σε αυτες...Αλλωστε το γραφει και στην εγκλυκλιο 4 ή 5, δεν θυμαμαι σε ποια απο τις 2...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.