Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορες περιπτώσεις αυθαιρεσιών του Ν. 4178/13


Recommended Posts

Οκ ισως τα μπέρδεψα προσπαθώντας να τα γράψω όλα σε ένα ποστ

 

Περίπτωση ισόγειας οικοδομής  οπού  στην οικοδομική άδεια είναι  130μ2 αλλα κατασκευάστηκε  με συνολικο εμβαδο 110μ2.  Αυτό προκύπτει  διότι μια πλευρά του κτιρίου είναι κατά 1.5μ μικρότερη.

Στην εν λόγο οικοδομή έχει μετατραπεί (κλειστεί)  φωταγωγός  με εμβαδό 8μ2 σε χώρο κύριας χρήσης  και έχει κατασκευαστεί υπόγεια αποθήκη κάτω από τη βεράντα 30τ.μ

Α) Η  μείωση στην επιφάνεια του κτιρίου αποτελεί παράβαση;

Β)Τα 20μ2 που είναι μικρότερο το σπίτι θα τα λάβω υποψη μου στον υπολογισμο των μ2 υπέρβασης δόμησης; Δηλαδή  ΥΔ : 8+30-(130-110);

Γ) Αν δεν τα λάβουμε υπ οψη έχουμε Υ.Δ. κύριων χώρων και ΥΚ για τα 8τ.μ του φωταγωγού και 30τ.μ ΥΔ  Χώρων μειωτ. Συντελ και ΥΚ για τα 30τ.μ του υπογείου;

Edited by pitsirik0s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α) Όχι απαραίτητα. Συνήθως δεν αποτελεί παράβαση.

Η οικοδομή έχει ανεγερθεί στην εγκεκριμένη της θέση?

β) Ο συντελεστής υπέρβασης δόμησης θα έχει ως παρανομαστή το σημερινό Σ.Δ (σε τετραγωνικά μέτρα) του οικοπέδου. Δεν σχετίζεται με την υλοποιημένη επιφάνεια.

Το περίσσευμα δόμησης που προέκυψε λόγω μη υλοποίησης τμήματος του κτιρίου, θεωρώ ότι για τον εισπρακτικό αυθαιρετονόμο δεν παίζει κανένα ρόλο. Όλα συγκρίνονται σε σχέση με τις μελέτες. Στα εγκεκριμένα λοιπόν δεν υπήρχε ο χώρος αυτός. Άρα, θα τον υπολογίσεις ως υπέρβαση δόμησης μαζί με το αυθαίρετο υπόγειο.

γ) Με βάση το νόμο (γίνεται αναφορά για μειωτικό συντελεστή σε χώρους ευρισκόμενους σε υπόγεια στάθμη) δικαιούται μειωτικό. Με βάση τη μετέπειτα ερμηνεία της εγκ. 4 μόνο σε υφιστάμενη νόμιμη υπόγεια στάθμη με βάση την Ο.Α και το δάπεδο του υπογείου να έχει τοποθετηθεί στην προβλεπόμενη από την άδεια στάθμη..

Το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου κάνει λόγο για μειωτικό συντελεστή σε  "επιφάνεια αυθαιρέτου με κύρια χρήση σε υπόγεια στάθμη..."

Προσωπικά δεν το βλέπω ξεκάθαρο και θα έπαιρνα τη δυσμενή περίπτωση (χωρίς μειωτικό) ή θα περίμενα μήπως άλλαζε κάτι σε επόμενη εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ισως τα μπέρδεψα προσπαθώντας να τα γράψω όλα σε ένα ποστ

 

Περίπτωση ισόγειας οικοδομής  οπού  στην οικοδομική άδεια είναι  130μ2 αλλα κατασκευάστηκε  με συνολικο εμβαδο 110μ2.  Αυτό προκύπτει  διότι μια πλευρά του κτιρίου είναι κατά 1.5μ μικρότερη.

Στην εν λόγο οικοδομή έχει μετατραπεί (κλειστεί)  φωταγωγός  με εμβαδό 8μ2 σε χώρο κύριας χρήσης  και έχει κατασκευαστεί υπόγεια αποθήκη κάτω από τη βεράντα 30τ.μ

Α)Η  μείωση στην επιφάνεια του κτιρίου αποτελεί παράβαση;

Β)Τα 20μ2 που είναι μικρότερο το σπίτι θα τα λάβω υποψη μου στον υπολογισμο των μ2 υπέρβασης δόμησης; Δηλαδή  ΥΔ : 8+30-(130-11);

Γ) Αν δεν τα λάβουμε υπ οψη έχουμε Υ.Δ. κύριων χώρων και ΥΚ για τα 8τ.μ του φωταγωγού και 30τ.μ ΥΔ  Χώρων μειωτ. Συντελ και ΥΚ για τα 30τ.μ του υπογείου;

a) θα έλεγα οχι

β)θα έλεγα οχι

Γα) σωστό,

Γβ) θα έλεγα οτι τα 30 υπόγειο αν είναι κάτω από κάλυψη, δεν υπάρχει ΥΚ

Link to comment
Share on other sites

@ Arche για το Γβ) Εχω ΥΚ γιατί  αντί να γινει επιχωση κάτω από  τη βεράντα "δημιουργήθηκε" υπόγειο

 

@Pavlos A) Το σωστή θέση νομίζω είναι σχετικό. Αν θεωρήσουμε ότι το περίγραμμα της οικοδομής  σύμφωνα με την ΟΑ είναι ένα τετράγωνο ΑΒΓΔ με κάθε  πλευρά 10μ στην πραγματικότητα έχει γίνει  10m x 7.5m. Όποτε η πλευρά ΑΒ είναι στη θέση της αλλά Η ΓΔ δεν είναι στη θέση της, είναι μετατοπισμένη 1.5μ προς την ΑΒ. Επίσης οι όψεις των πλευρών ΒΓ και ΑΔ είναι και αυτές διαφορετικές σε σχέση με την άδεια.   Είναι παραβαση αυτά;

 

Δ)Τώρα είδα (πρόσεξα)  ότι με βάση την άδεια ακουμπούσε η οικοδομή στην όμορη ιδιοκτησία ενώ τώρα έχω Δ=1.5μ. Αυτό είναι παράβαση;

Link to comment
Share on other sites

Εχω καταμπερδευτεί, παρακαλώ για βοήθεια.

Εχω να ρυθμίσω μια ολόκληρη οικοδομή με οριζόντιες ιδιοκτησίες.

 

Το ισόγειο της οικοδομής έχει παραβιάσει και την κάλυψη και τις πλάγιες αποστάσεις στο σύνολο του οικοπέδου 100%. Εχω λοιπόν ΥΔ, ΥΚ, Πλάγια όρια.

 

Ολοι οι υπόλοιποι όροφοι προεξέχουν από το νόμιμο περίγραμμά τους κατά 15 με 20 εκ. Θα βάλω σε κάθε όροφο εκτος ΥΔ ξανά ΥΚ και Πλάγια Ορια (παρόλο που δηλώθηκε ήδη για το ισόγειο 100%), η αρκεί που δηλώθηκε μια φορά στο Ισόγειο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

εάν μία πολυκατοικία έχει κτιστεί με οικοδομική άδεια, χωρίς αυθαιρεσίες, αλλά εκτός σχεδίου χρειάζεται τακτοποίηση ή θεωρείται νόμιμη ; Είναι δυνατό να εκδίδονται οικοδομικές άδειες για δόμηση εκτός σχεδίου ; Είναι δυνατόν ο εργολάβος να εξαπάτησε την Υ.Δομ. και να εξέδωσε άδεια για δόμηση εντός σχεδίου ενώ στην πραγματικότητα ήταν εκτός σχεδίου ; Σε αυτήν την περίπτωση τι συμβαίνει ;

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, η περίπτωση αυτή νόμιμη. Με την περίπτωση να εξαπάτησε ο εργολάβος την Υ.Δομ. και να εξέδωσε άδεια για δόμηση εντός σχεδίου ενώ στην πραγματικότητα ήταν εκτός σχεδίου τί γίνεται ; Αναφέρομαι σε άδεια του 1983 και Υ.Δομ. Αγίας Παρασκευής.

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.