Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπολογισμός προστίμων (γενικά)


Recommended Posts

Και μία τελευταία ερώτηση παράβολο που πληρώθηκε με το νόμο 3843 για την ίδια περίπτωση χωρίς να πληρωθεί καμμία δόση αφαιρείται από το σημερινό πρόστιμο?Το δηλώνω κάπου?

Link to comment
Share on other sites

ναι αφαιρειται, αφου πληρωσεις παραβολο το βαζεις στα Προσθετα στοιχεια, εισαγωγη προστιμων

και στην επομενη υπαγωγη 8α αφαιρεθει απο το συνολικο προστιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έκανα μία αυτοψία ενός διαμερίσματος σήμερα για Βεβαίωση Μηχανικού και παρατήρησα πως σε σχέση με την κάτοψη της άδειας έχει παράβαση διαμερισμάτωσης (2 διαμερίσματα στην άδεια, που έγιναν 1 στην πραγματικότητα) καθώς και ένα τμήμα του εξώστη του διαμερίσματος (περιμετρικός εξώστης σε όλο το μήκος της πλάκας) είναι μεγαλύτερο (1.75μ αντί 1.50μ πλάτος). Η άδεια είναι του 1968 και το κτίριο έχει αποκλειστική χρήση κατοικίας. Αεροφωτογραφία στην ΓΥΣ υπάρχει το 1979, δυστυχώς.

 

Η απορία μου είναι σχετικά με τον τρόπο δήλωσης της παράβασης..

Όπως το βλέπω έχω δύο επιλογές:

 

1) Σύμφωνα με την εγκύκλιο 4, χρησιμοποιούμε το Ε9 για την παλαιότητα της αυθαιρεσίας και τα δηλώνω όλα μαζί κατηγορία 1, ένα 500άρικο και τέλος;

2) Ή μήπως Κατηγορία 3 ο εξώστης (500) και κατηγορία 4 (καθώς δεν μπορεί να φανεί η αυθαιρεσία σε α/φ) σε άλλο φ/κ η διαμερισμάτωση; Σύνολο 1000.

 

Κλίνω προς την πρώτη επιλογή, αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη!

 

Ευχαριστώ!

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

Τότε μπορείς να θεωρήσεις ότι είσαι εντός οικισμού

Ο νόμος δίνει την δυνατότητα σε γήπεδα που τέμνονται από το όριο του οικισμού, να τοποθετούν ελεύθερα την οικοδομησιμότητά τους σε όλο το γήπεδο, τηρώντας όμως ανα τμήμα του τις προβλεπόμενα απαραίτητες αποστάσεις (τμήμα εντός οικισμού λογικά 2,5 μ., τμήμα εκτός σχεδίου 15,00 μ.). 

Εφόσον είσαι άρτιος και οικοδομήσιμος στο εντός (και να μην ήσουν και ο οικισμός ναταν οριοθετημένος πάλι δεν πείραζε) τότε δηλώνεις ότι είσαι εντός, 

και η αυθαιρεσία του εκτός σου πηγάζει από την ελεύθερη οικοδομησιμότητά σου.

Αν θέλεις στείλε ένα ερώτημα στην Γαρδίκη της ΔΟΚΚ γιατι η περίπτωση σου είναι ιδιαίτερη. 

Συνάδελφε, μετά από πολλές συζητήσεις με τεχνικό επιμελητήριο ,υπαλλήλους πολεοδομίας και άλλους συναδέλφους, κατέληξα να κάνω αυτό ακριβώς που μου προτείνεις και σ'ευχαριστώ για την βοήθεια. Τιμή ζώνης εντός οικισμού και συντελεστής για εντός σχεδίου με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων για το εκτός. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έκανα μία αυτοψία ενός διαμερίσματος σήμερα για Βεβαίωση Μηχανικού και παρατήρησα πως σε σχέση με την κάτοψη της άδειας έχει παράβαση διαμερισμάτωσης (2 διαμερίσματα στην άδεια, που έγιναν 1 στην πραγματικότητα) καθώς και ένα τμήμα του εξώστη του διαμερίσματος (περιμετρικός εξώστης σε όλο το μήκος της πλάκας) είναι μεγαλύτερο (1.75μ αντί 1.50μ πλάτος). Η άδεια είναι του 1968 και το κτίριο έχει αποκλειστική χρήση κατοικίας. Αεροφωτογραφία στην ΓΥΣ υπάρχει το 1979, δυστυχώς.

 

Η απορία μου είναι σχετικά με τον τρόπο δήλωσης της παράβασης..

Όπως το βλέπω έχω δύο επιλογές:

 

1) Σύμφωνα με την εγκύκλιο 4, χρησιμοποιούμε το Ε9 για την παλαιότητα της αυθαιρεσίας και τα δηλώνω όλα μαζί κατηγορία 1, ένα 500άρικο και τέλος;

2) Ή μήπως Κατηγορία 3 ο εξώστης (500) και κατηγορία 4 (καθώς δεν μπορεί να φανεί η αυθαιρεσία σε α/φ) σε άλλο φ/κ η διαμερισμάτωση; Σύνολο 1000.

 

Κλίνω προς την πρώτη επιλογή, αλλά θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη!

 

Ευχαριστώ!

κι εγώ την πρώτη επιλογή θα έκανα, αλλά μια επισήμανση για άλλες δηλώσεις, για να βάλεις την αλλαγή διαστάσεων του εξώστη στην 3η κατηγορία πρέπει να ελέγξεις  το 10%, και η διαμερισμάτωση όταν δεν είναι η μοναδική αυθαιρεσία δηλώνεται ως λοιπή παράβαση και δεν πάει ξεχωριστά 500άρικο. Δοκίμασε δήλωση με μια λοιπή παράβαση και τσεκαρισμένο το κουτάκι της διαμερισμάτωσης και δεν θα σου το δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Α, θα το τεστάρω να δω!

Τώρα στην συγκεκριμένη περίπτωση, από τη στιγμή που έχει πάρει μέσα και τμήμα του κοινόχρηστου διαδρόμου θέλει συναίνεση από το 51% του συνόλου της οικοδομής ή του συγκεκριμένου ορόφου; Και για την συναίνεση θέλουμε υ.δ. με γνήσιο της υπογραφής από τον κάθε ιδιοκτήτη ξεχωριστά;

 

Μιλάμε για μία οικοδομή 30 περίπου διαμερισμάτων!

Link to comment
Share on other sites

Θέλει απόφαση πολυκατοικίας συγκεκριμένα. Πρέπει να γίνει συνέλευση ή σε μία προγραμματισμένη συνέλευση να τεθεί και αυτό το ζήτημα και να παρθεί απόφαση συναίνεσης. Στην συνέχεια νομίζω ότι την απόφαση αυτή που γράφει τα στοιχεία των ιδιοκτητών και τα ποσοστά τους, την κάνει γνήσιο υπογραφής ο διαχειριστής. Είναι παρόμοια διαδικασία με σύνδεση πολυκατοικίας στο φυσικό αέριο όπως την έχω τροποποιήσει εγώ για τον 4178. Δες αυτό που επισυνάπτω.

 

ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ

 

Σήμερα στις …................../................…../2013 και ώρα …....……, με την παρουσία της πλειοψηφίας του συνόλου των συνιδιοκτητών, πραγματοποιήθηκε Γενική Συνέλευση της πολυκατοικίας μας, η οποία βρίσκεται στην οδό XXXXXXX 100, στην περιοχή XXXXXX του Δήμου XXXXXXXX.

 

Στη συνέλευση αποφασίσαμε ότι:

Συναινούμε στην ρύθμιση χώρων του διαμερίσματος (XX-2) με τον ν.4178/2013 όπως αυτό διαμορφώθηκε και υφίσταται μέχρι σήμερα.

 

Η απόφαση ελήφθη παρουσία του διαχειριστή ……………………………………………………………….. (που ορίστηκε στη Γενική Συνέλευση της …......./.....…../….......), με την πλειοψηφία του 51% των ψήφων των συνιδιοκτητών (βάση των χιλιοστών των οριζόντιων ιδιοκτησιών), όπως φαίνεται στην ακόλουθη κατάσταση:

 

Α/Α   ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ     ΑΡΙΘΜΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ        ΧΙΛΙΟΣΤΑ ΟΡΙΖ. ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ     ΥΠΟΓΡΑΦΗ

1

2

3

 

 

                                                                                                           Ο ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ

 

 

* Το παρόν έγγραφο έχει ισχύ και γίνεται δεκτό μόνο κατόπιν επικύρωσης της γνησιότητας υπογραφής του Διαχειριστή από Δημόσια Αρχή

 

 

 

praktiko4178.doc

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, μετά από πολλές συζητήσεις με τεχνικό επιμελητήριο ,υπαλλήλους πολεοδομίας και άλλους συναδέλφους, κατέληξα να κάνω αυτό ακριβώς που μου προτείνεις και σ'ευχαριστώ για την βοήθεια. Τιμή ζώνης εντός οικισμού και συντελεστής για εντός σχεδίου με παραβίαση πλάγιων αποστάσεων για το εκτός. 

 

Να'σαι καλά Σπύρο, ευχαριστούμε για την ενημέρωση, ώστε σε παρόμοιες περιπτώσεις να πράττουμε ανάλογα.

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.