Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλημέρα,

 

Σε μια από τις πρώτες μου δηλώσεις στον 4014 είχα την περίπτωση μιας κατοικίας σε περιοχή εκτός σχεδίου με κάποια αυθαίρετη υπέρβαση δόμησης κατ' επέκταση. Το νόμιμο τμήμα είχε όμως κατασκευασθεί σε άλλη θέση (δεν παραβιάζονται τα 15μ από τα όρια) αλλά και επιπλέον με αναστροφή (mirror) της κάτοψης σε σχέση με την οικοδομική άδεια που είχε βγεί.

Η δήλωση μεταφέρθηκε στον 4178 και ενώ είμαι έτοιμος να πάω σε οριστική υπαγωγή και να ανεβάσω σχέδια παθαίνω εγκεφαλικό! Εκεί που νόμιζα ότι και η μετακίνηση και η αντιστροφή συμπεριλαμβάνονται στις μικρές παραβάσεις της κατηγορίας 3, διαπιστώνω ότι τελικά δεν ισχύει το "και" αλλά ισχύει το "ή". Δηλαδή η μετακίνηση της σωστής κάτοψης σε άλλη σύννομη θέση ή αντιστροφή της νόμιμης κάτοψης στην σωστή θέση σύμφωνα με την άδεια!

 

Και πως αντιμετωπίζεται η συγκεκριμένη παράβαση; Εφόσον και τα τετραγωνικά της άδειας υφίστανται και οι αποστάσεις από τα πλάγια όρια δεν έχουν παραβιασθεί πως θα υπολογισθεί η παράβαση;

 

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Στις Κυκλάδες σε εκτός σχεδίου περιοχή έχει κατασκευασθεί δεξαμενή νερού σε μονοκατοικία της οποίας η οροφή είναι βεράντα (συνέχεια υπογείου και εκτός περιγράμματος ) σε 1,20 από τον περιβάλλοντα χώρο. Μπορεί να νομιμοποιηθεί με οικοδομική άδεια και μετρά σε δόμηση ή κάλυψη ?

Edited by DIMOS54
Link to comment
Share on other sites

δες την απαντηση του παυλου

 

σε σχετικη ερωτηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/37652-Άδεια-για-κατασκευή-υπόγειας-δεξαμενής-σε-εκτό/?p=648923

Link to comment
Share on other sites

δες την απαντηση του παυλου

 

σε σχετικη ερωτηση

 

http://www.michanikos.gr/topic/37652-Άδεια-για-κατασκευή-υπόγειας-δεξαμενής-σε-εκτό/?p=648923

Το άρθρο 17 αναφέρεται κάτω από την οριστική στάθμη του εδάφους. Στην περιπτωση μου είναι 1,20 μ υπερυψωμενη η οροφη της δεξαμενής απο τον περιβάλλοντα χώρο ?

Link to comment
Share on other sites

Διώροφη οικοδομή , χωρίς Ο.Α., με σύσταση Ο.Ι.

i/Oριζόντια του ισογείου, κατασκευή προ του '75, και μετέπειτα κατασκευή ανοικτού Η.Χ.εντός κοινόκτητου χώρου που εξυπηρετεί το ισόγειο: 1η δήλωση

 

ii/Oριζόντια του Α' ορόφου άλλη δήλωση. Για την πρόσβαση  σε αυτόν έχει κατασκευαστεί επί κοινόχρηστου-κοινόκτητου χώρου, κλιμακοστάσιο που εξυπηρετεί αποκλειστικά τον Α' όροφο. Δηλώνεται από τον ιδιοκτήτη του Α' ορόφου με συναίνεση; Επίσης όπως και στην Ο.Ι  του ισογείου,  στο ίδιο σημείο, έχει κατασκευαστεί ανοικτός Η.Χ. παρακολούθημα αυτής της Ο.Ι.:2η δήλωση

 

Η απορία μου είναι:μήπως οι κατασκευές που βρίσκονται επί κοινόκτητου χώρου (δηλ. οι ανοικτοί Η.Χ. που ανέφερα και το κλιμακοστάσιο που εξυπηρετεί τον Α' όροφο, θα πρέπει να δηλωθούν σε ξεχωριστή δήλωση, με όλες τις αυθαίρετες κατασκευές σε αυτόν;

 

Υποβάλλω πάλι το ερώτημα του #1276 και θέτω διαφορετικά το ερώτημά μου, για να γίνω πιο σαφής:

 

Ο.Ι. Α' ορόφου τελείως αυθαίρετη.

Κλιμακοστάσιο εκτός Ο.Ι. και εντός κοινόχρηστου στο οικόπεδο, που εξυπηρετεί αποκλειστικά την Ο.Ι. του Α' ορόφου. Το δηλώνει ο ιδιοκτήτης αυτής της Ο.Ι., ή πρέπει να δηλωθεί σε ξεχωριστή υπαγωγή  μαζί με τους άλλους συνιδιοκτήτες ως  αυθαίρετη κατασκευή επί κοινοχρήστων;

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το κλιμακοστάσιο είναι κοινόχρηστος χώρος και για τη ρύθμισή του απαιτείται η συναίνεση των 501 χιλιοστών των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

 

Ρυθμίζεται είτε με την ίδια δήλωση, είτε με άλλη για τους κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

ιδιοκτητη οικοδομη που εχει κλεισει τμημα πιλοτης σε 3 γκαρσονιερες

8ελει να τακτοποιησει τις 2 απο αυτες. γινεται? δεν εχω καποιο κολλημα, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.