Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Για τις αυθαιρεσίες εξετάζεις μόνο την ιδιοκτησία που σε ενδιαφέρει, στην οποία αναλογούν συγκεκριμένα χιλιοστά κ.λπ.

Για τα υπόλοιπα ....."καλό κουράγιο"

 

P.S. Φρόντισε να πληρωθείς αναλόγως... Από την τιμή που θα πεις εξαρτάται το πόσο ακόμα θα ψάξει ο ιδιοκτήτης μήπως και βρει κανένα σχέδιο κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγνωμη που επιμενω αλλα δεν την εχω κανει ποτε μου αυτη τη διαδικασια.....

1) Πως θα εξετασω την υπαρξη ή μη αυθαιρεσιων της ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΜΟΥ, αν δεν εχω ενα αντιστοιχο διαγραμμα καλυψης?

Εννοεις οτι εχοντας το "περιγραμμα" και τους ορους δομησης (καλυψη και αριθμος οροφων κλπ.) μπορω να βγαλω συμπερασμα αν εχω υπερβει την επιτρεπομενη δομησης του οροφου που με αφορα, σωστα? 

 

2) Ποιες ειναι οι αμοιβες "στην αγορα" για ανασυσταση φακελου?  Υπαρχει ενας "μπουσουλας" τιμολογησης της εργασιας μας?

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι "περίπου" έτσι. και μην ξεχνάς ότι, μια ανασύσταση φακέλλου "διορθώνει" κατά κάποιον τρόπο πολλών ειδών αυθαιρεσίες, πόσο μάλλον όταν το κτίριο είναι τόσο παλιό.....

 

2. Πρώτα συνεννόηση με την οικεία πολεοδομία για να δεις το τι ακριβώς θα χρειαστείς.... Στη συνέχεια ό,τι σε φωτίσει ο ΜΑΤΣ. Πάντως νέο τοπογραφικό, νέο διάγραμμα κάλυψης κ.λπ. κοστίζουν, δεν είναι εργασίες του 1000άρικου, ειδικά σε πολυκατοικία...

Link to comment
Share on other sites

εχει αντιμετωπισει κανεις αναλογη περιπτωση ?

 

σε κτιριο προ του 1955

μεταγενεστερα εκανε ο ιδιοκτητης αλλαγη περιγραμματος, γκρεμισε ενα τοιχο και τον τοποθετησε πιο μεσα, προκειμενου να δημιουργηθει ιδιωτικος δρομος εισοδου σε αλλο οικοπεδο

συγχρονως εφτιαξε και στεγη

 

γνωρίζετε πώς υπολογιζουμε την αυθαιρετη αλλαγη περιγραμματος, απο τη στιγμη που εχουμε μειωση των τ.μ. της κατοικια?

Link to comment
Share on other sites

Yποθέτω πως με αναλυτικό προϋπολογισμό όλες τις εργασίες που έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρόμοια περίπτωση.

Σε σχεδόν τελειωμένη οικοδομή έχουν γίνει αυθαιρεσίες. Εγινε υπαγωγή στο 4178 και πάει προς έκδοση άδειας όσα είναι σύννομα.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

1)Πως θα "κλείσει" η άδεια στην Πολεοδομία?

2)Θα υπάρξει τεχνική έκθεση επιβλέποντα?Η οποία τι θα λέει? " Τους άφησα να κάνουν αυτα και εκείνα τα αυθαίρετα" ??

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω εσύ είχες και την επίβλεψη του έργου. Διόρθωσε με, αν είμαι λάθος σ' αυτό σε παρακαλώ.

Η υπαγωγή στον 4178 προς έκδοση οικ. άδειας, αφορά πλέον ένα τετελεσμένο γεγονός.

Επομένως το πρόβλημα σου δεν είναι ''τι θα λέει η τεχνική έκθεση'' αλλά τι δεν πρέπει να λέει, που ως ευκόλως εννοούμενο, το παραλείπουμε! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και αυτά http://www.michanikos.gr/topic/35819-Α23-Ειδικές-διατάξεις-γενικά/?p=683732

Αφορούν έχω την εντύπωση το ίδιο θέμα που απασχολεί και μένα.

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο διαδοχικές Ο.Ι., έγινε αυθαίρετη επέκταση 2 υποστυλωμάτων κατά 0.20μ εντός πρασιάς.;Σχματίζεται λοιπόν ημιυπαίθριος χώρος, του οποίου όμως τμήμα του ανήκει στη μιά ιδιοκτησία και το υπόλοιπο στην άλλη.

Ως τι παράβαση περιγράφεται για κάθε οριζόντια ιδιοκτησία;

Γίνεται να αγνοηθεί αυτή η αυθαιρεσία, λαμβάνοντάς τη  ως προεξοχή;

ΠΑΡΑΒΑΣΗ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.