Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Και γιατί δεν αλλάζει τα τ.μ. στο τελευταίο Ε9 και να προσθέσει και αυτά της σοφίτας;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και γιατί δεν αλλάζει τα τ.μ. στο τελευταίο Ε9 και να προσθέσει και αυτά της σοφίτας;;;;

Είναι το πιο σωστό, χωρίς να κουράζω άλλο το θέμα.

Εφόσον θα πρέπει να δηλώσει  τα επιπλέον τμ,ας γίνει τώρα, τουλάχιστον να γλιτώσει τα επιπλέον ευρουδάκια από την παλαιότητα.

        

                                                                                                                      Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω μια υπόθεση όπου υπάρχει μετατροπή τμήματος υπογειου σε κατοικία και πάει με Υ.Δ.Β.Χ και επέκταση υπογειού που πάει με Υ.Δ.Β.Χ. ΚΑΙ Υ.Κ.. (2 φύλλα καταγραφής) 

Στο ισόγειο υπάρχει βεράντα η οποία ειναι κλειστή με τζαμαρία. (βρίσκεται πάνω απο το υπόγειο και απο το τμήμα που έχει Υ.Κ.). Να το περάσω ως Υ.Δ.Κ.Χ. μόνο ή πρέπει να μπει και Υ.Κ.; 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου γνώμη είναι να μη βάλεις 2 φορές την παράβαση κάλυψης. Καλύπτεται από την υποκείμενη αυθαίρετη στάθμη την οποία υπολογίζεις και ως υπέρβαση της κάλυψης στο συνολικό πρόστιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έχω μια υπόθεση όπου υπάρχει μετατροπή τμήματος υπογειου σε κατοικία και πάει με Υ.Δ.Β.Χ και επέκταση υπογειού που πάει με Υ.Δ.Β.Χ. ΚΑΙ Υ.Κ.. (2 φύλλα καταγραφής) 

Στο ισόγειο υπάρχει βεράντα η οποία ειναι κλειστή με τζαμαρία. (βρίσκεται πάνω απο το υπόγειο και απο το τμήμα που έχει Υ.Κ.). Να το περάσω ως Υ.Δ.Κ.Χ. μόνο ή πρέπει να μπει και Υ.Κ.; 

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!!! 

 

αν σε μια πολυκατοικία διαφορετικοί ιδιοκτήτες είχαν κλείσει τους εξώστες τους τότε θα έβαζες υπέρβαση κάλυψης σε κάθε διαμέρισμα ή όχι? προφανώς και θα έβαζες.

εδώ επειδή είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης και έχει κάνει παρόμοια αυθαιρεσία θα πληρώσει λιγότερα? Νομίζω ότι είναι σαφές ότι το πνεύμα αλλά και το γράμμα του νόμου είναι να πληρώνεις το ίδιο ανεξάρτητα από τον αριθμό των ιδιοκτητων ή των φακέλων για όμοια αυθαιρεσία.

Κατά τη γνώμη μου θα βάλεις υπέρβαση κάλυψης και στα 2 φύλλα καταγραφής αλλά προσοχή.. αν η υ.κ είναι πχ 10τμ ανά φύλλο τότε για να βρεις συντελεστή υ.κ (> ή < του 20%)

δε θα προσθέσεις τα 10+10 =20τμ αλλά θα βάλεις τα 10τμ καθώς η υπέρβαση κάλυψης αφορά το ίδιο τμήμα οικοπέδου

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

Nαταλία26,

Ορθό να μπει μία φορά όπως λέει ο Παύλος, ορθότερο όμως την υπέρβαση κάλυψης να την βάλεις από την ισόγεια παράβαση ... γιατί ενδεχομένως αυτό το συγκεκριμένο τμήμα του υπογείου να μη μετράει στην κάλυψη ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Nαταλία26,

Ορθό να μπει μία φορά όπως λέει ο Παύλος, ορθότερο όμως την υπέρβαση κάλυψης να την βάλεις από την ισόγεια παράβαση ... γιατί ενδεχομένως αυτό το συγκεκριμένο τμήμα του υπογείου να μη μετράει στην κάλυψη ...

 

αν πας να βγάλεις μια άδεια για ένα υπόγειο εκτός περιγράμματος που δεν πληροί τις προϋποθέσεις του εκτός περιγράμματος δεν μετράσει σε δόμηση και κάλυψη?

προφανώς και ναι.

Τώρα λές ότι αφού έχει το υπόγειο υ.κ να μη τη βάλουμε 2 φορές.. ωραίο ακούγεται.. αλλά δεν απαντά στο παράδειγμα που έθεσα με την πολυκατοικία.

Το ερώτημα για κάθε χώρο που εξετάζουμε είναι αν ο ΚΑΘΕ ΧΩΡΟΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ υπερβαίνει τα επιτρεπόμενα από την άδεια.

υ.κ έχει και το υπόγειο και το ισόγειο και κάθε χώρος που είναι εκτός της εγκεκριμένης κάλυψης .

Το ότι έχουν κοινή υπέρβαση κάλυψης δε σημαίνει ότι απαλάσσεται ο ένας χώρος από τους 2, απλά δε θα αθροίσεις τις υπερβάσεις για βάλεις συντελεστή υπέρβασης κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα στη Ναταλία που έχει περίπτωση ενιαίας ιδιοκτησίας και της είπα να την πάρει από το ισόγειο.

Στην περίπτωσή σου, verda, τα λες όλα σωστά ...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

 

Έχω περίπτωση ενοικιαζόμενων διαμερισμάτων (η οικοδομική άδεια είχε βγει σαν κατοικίες) τα οποία έχουν πάρει σήμα από τον ΕΟΤ. Επειδή υπάρχουν σε αυτά κάποιες αυθαιρεσίες, πρέπει να υπαχθούν στον 4178.

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

 

Σαν είδος χρήσης (συντελεστής 3 του παραρτήματος Α) θα δηλωθεί σαν "άλλη κατοικία" ή σαν "τουρισμός" ;

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να δηλωθεί σαν "άλλη κατοικία" διότι τα ενοικιαζόμενα διαμερίσματα δεν θεωρούνται ξενοδοχεία ή τουριστικά καταλύματα οπότε δεν πρέπει να θεωρηθούν ότι έχουν χρήση τουριστική.

 

Είναι σημαντικό διότι αν πρέπει να δηλωθεί σαν τουρισμός τότε έχω και αλλαγή χρήσης από κατοικία αλλά και υποχρεωτικά πρέπει να κάνω μελέτη στατικής επάρκειας, Γνωρίζει κάποιος κάτι για αυτό;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΕΟΤ Θεσ/νίκης μου είπαν ότι δηλώνονται σαν "άλλη κατοικία". 

Αυτό έγινε γύρω στον Οκτώβριο. Δεν γνωρίζω αν άλλαξε κάτι εν των μεταξύ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.