Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Υπερβάσεις κάλυψης, δόμησης, ύψους (γενικά)


Recommended Posts

Αν το κλιμακοστάσιο έχει ήδη μετρήσει στη δόμηση οι γνώμες διίστανται. Παίζει πολύ και η επιλογή του αναλυτικού (σύμφωνα και με την αποψη του Helpdesk ως αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια, που προσωπικά θεωρώ σωστή). Υπάρχει και η άποψη να πάει η υπέρβαση με τμ με την επιλογή "χωρίς υπέρβαση" στο ΦΚ.

 

 

Να και μια δική μου ζόρικη περίπτωση:

 

Σε τριόροφη πολυκατοικία έγινε αυτοψία από την πολεοδομία και εκτός από τις παραβάσεις της κάθε οριζόντιας ιδιοκτησίας διαπιστώθηκε επιπλέον και «διόγκωση» του κτιρίου 4τμ. Ουσιαστικά το κτίριο έχει επέκταση σε κάθε όροφο 0.25*16=4τμ. Κατά μήκος της πλευράς των 16μ περιλαμβάνονται τόσο οριζόντιες ιδιοκτησίες όσο και κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Παρόλα αυτά ο υπάλληλος της πολεδομίας σημείωσε ότι η συγκεκριμένη αυθαιρεσία στο σύνολό της αφορά όλους τους ιδιοκτήτες (κοινόχρηστη).

 

Μου ήρθε λοιπόν ο διαχειριστής της πολυκατοικίας για να πάρει μία προσφορά τακτοποίησης με Ν.4178/13 αρχικά για τα κοινόχρηστα. Αδυνατώντας λοιπόν να περάσω την επέκταση ουσιαστικά των 2 από τις 4 εξωτερικές πλευρές του κτιρίου με κατηγορία 3 ιστ λόγω εμβαδού>2% της συνολικής επιφάνειας του κτιρίου, υπολόγισα το πρόστιμο ως ΥΔ και ΥΚ για κάθε όροφο, δηλαδή το πρόστιμο του ενός ορόφου x 3, και βγήκε ένα ποσό Α για 4*3=12τμ αυθαίρετα. Ο διαχειριστής όμως μου είπε ότι έχει πάρει μια προσφορά από άλλο μηχανικό όπου προκύπτει ένα ποσό Β πάνω από 3 φορές μικρότερο από το ποσό Α και πως με αυτή την αντιμετώπιση του άλλου μηχανικού συμφωνεί και ο υπάλληλος της πολεοδομίας. Το ποσό Β προκύπτει δηλώνοντας τα 4 τμ μόνο σε έναν όροφο ως ΥΔ και χωρίς ΥΚ. Πήγα και βρήκα λοιπόν κι εγώ από περιέργεια τον υπάλληλο της ΥΔΟΜ και με διαβεβαίωσε κι αυτός ότι δέχεται να χρεωθεί η «διόγκωση» του κτιρίου μία μόνο φορά σε έναν μόνο όροφο κι όχι σε τρεις.

 

Στηρίζεται κάπου αυτή η άποψη του άλλου μηχανικού και του υπαλλήλου της ΥΔΟΜ? Υπάρχει κάποια οδηγία για διαφορετική αντιμετώπιση σε περιπτώσεις «διόγκωσης» κτιρίων που αγνοώ? Αν όλα αυτά είναι αστήρικτες μπαρούφες θα κάνατε επιλεκτική τακτοποίηση για έναν μόνο όροφο με αποκλειστικό σκοπό την ακύρωση των προστίμων ανέγερσης και διατήρησης?

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδερφοι. Να σας κάνω μία ερώτηση, ελπίζω να μην έχει επαναληφθεί και δεν την είδα. Σε περίπτωση ιδιοκτήτη ολόκληρου κτιρίου  με Ο.Α. που δημιούργησε αυθαίρετη κατοικία στον περιβάλλοντα χώρο αυτού και η οποία εντάχθηκε στο ν.4014, για να μεταφερθεί στο ν.4178 τι ποσοστό θα του δώσω (που δε χρειαζόταν στο  4014)? Να αναφέρω ότι στον πίνακα ποσοστών στον οποίο αναφέρονται όλα τα ποσοστά των διαμερισμάτων του κτιρίου υπάρχει και ποσοστό για αέρα. Μήπως να το υπολογίσω με αυτό το ποσοστό? 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως "αέρα" στον περιβάλλοντα χώρο, πρώτη φορά ακούω......

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σας!


 


Σε οικοδομή κατασκευής 1992 , βάσει της ΟΑ και της ΟΙ το διαμέρισμα είναι 57,85τμ. Ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει έναν ΗΧ=6,29τμ. 


 


Κατόπιν αποτύπωσης προκύπτουν κατά την ταύτιση μικρές διαφοροποιήσεις από την οικοδομική άδεια τόσο στο εμβαδόν Ε= 58,96τμ, όσο και στις διαστάσεις ( σε κάποια σημεία είναι > 20εκ) σύμφωνα με το συνημμένο σκαρίφημα.


 


(κόκκινη γραμμοσκίαση: δεν έχει υλοποιηθεί και κίτρινη γραμμοσκίαση:υπέρβαση). Πώς πρέπει να τα αντιμετωπίσω;


 


Θα βάλω όλες τις υπερβάσεις χωρίς να λάβω υπόψιν μου τα τμήματα που δεν έχουν κατασκευαστει; (μόνο κίτρινο)  ;


Η΄ μπορώ να το πάω αθροιστικα; (κίτρινα - κόκκινα)  και σαν υπέρβαση να μπουν μόνο τα τμ 58,96-57,85=1,11;


 


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων


aporia michanikos.pdf

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως "αέρα" στον περιβάλλοντα χώρο, πρώτη φορά ακούω......

Ναι το ξέρω ότι είναι αμφίβολο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις για τον υπολογισμό Αυθαίρετα μέτρα/(Επιτρεπόμενα χ ποσοστό συνιδιοκτησίας) τι ποσοστό βάζετε?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω όλες τις υπερβάσεις χωρίς να λάβω υπόψιν μου τα τμήματα που δεν έχουν κατασκευαστει; (μόνο κίτρινο)  ; ΝΑΙ

Η΄ μπορώ να το πάω αθροιστικα; (κίτρινα - κόκκινα)  και σαν υπέρβαση να μπουν μόνο τα τμ 58,96-57,85=1,11; ΟΧΙ

- Τσέκαρε αν σε κάποιες από τις υπερβάσεις σε καλύπτουν τα όρια που θέτει η βεβαίωση του μηχανικού μήπως και τις αγνοήσεις.

- Τσέκαρε αν σε κάποιες από τις υπερβάσεις σε καλύπτουν τα όρια που θέτει η Κατηγορία 3, αν συμφέρει καλύτερα.

- Αλλιώς έχεις ΥΔ, ΥΚ κτλ.

Αναζήτησε και τις κατάλληλες συναινέσεις εφόσον οι υπερβάσεις είναι σε κοινόχρηστο χώρο.

 

Ναι το ξέρω ότι είναι αμφίβολο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις για τον υπολογισμό Αυθαίρετα μέτρα/(Επιτρεπόμενα χ ποσοστό συνιδιοκτησίας) τι ποσοστό βάζετε?

Αν η αυθαίρετη κατοικία είναι σε κοινόχρηστο χώρο τότε λαμβάνεις υπόψη τα επιτρεπόμενα του οικοπέδου. Ο «αέρας» μάλλον αναφέρεται κάπου αλλού.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι είναι αμφίβολο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις για τον υπολογισμό Αυθαίρετα μέτρα/(Επιτρεπόμενα χ ποσοστό συνιδιοκτησίας) τι ποσοστό βάζετε?

Αφού η δήλωση αφορά αυθαιρεσία στα κοινόχρηστα και όχι σε κάποια οριζόντια ιδιοκτησία, θεωρώ ότι το υπολογίζεις ως Αυθαίρετα μέτρα/(Επιτρεπόμενα x 1).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι είναι αμφίβολο, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις για τον υπολογισμό Αυθαίρετα μέτρα/(Επιτρεπόμενα χ ποσοστό συνιδιοκτησίας) τι ποσοστό βάζετε?

 

Η δική μου γνώμη είναι ότι, πάει με max συντελεστές και κατηγορία 5.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.